Míla König odtajní s Alicí Nellis své sny

  • Míla König odtajní s Alicí Nellis své sny Fotogalerie (12)
    • 12.02.2008
    • Tisk

    Kapela Velmi krátké vlny pluje po české hudební scéně už nějaký ten pátek. První cédečko Vysněné vychází ale až po sedmi letech od jejího založení. Pro partu šesti mladých, urostlých, přátelských a na superlativech nelpících mládenců je podle jejich vlastních slov hudba důležitá jako vzduch nebo voda.

    Sdílejte článek:

Ohistorii skupiny, úspěšném snímku Tajnosti nebo ptačích budkách jsme si popovídali se zpěvákem, textařem, hercem a pilným študentem Mílou Königem.

**Vychází Vám teď nové album Vysněné. Co mi prozradíš o jeho vzniku, jak probíhaly přípravy?

**
Už je to dva roky, co jsme ho nahrávali, takže si toho až tak moc nepamatuju… Brali jsme to tehdy jako velkou příležitost a dobrou zkušenost. Nikdy předtím jsme neměli možnost strávit čtrnáct dní ve studiu, takže to byl pro nás takovej svátek. Opravdu jsme si to užívali.  

**Deska natočená před dvěma lety vychází až nyní. To už ale nemůže být úplně aktuální záležitost, ne?
**
To se nedá takhle říct. Nahrávka má své kouzlo hlavně díky atmosféře, která tehdy při nahrávání panovala. Byly jsme hodně vyhecování možností udělat desku a to je z toho hodně čitelné.
**Ale musíte už mít spoustu nových věcí?

**
To samozřejmě ano, ale spíš si je schováváme a moc na nich nepracujeme. Naopak jsme měli čas pohrát si se skladbami na aktuální desce. Takže jejich koncertní verze dostaly nový kabátek.

**Kdy album přesně vyjde?

**
Bude to v nejbližší době, všechno už máme hotový. Už se čeká jen na konečné úpravy a až ten lilek uzraje… (smích)

Zaujal mě název desky jak jste k němu došli?
Myslím, že většina mladých kapel si přeje, aby za nimi někdo přišel a řekl: „Tak pojďte zaplatíme vám cédéčko a vydáme ho… Líbí se nám vaše muzika.“ A to se nám vlastně stalo. Bereme to tak trochu jako zázrak a z toho ten název vyplynul.
**Původně jste měli demo v angličtině. Co že jste přešli k češtině?

**
Angličtina byla tehdy v módě a tvořit v ní pro mě bylo jednodušší. Myslel jsem, že napsat český text je těžší, ale teď už to zase vidím jinak… Hlavně jsem si ale řekl, že jsme česká kapela, tak proč nedělat texty v našem jazyce… Spousta kapel si myslí, že angličtina jim pomůže k tomu, aby prorazily někde venku, ale proč neprorazit s češtinou?  

**Jak moc jsou pro tebe texty důležité ve srovnání s hudební složkou? Co Ti většinou na uměleckou mysl přichází dřív?

**
Je to různé. Někdy je první hudba a ta mě inspiruje, abych nepsal text. Jindy naopak přijde nejdřív text, ke kterému pak něco vymýšlím. Dřív jsem byl spíš zaměřenej na muziku. Hlavní pro mě bylo, aby to hezky znělo. Postupem času jsou pro ale čím dál tím důležitější právě texty.

**Máš nějaký písničkářský vzor, pokud jde o texty?

**
Teď jsem objevil kapelu Květy, která má úžasný věci. Baví mě i texty Krajča a Kryštofů, hlavně z jejich začátků.

**Proč jste jako pilotní singl vybrali Pampelišku?

**
Vyplynulo to z koncertů a reakcí posluchačů. Pampeliška lidem zůstávala v hlavě. V naší muzice není moc chytlavých témat, které by si člověk jen tak zpíval po koncertě, ale zrovna tahle Pampeliška taková byla.

