Radiohead - nejekologičtější kapela světa | ABradio.cz

Radiohead - nejekologičtější kapela světa

  • Radiohead - nejekologičtější kapela světa Fotogalerie (10)
    • 18.08.2009
    • Tisk

    Ekologové Radiohead vystoupí poprvé v Česku v neděli 23. srpna od 18:00 na pražském Výstavišti.

    Sdílejte článek:

Ekologové Radiohead vystoupí poprvé v Česku v neděli 23. srpna od 18:00 na pražském Výstavišti.

Britská kapela Radiohead patří k nejvýznamnějším a nejobdivovanějším kapelám současné světové rockové hudby. O tom svědčí milióny prodaných desek i ocenění Grammy a přízeň kritiků.
Vedle neotřelého přístupu k distribuci svých nahrávek (In Rainbows za libovolný poplatek na internetu), se odlišují od jiných kapel i svým ekologickým smýšlením a aktivním vystupováním v otázce globálních změn klimatu. Radiohead jsou určitě první hudební skupinou v historii, která nechala posoudit vliv svých koncertů na životní prostředí samostatnou vědeckou studií.
„Ve světě globálního oteplování a klimatických změn přijali Radiohead uvědomělý přístup ke koncertování a snižování jeho vlivu na emise CO2. Kapela se snaží aktivně zmenšit stopu, kterou jejich turné zanechávají na životním prostředí. To zahrnuje například recyklování baterií a odpadu v zákulisí, nepoužívání jednorázových plastových lahví na vodu, omezení letecké dopravy pro transport vybavení a využívání pouze LED světel," uvádí kapela ve svých technických podmínkách. Jak ale zdůrazňují, tento přístup se ale nijak neodráží na kvalitě a síle jejich vystoupení – velká, často dvouhodinová, podívaná.
„Z toho vyplývá i řada opatření pro pražský koncert, kterým je věnovaná jedna část rideru a na jejichž dodržení dohlíží zvláštní člen týmu skupiny,“ doplňuje Borek Jiřík, pořadatel pražského vystoupení. Radiohead například vyžadují bionaftu jako palivo pro generátory elektrické energie, přivezou si vlastní světelný LED systém (který využívají dokonce i na festivalech, ostatní vybavení dodává místní pořadatel), nápoje mají být prodávány divákům v obalech, které se dají smáčknout a biologicky odbourat, popř. jsou recyklovány. Nejsou dovoleny plechovky nebo sklo. Ze studie navíc vyplynulo, že při jejich koncertech největší škodu na životním prostředí způsobují diváci svou dopravou. Proto kapela ve spolupráci s místními pořadateli podporuje alternativní způsoby dopravy a snaží se koncertovat v centrech měst. „To byl i impuls pro spolupráci s iniciativou AutoMat na cyklojízdě a zajištění hlídaného parkoviště na kola,“ dodává.
Radiohead jsou hlavní tváří mezinárodní kampaně Big Ask pořádanou Friends of the Earth. V Česku ji pod názvem Velká výzva vede Hnutí DUHA.
Radiohead přijedou 23. srpna do České republiky. Vystoupí pod širým nebem v areálu Výstaviště v Holešovicích. Těžko si představit zásadnější kapelu, která by se dosud tuzemským pódiím vyhýbala – prodali přes 30 miliónů alb, jsou milováni kritikou i diváky za svoje hudební novátorství a postoje, jsou držiteli mnoha prestižních cen a nominací od Grammy přes BRIT Awards až po ceny MTV. Do České republiky přijíždí tato pětičlenná formace včele s Thomem Yorkem jako čerství držitelé Grammy v kategorii „Nejlepší alternativní album“ za desku In Rainbows. Jejich status potvrzuje i to, že ve světě jsou Radiohead headlineři největších festivalů – letos například v Leedsu či Readingu, loni v Roskilde.
Vstupenky na koncert Radiohead jsou v síti Ticketpro.
Informace o skupině: www.radiohead.com, www.myspace.com/radiohead

Líbí se vám článek?
Sdílejte ho prosím

 

Copyright 2000-2018 RadiaCZ s.r.o., IČO: 06533434
Sídlo: Koperníkova 794/6, Vinohrady, 120 00 Praha 2
Spisová značka: C 283817 vedená u Městského soudu v Praze

 

Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.