Dnes se oficiálně spouští Radio Domino - dětské internetové rádio

  • Dnes se oficiálně spouští Radio Domino - dětské internetové rádio
    • 09.09.2009
    • Tisk

    Dnešním dnem se rozšíří nabídka rádií na webu ABradio.cz o Radio Domino! Oficiálně spuští svou činnost

    Sdílejte článek:

Dnešním dnem se rozšíří nabídka rádií na webu ABradio.cz o Radio Domino! Oficiálně spuští svou činnost pro širokou posluchačskou veřejnost dnes, ovšem jeho historie sahá až do roku 1999.
První dětské internetové rádio začalo vysílat 9.9. 1999 v 9 hodin a 9 minut „A co je nejdůležitější, vysílá dodnes,“ dodává jeho zakladatel a předseda občanského sdružení Klub Domino, Dětská tisková agentura (DTA) Slávek Hrzal. Před deseti lety Český rozhlas zrušil vysílání pořadu Domino (a po několika letech zase obnovil). Děti, které tenkrát s Dominem spolupracovaly, chtěly ve vysílání oblíbeného pořadu pokračovat. Tak vzniklo dětské internetové Rádio Domino, jedno z prvních internetových rádií v republice. „Začínali jsme tak, že jsme na internet dávali krátké zvukové soubory a kdo měl tehdy možnost, tak si je podle svého přání stáhl do počítače a poslouchal,“ vzpomíná Slávek Hrzal.
Redakci tvořilo pár dětí a dospělých. V té době je ani nenapadlo, že vlastně předběhli dobu. Internet i rozhlasové vysílání po internetu bylo teprve v plenkách. O nějakém rádiu na přání, kdy si posluchač sám z nabízených pořadu sestaví vysílání, nikdo neměl tušení. Základní myšlenkou občanského sdružení je hra na novináře. Cílem Dětské tiskové agentury není vychovávat novináře, ale učit děti vyhledávat, shromažďovat, zpracovávat a předávat informace, naučit se formulovat myšlenky, klást otázky. A to jsou vlastnosti, které se hodí v jakékoli profesi. Dnes vedle sebe existují dve rozhlasová Domina. Jedno jako internetové detské rádio, druhé jako pořád pro děti Českého rozhlasu 2 Praha. „Jsem moc rád, že můžeme s Českým rozhlasem 2 Praha spolupracovat a podílet se na vysílání pořadu Domino,“ komentuje situaci Hrzal a dodává: „U nás děti poznávají zákonitosti rozhlasového vysílání, učí se natáčet, zpracovávat materiály a vysílat na internetu. To, co se opravdu povede, pak zařazujeme do pořadu Domino. Je to vlastně pro děti ten největší honorář za jejich snahu.“
Internetové Rádio Domino vysílá na adrese www.radiodomino.cz. Posluchači mají na výběr. Buď si mohou pustit celodenní vysílání nebo si vybrat jen to, co je zajímá, a vytvořit si vlastní playlist. Celodenní vysílání tvoří hudební bloky přerušované identifikací rádia. Jednou týdně je aktualizován pořad Dominik složený z reportáží, rozhovoru, anket, soutěží a hádanek.
Děti, které by měly zájem přihlásit se do Dětské tiskové agentury, budou vítány. Sdružení má regionální redakce v Brně, Lánově, Vratimově, České Lípě a zpravodaje po celé republice. Informace na dta@dta.cz nebo telefonem 241 484 321, 603 426 422.
Klub Domino, Dětská tisková agentura Na Nivách 314, 141 00 Praha 4 tel. 241 484 321, 603 426 422, E mail dta@dta.cz
Vizitka Klubu Domino, Dětské tiskové agentury (DTA) Klub Domino, DTA je občanské sdružení dětí a mládeže. Sdružení vzniklo v roce 1992. Nabízí volnočasové aktivity dětem, které mají zájem o psané a mluvené slovo. Je nositelem mimořádné novinářské ceny Ferdinanda Peroutky z roku 2004, organizací uznanou MŠMT ČR pro práci s dětmi a mládeží. Záštitu nad činností DTA přijal Český výbor pro UNICEF. DTA pro děti mimo jiné organizuje novinářské kroužky a kurzy mediální výchovy, je zakladatelem a pořadatelem ankety o nejoblíbenejšího učitele Zlatý Ámos. Na internetu vydává Malé (ale naše) noviny a vysílá internetové Rádio Domino – viz www.dta.cz. Činnost DTA finančně podporuje MŠMT CR a MK CR.

Líbí se vám článek?
Sdílejte ho prosím

 

Copyright 2000-2018 RadiaCZ s.r.o., IČO: 06533434
Sídlo: Koperníkova 794/6, Vinohrady, 120 00 Praha 2
Spisová značka: C 283817 vedená u Městského soudu v Praze

 

Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.