**Máš na albu jiného písničkového favorita?

**
Mám rád úplně poslední píseň Skládám

**Jak to bylo se vznikem kapely?

**
Velmi krátké vlny existují už od roku 2000, já s pozounistou jsme ale přišli až později. Kytarista chtěl udělat nějakej větší projekt, a tak nás přizval ke společné spolupráci.

**S čím jste do toho šli? Jaký byl váš sen, váš cíl, co jste chtěli dokázat?

**
Teď budu mluvit jen za sebe. Chtěl jsem dělat něco opravdu pořádně a pečlivě. Hlavně mě vždycky lákalo hraní, živá vystoupení, koncerty a kontakt s publikem. Samozřejmě jsme chtěli vydat cédéčko, nejen pro sebe, ale pro širší publikum.

**A máte ambice prorazit dál?

**
To snad ani ne. Záleží na tom, co myslíš tím „prorazit“. Kapel, co proráží je spousta, a nevím, jestli za to všechny stojí. My chceme oslovit lidi, nejde nám o komerci, chceme prostě hrát.

**Jaké to pro tebe je stát na pódiu? Co nervozita, tréma?

**
Někdy je to dobrý, někdy je to blbý, někdy je to příjemný, někdy se musím trošku potrápit. Ale je to především hrozně obohacující, myslím, a rozumím tomu, proč tam jsem. Vlastně se v hraní realizuju. Nevím, jestli jsem exhibicionista, určitě ne nějaký přehnaný… Nervozita a tréma jsou vždycky, někdy menší a jindy větší. Odvíjí se podle konkrétní situace.

**V neděli 17. února vás v Divadle V Dlouhé čeká křest, chystáte něco speciálního?

**
Cédečko pokřtí Alice Nellis a Marcel Šůcha. To je můj kamarád, u kterého to vlastně všechno začalo. On nás objevil, viděl mě před dvěma lety v divadle, pak si poslechl kapelu a napadlo ho, že by nebylo špatný udělat další krok…

**Co rád posloucháš v soukromí?

**
Je toho spousta, třeba Richard Bona, Joni Mitchell, Dave Matthews Band… Nebo třeba teď ty Květy.  

**Hraješ v muzikálech, v divadle, k tomu kapela a vokální sbor. Není toho na tebe moc?

**
Jo, jsem vyřízenej… (smích) Ba ne, je toho dost, ale zatím to nějak zvládám.

**Říkal jsi, že ještě studuješ.

**
Dokončuju DAMU, ještě mi zbývá napsat diplomku, takže to nejtěžší…

**  

**

**Co tě z toho co děláš naplňuje nejvíc? Čeho by ses nevzdal?

**
Dřív jsem říkal, že bych byl schopnej vykašlat se na divadlo a zaměřit se na muziku. Ale to se nedá takhle říct, tyhle pocity se přelívaj. Jednou to cítím tak a podruhé zas jinak… Alew to je myslím si dobře, protože když mě otravuje divadlo, muzika mě nakopne… A naopak. Je to taková vzájemná výpomoc.  

**Řekni mi něco o tvých Tajnostech…

**
Své Tajnostinemůžu prozradit, to už by pak nebyly tajnosti… (smích) Ale ne, byla to příjemná práce, skvělý lidi, nová zkušenost. Nedokážu posoudit, do jaký míry je to známý film, nevím kolik diváků ho vidělo… Ale kdyby to pomohlo naší kapele, vůbec bych se nezlobil… (smích)

**Co rád děláš ve volném čase, jaké máš koníčky?

**
Moc volna mi nezbývá. Rád bych sportoval, ale málokdy mám ještě sílu se někam plahočit. Začal jsem trošku víc číst, u knížek si odpočinu, je to bezva relax. Jo a vyrobil jsem ptačí budku. Dal jsem ji na balkón a sypu tam zrníčka… Takže ve volným čase vyrábím budky.
 

Líbí se vám článek?
Sdílejte ho prosím

 

Copyright 2000-2018 RadiaCZ s.r.o., IČO: 06533434
Sídlo: Koperníkova 794/6, Vinohrady, 120 00 Praha 2
Spisová značka: C 283817 vedená u Městského soudu v Praze

 

Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.