Zacamouflovaní headlineři dostali na frak

  • Zacamouflovaní headlineři dostali na frak Fotogalerie (30)
    • 07.08.2008
    • Tisk

    Osmý ročník Sázavafestu zdárně „do(s)pěl“ do svého cíle. Kácovský melodický speciál nezklamal. Návštěvníkům nabídnul tři dny plné kvalitní muziky a zajímavý hudební souboj Č–SR : zahraničí. Nutno podotknout, že zakamuflovaní světoví headlineři dostali od domácích stálic pěkně na frak.

    Sdílejte článek:

Jeden z nejprestižnějších českých festivalů v neděli nad ránem úspěšně dokroužil své osmé pokračování. Městečko Kácov si podruhé navléklo hudební kabátek a za tři dny a noci přivítalo na dvě stovky českých i zahraničních muzikantů. Pokořením patnáctitisícovky navíc vyrovnalo loňský návštěvnický rekord.
Úvodní den festivalu návštěvníky dokonale nastartovali slovenští slávici, Desmod, jamajská reggae guru Yaz Alexander nebo electropopoví Client v čele s charismatickou blondýnou Sarah Blackwood. Velký aplaus si i bez housera vysloužili polárníci Mňága a Žďorp. Petr Fiala a jeho valmezský speciál se po obligátním otvíráku v podobě Písničky pro Tebe uvelebil Na stanici polární. Veselí pesimisté představili nové songy Tajný plán, Rajčata a růže nebo Píseň kostelní. Menší risk v podobě odlivu „made in valmezských“**nebo „ryze zlatých“ fanoušků přečkali. Následovalo zavzpomínání na „duty-free“ období s o poznání většími hitovkami Miluju, Večerky, Dutý ale free nebo Některé otázky už si prostě nekladu. Na závěr Mňága zdárně dorazila do zastávky Hodinový hotel, spasila návštěvnické duše a s poznáním, že I cesta může být cíl, se za mohutné podpory fanoušků prokopala ven.
Skvělou show předvedli „reprezentativní“ hip-hopeři Gipsy.cz. Cikánské rytmy v čele s hity Benga Beating, Tajsa, Romano Hip Hop nebo úžasnou záležitostí Jednou roztančily početné „okysličené“ publikum a skvěle připravily půdu pro prvního velkého headlinera. V půl jedenácté tak hlavní stage opanoval miamský drobek Sean Kingston. Osmnáctiletý rapper ověšený řetězy všeho metalového druhu spustil svůj set a po trochu pomalejším rozjezdu diváky slušně rozhýbal. Jeho komunikace se sice omezila jen na ódy na krásu českých děv a všudypřítomnou frázi mejk´ sam nojs, mladý hudebník však splnil svůj úkol a i díky megahitu Beautiful Girls na Sázavě zanechal vcelku dobrý hip-hopový dojem. Pozdní noc nabídla obskurní podívanou v režii floridské formace **The Crüxshadows****nebo dobře „nabroušený“ set****Kamila Střihavky****­.******
Páteční program našlápla něžnější polovina sázavofesťáckého osazenstva. Česká madmazel Iva Frühlingová vylekala všechny přítomné žáby a francouzsky našlápla hudební maratón. Nízko nelétající Anna K. zapojila svůj šestý smysl a absenci části kapely vyřešila svižným unplugged rozjezdem. Hity jako Nebenebo O kousek vedle tebe už ale zahrála „v plné zbroji“.
Pořádnou hudební ZOO následně zkrotilo Sto zvířat a se svým dezolátem přispěchala Vypsaná Fixa.
Osmá hodina večerní nechala návštěvníky zavzpomínat na tragicky zesnulého bubeníka kapely Chinaski, Pavla Grohmana. Diváci spolu s Annou K., Ivanem Hlasem, Matějem Ruppertem nebo Honzou Budařem vzdali velkému hudebníkovi hold za znění největších hitů kapely. Melancholickou náladu se pak pokusil rozptýlit speciál pro všechny nepolíbené dědy Wohnout a obchodující opičáci Monkey Business. Ti díky výpravným kostýmům vybídli fanoušky i k poučné cestě do pravěku.
