Petr Fiala: Jsem šťastnej i v týhle divný době

  • Petr Fiala: Jsem šťastnej i v týhle divný době Fotogalerie (18)
    • 08.02.2008
    • Tisk

    Valmezská výprava Mňága a Žďorp dobyla svůj hudební pól a nyní přichází s jedenácti novými písněmi proti trudnomyslnosti. O vzniku nového alba, ozaj bohovských koncertech a rajčatovém Happyendu jsme si popovídali se sympatickým frontmanem kapely, Petrem Fialou.

    Sdílejte článek:

MŇÁGA A ŽĎORP pokřtí svou Polární stanici 28. února v pražském Lucerna Music Baru.

**Jak jste strávil letošní Vánoce a Silvestra, nějaká mimořádná Mňága oslava?

**
Byl jsem doma jako každý rok. Oslava nijak speciální. Lehké bilancování, velké těšení se na další roky. Pár petard vypadlých pro radost dětí.

Právě Vám vychází nové album. Můžete nám o něm něco prozradit?
Deska se jmenuje Na stanici polární, podle jedné písničky. Všech jedenáct songů je zbrusu nových, to znamená, že vznikly v průběhu minulého roku. Hudebně jsme se, doufám, posunuli k lehkosti a textově jde většinou o příběhy z mého, ale nejen mého života

**Co nějaký písničkový favorit?

**
Mám jich víc. Stále mě baví Rajčata a růže a Kam se dožijem.  

***Tak dlouho Vám trvalo, než jste se stal optimistou*****… Tedy alespoň ve svých textech. Jak je to s čerstvým materiálem?

**
Písnička Optimista, kterou citujete, byla ve své době tou největší ironií, jaké jsem byl tehdy ve své temné temnotě schopen. Ale stalo se, že jsem potkal Zuzanu a začal s ní vést nový život, který mě neskutečně baví. A tak jsem se na starší kolena stal optimistou, prokopal se přece jen ze své nory ven a jsem šťastnej i v týhle divný době. Neznamená to, že je hotovo. Ale probouzím se teď nadšenej z nového dne, který si chci užít a prožít, ne jen přežít. A tohle všechno se, doufám, zrcadlí i v nových písničkách.

**Vaše poslední album Dutý, ale free mělo hodně pozitivní kritiky a bylo označováno za návrat k počátkům kapely. Co můžeme čekat od nové desky?

**
To samé krát deset.

**V dnešním hudebním světě se hodně sází na muziku, často vznikají obsahově prázdné songy. Jak tento trend vnímáte?

**
Obsahově prázdné písničky vznikaly vždycky. Není třeba se tím trápit. Myslím, že každý si může najít, co mu vyhovuje.

**Jaký svůj text považujete za nejlepší?

**
To nejsem schopen sám posoudit. Ale třeba text písničky 17B považuju za dost dotažený.

**Některé písně své autory pěkně potrápí a jejich vznik trvá pár měsíců. Zažil jste s nějakou skladbou podobné trable? Naopak jaká Vaše píseň byla napsána rychle a lehce? 

**
Píšu průběžně a k rozpracovaným písničkám se vždycky na chvilku vracím, dokud nejsem s výsledným tvarem spokojený. Naučil jsem se netlačit na pilu, a když mi to nejde a nic mě nenapadá, jdu dělat něco jiného. Hodně taky pomůžou kamarádi z kapely, jejich pohled a nápady.  

**Odehráli jste tři vystoupení na Slovensku. Pociťujete velký rozdíl mezi hraním „nad Tatrou“ a u nás?

**
Koncerty byly ozaj bohovské. Obzvlášť publikum v Prešově nám svým nekonečným nadšením pomohlo užít si hudbu ještě víc než jindy.

**Rok 2008 bude plný velkých hudebních akcí, přijedou The Cure, Metallica, Kylie Minogue, Chris Rea a jiné zahraniční hvězdy. Chystáte se vyrazit na nějakou show?

**
Máme lístky na Cure a hrozně se těšíme!!!

**Z jakého koncertu, který jste kdy navštívil, jste si odnesl nejsilnější zážitek?

**
Bylo jich víc. Vystoupení zpěvačky kapely Velvet Underground v roce 85 v jakési hospodě na kraji Brna, Bob Dylan , David Byrne z Talking Heads…ale asi nejvíc mě přece jen dostal kdysi dávno písničkář Vladimír Merta. Náhodně jsem se ocitl na jeho tříhodinovém vystoupení. Předtím jsem měl o hudbě a písničkách jen velmi obecné povědomí, i když jsem už asi tušil, že by mi mohly zachránit život. No, a po tomhle koncertě už jsem to věděl!

**Jak si představujete ten správnej Happyend?

**
Sedíme se Zuzanou na terase, okolo se motají děti, morčata, koně, potichu hraje hudba. Lehce, ale opravdu jen lehce voní konopí, povídáme si, koupeme se a jíme dobroty, hlavně pomerančový džem, rajčata, čerstvé rohlíky a česnek. Například… (úsměv)

Líbí se vám článek?
Sdílejte ho prosím

 

Copyright 2000-2018 RadiaCZ s.r.o., IČO: 06533434
Sídlo: Koperníkova 794/6, Vinohrady, 120 00 Praha 2
Spisová značka: C 283817 vedená u Městského soudu v Praze

 

Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.