Vy nás ale zásobujete, pane Kozlere!

  • Vy nás ale zásobujete, pane Kozlere! Fotogalerie (5)
    • 28.05.2008
    • Tisk

    Tři dny zbývají do startu sedmnáctého ročníku festivalu Mezi Ploty. Pro návštěvníky je už tradičně nachystán rozmanitý kulturní program, vedle divadelní scény „zaměstnají“ ušní bubínky pana Chocholouška i zvučná hudební jména. O historii i současnosti českého fenoménu jsme si popovídali s jeho zakladatelem a ředitelem, Robertem Kozlerem.

    Sdílejte článek:

Festival Mezi Ploty se letos uskuteční už posedmnácté. Za dobu své existence si získal velkou pozornost a nebála bych se ho označit za český fenomén. Když jste celý projekt rozjížděl, jaké byly Vaše cíle?
Mé mety byly na hony vzdálené nynější realitě. Rozhodně jsem v prvopočátcích akce Mezi Ploty neměl ani zdání, kam se dostaneme. Přál jsem si jediné – zrealizovat akci v prostorech psychiatrických léčeben. Měl jsem pocit, že mi toto skromné dílo pomůže k pocitu, že za něco stojím. V podstatě jsem se hledal, chtěl jsem v dospívání sám sobě něco dokázat. Bylo mi 20 let, bylo mi krásně a holky tehdy byly o poznání romantičtější, než jsou dneska. Dá se to takhle jednoduše pochopit?
 
Věřil jste až v takový úspěch?
Jednou jsem jel tramvají a přemítal, jestli se mám vydat cestou spojenou se zastupováním divadla Sklep, což se také stalo, nebo se stát jakýmsi mluvčím těch na druhé stráně plotu, což se stalo také. Tehdy mi Tomáš Hanák řekl: „Roberte, tady ti pšenka nepokvete, jsi pořád Mezi Ploty…“ Měl pravdu, odešel jsem ze Sklepa a namířil si to rovnou do Bohnic. Věřil jsem ve svou vlastní sílu a posedlost. Když něco chcete, je dobré se vysvléct do naha a skočit. Pak už jde o jediné, nevzdat se před první vlnou, která vás má srazit ke dnu.
 
**Akce každoročně přiláká přes třicet tisíc návštěvníků – přesto, nebojíte se, že****„****otevření psychiatrie veřejnosti" trochu ustupuje hvězdným jménům a vychutnání si koncertů, které akce přináší?

**

To přeci nedává smysl! Myslíte si, že tím, že se akce zúčastňují profesionální soubory, pozbývá akce na významu? Já jsem odlišného názoru. Jak by to asi vypadalo, kdyby na Plotech účinkující nechtěli vystupovat? V tom bych smysl tedy nenalezl. Víte – to, že jdu do psychiatrické léčebny na koncert, lehnout si do trávy, setkat se s kamarády a neřešit, že se vyskytuji v prostoru léčebny, a přitom jsem Mezi Ploty, mi trvalo domyslet dost dlouho. Vždyť o tom to celé je… a to jsem si přál.
 
**Čím si vysvětlujete skutečnost, že si akce získala takovou popularitu? Ve světě se těžko najde podobný projekt…

**

Odpověď je jednoduchá. Zkrátka podvědomě jsme si takovou akci jako národ přáli. Ne nadarmo v Čechách žil Franz Kafka, Gustav Meyrink nebo Václav Havel. Jsme dost oduševnělá země, proto ten záběr a popularita. Ploty se strefují do podstaty naší země.

Letos už máte za sebou Mezi Ploty v Brně a Plzni. Jak probíhaly? Kolik návštěvníků akce přilákala?
Krásný počasí, milí lidé, pohoda… Ale je toho tolik, že skutečnost, že letošní Ploty už proběhly, jsme si schopní uvědomit až po akci samotné. Bylo mi hezky z toho, kolik lidí se opět na Mezi Ploty přišlo podívat. Celkový počet návštěvníků přesáhl předešlá období.
 
**V jednom rozhovoru jsem četla, že to z Vaší strany byla „láska na první pohled****“****. Vynalezl jste zajímavé perpetum mobile. Byla však v historii akce nějaká chvíle, kdy jste si říkal: „Tak to je konec“?

**

Ta chvíle vás provází od jedné akce do realizace nové. Pořád sháníte peníze, z čehož je člověk docela dost vyčerpaný. A pak přijde do hor, sjede řeku, projde se lesem, složí si písničku, odpočine si a letí… Jako by ten neustálý zdroj energie byl nevyčerpatelný. Nevím, čím to je. Asi tím, že svoji práci dělám rád.
 
**Na Mezi Ploty každoročně vystupují špičky české a slovenské hudební scény. Neplánujete do budoucna i účast nějaké zahraniční „star“?

**

Jde především o naši zemi, takže akci logicky podporují lidé z Čech. Máte nějaký nápad jak zlomit Iggyho? Já ano. A to je myslím ten správný člověk, který by mohl pochodeň Plotu přenést do světa.
 
**Můžete prozradit, na koho se letos nejvíc těšíte?

**

The Tap Tap, Semafor, kluci z Wohnoutů? Mezi Ploty nabídne více než osmnáct scén za účasti 160 divadel a kapel všech druhů, žánrové pestrobarevnosti. Skvělej program. A chtěl bych všem moc a moc poděkovat za podporu. Více na www.meziploty.cz
 
**Co byste si přál do budoucna? Mají Mezi Ploty ještě nějakou další metu?

**

Teď bych si přál, aby se všem návštěvníkům, kteří zavítají na Mezi Ploty, opět líbilo. Stejně jako loni. Opravdu si vážíme toho, v jak velkém počtu se na Mezi Plotech scházíme. Člověk by měl mít jistou dávku skromnosti a pokory, aby si těchto nepatrných, nicméně příliš vzácných okamžiků, nepřestal všímat. Tak Ahoj Plotaři, vítáme Tě Mezi Ploty.

Líbí se vám článek?
Sdílejte ho prosím

 

Copyright 2000-2018 RadiaCZ s.r.o., IČO: 06533434
Sídlo: Koperníkova 794/6, Vinohrady, 120 00 Praha 2
Spisová značka: C 283817 vedená u Městského soudu v Praze

 

Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.