Závěr večera se pak odehrál pod taktovkou zahraničních hvězd. Švýcarské industriální trio The Young Gods, které bylo nejdražší kapelou celého Sázavafestu, sesbíralo aplaus od notně posilněných diváků a nabídlo svůj ne-monotónně znějící hudební set. Výlet za malou louži pak ještě zprostředkovala britská cross-overová sedmička Transglobal Underground.
Poslední hvězdami nejnabitější program přivítal v nezvykle brzkých hodinách úspěšný košický tandem bratří Timků. O tom, že to nejsou žádní No Name, kapela přesvědčila už úvodními songy Len tak stáť****a Žily. O hitovém potenciálu diváky přesvědčili i následujícími peckami***Prvá, Stromy, Ty a tvoja sestra, Večnosť, Nie alebo áno*nebo Čím to je.
Závěrečný den nabídl opravdu lákavé „balbínkovské“ vyžití. Po knihovnickém pažoutovském speciálu Michala Viewegha fanoušky potěšil modravý kytarový opar v režii Vládi Mišíka a Radima Hladíka. Hudební lahůdky pro intelektuály vzápětí otevřeli bratři Ebenové. Ti naservírovali nejeden chutný chlebíček, poctivě na tom dělali, makali, aby si potvrdili s Houstonem, že úspěch neměli? Měli!
Festivalový prime time obsadil na Sázavafest stage silný slovenský dvojblok. Hudební velikán a proslulý „entomolog“ Meky Žbirka spustil průřez svou bohatou kariérou. Coby zručný zahradník (Biely kvet), laxní MUDr. (Čo bolí, to prebolí), akční plavčík (Někdy stačí dát jen dech),Golden Delicious gurmán (Mám rád) nebo matematik troškař *(Miliónkrát) roztleskal početné publikum. Slovenskou pochodeň pak převzali **Horkýže slíže. Tvrdí hoši z Nitry přihodili nejeden *Silný refrén a potvrdili svou roli jedněch z nejúspěšnějších hostů letošních českých festivalů.
Na O2 Main stage*představila projekt zámořské pojídačky koblih sedmatřicetiletá písničkářka Joan as Police Woman. Ta si i bez pomoci pendreku a křížových výslechů vysloužila celkem slušný aplaus. Asi největší bouři celého Sázavafestu si však na Svědomí vzala ostravsko-havířovská parta Kryštof. Richard Krajčo a jeho hudební cirkus potvrdili, že naživo umí skórovat nejlépe. Oba poločasy opanovali díky svým starším (Obchodník s deštěm, PoHádkách, Směle, Cosmoshop) i novějším (Rubikon, Atentát, Plán, Stánky) hitům. Na závěr opět vypálili „Nabokovu hráz“ všem Lolitám publikem úspěšně odzpívané *Ženy.  
Závěr celého festivalu patřil velkým zahraničním hvězdám. Jamajská Buena Vista Social Club alias Skatalites příjemně rozhoupala diváky. Skupina staříků, která působí na hudební scéně už od padesátých let, potvrdila, že rozhodně nepatří do starého železa.
Vystoupení německé formace Camouflage, která se měla stát hřeb©em celého festivalu, však zůstalo za svým očekáváním. Přestože se zpěvák Oliver Kreyssig****snažil, seč mu síly stačily, z unaveného publika už toho moc „nevyždímal“. Šetrně řečeno vlažné přijetí a především i fakt, že tři čtvrtiny přítomných čekaly na dvě proslulé pecky, udělaly zosmdesátkového speciálu drobnou deutsche frašku. Hity The Great Commandment a*******Love Is A Shield*****však sklidily zasloužený, i když zacamouflovaný úspěch.**

Osmý ročník Sázavafestu je za námi. Přestože letošní headlineři sahali loňským Kosheen nebo Skye maximálně po pás, dobrá organizace a především snaha pořadatelů o kvalitní servis, hygienu a pořádek je skvělým příslibem do dalších kácovských let…

Fotogalerie: Iva Marešová

Líbí se vám článek?
Sdílejte ho prosím

 

Copyright 2000-2018 RadiaCZ s.r.o., IČO: 06533434
Sídlo: Koperníkova 794/6, Vinohrady, 120 00 Praha 2
Spisová značka: C 283817 vedená u Městského soudu v Praze

 

Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.