Koncert: Suzanne Vega přijede „na Luka“

  • Koncert: Suzanne Vega přijede „na Luka“ Fotogalerie (16)
    • 20.06.2008
    • Tisk

    Sympatická americká písničkářka Suzanne Vega vystoupí po dvou letech v České republice. Zatímco předloni se se „svým Tomem“ nadlábli přímo na prknech Státní opery, letos se 1. července zastaví s „chlapcem z druhého patra“ v pražském Kongresovém centru.

    Sdílejte článek:

**
**

Suzanne Vegase původně věnovala tanci, v polovině sedmdesátých let však vyměnila křepčícího partnera za dokonale tvarovanou šestistrannou španělskou… krásku. Na kytaru začala hrát v jedenácti letech a první písničku napsala už jako čtrnáctiletá.
Její hudba proslula díky kouzelné jednoduchosti a přirozenosti projevu, se kterým zpěvačka své hity servíruje – jakoby se nechumelilo. Občas to až vypadá, že se Suzanne s kytarou a mikrofonem narodila. V jejích oduševnělých textech je patrný vliv Boba Dylana, Leonarda Cohena nebo Joni Mitchell. Jako svou největší inspiraci však umělkyně udává Lou Reeda. Jeho koncert z devětasedmde­sátého pro ni byl zásadním hudebním zážitkem, který tehdy dvacetileté Suzanne otevřel nové hudební obzory a bez nadsázky ovlivnil i její následnou úspěšnou kariéru.
Suzanniny začátky nebyly zrovna jednoduché. Tři roky obcházela nejrůznější vydavatelství, producentům se však nezamlouval její folkový „nádech“. Zpěvačka nakonec zaujala Lennyho Keye, kytaristu legendární Patti Smith.
Vedle koncertních pódií doputovala zpěvaččina hudba i na filmové plátno. K titulkové podobě a pop-cornovému chroupavému doprovodu dorazila společně s mrtvým mužem (Dead Man Walking). Texty napsala proslulému filmovému skladateli a „iluzionistickému“ minimalistovi z Truman Show, Philu Glassovi.
Věhlas světové veřejnosti si zpěvačka získala díky své druhé desce Solitude Standing (1987). Hity Lukanebo Tom´s Diner zpívají samy za sebe… Další úspěchy hrdinsky přiklusaly i s proslulou Marlene (When Heroes Go Down, Marlene On The Wall).
Suzanne Vegasi k radosti českých fanoušků stověžatou matičku opravdu oblíbila. Naposledy se tu zastavila před dvěmi lety, a to hned dvakrát. V červenci vystoupila ve Státní opeře a o necelé tři měsíce později okouzlila i strakonického dudáka. Ve Švandově divadle si vedle obvyklé role kytarové písničkářky vyzkoušela i post kmotry a pokřtila knižní sbírku Davida Hrbka Všechno je sázka. Do Kongresového centra zavítá populární zpěvačka po pěti letech.  

Koncerty Suzanne Vega jsou zárukou nezapomenutelného zážitku a díky zpěvaččině ostrovtipu i vydatným bráničním tréninkem. Pokud tedy nemáte 1. července co na práci, přijeďte na Luka… A přijďte si poslechnout, jak ta americká kukačka krásně zakuká…
Suzanne Vega, Praha – Kongresové centrum, 1. 7. 08

Líbí se vám článek?
Sdílejte ho prosím

 

Copyright 2000-2018 RadiaCZ s.r.o., IČO: 06533434
Sídlo: Koperníkova 794/6, Vinohrady, 120 00 Praha 2
Spisová značka: C 283817 vedená u Městského soudu v Praze

 

Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.