Kytarový virtuóz to vezme přes Peklo rovnou do Prahy

  • Kytarový virtuóz to vezme přes Peklo rovnou do Prahy Fotogalerie (26)
    • 06.02.2008
    • Tisk

    Populární britský zpěvák, skladatel a kytarista Chris Rea vyrazil koncem ledna na turné. Spolu s kvintetem The Fabulous Hofner Blue vystoupí v pondělí 18. února v holešovické Sportovní hale. Do Prahy se šestapadesátiletý sympaťák vrátí po necelých dvou letech, kdy se svým fanouškům představil v komorní atmosféře Kongresového centra.

    Sdílejte článek:

Chris Reaprodal po celém světě více než třicet miliónů desek a díky svému hudebnímu záběru, který se pohybuje na pomezí popu, bluesu a rocku, je často přirovnáván k Bruci Springsteenovi, Marku Knopflerovi nebo Barrymu Whiteovi. Middlesbroughský rodák proslul hedvábným chraplákem, pohodovými kytarovkami a nezapomenutelnou cestou „*do pekla*“.
**Cesta do hlubin Reovy duše…
**
Umělcův život nakoply dvě zásadní události. Tou první bylo vyloučení ze školy, které měla na svědomí potyčka s profesorkou literatury. Ta před celou třídou zesměšnila Reovu esej. Následné přetahování o sešit bylo vyhodnoceno jako napadení a malý Chris musel školu opustit. Událost s velkým U a římskou dvojkou souvisí jak jinak než s hudbou. Stojí za ní Reův spolužák, který pustil svému kamarádovi desku Joe Walshe… Nadšení pro muziku a koupě první kytary nasměrovaly hudebníkovy kroky tím správným blues-popovým směrem…
Svou kariéru odstartoval v sedmdesátém třetím „ve společnosti“ Magdaleny. Minul se tak se zpěvákem Davem Coverdalem, který v té samé době kapelu opouštěl a pak se dal po fialové s konečnou stanicí Deep Purple. Na sólovou kariéru Rea vyrazil až v sedmdesátém sedmém. Zpočátku hrál písně Jamese Taylora, Jacksona Browna nebo Eagles.
Prorazil hned s prvním singlem Fool (If You Think It´s Over), který vyslal do hudebního světa v dubnu 1978. Píseň zabodovala jak pod Sochou Svobody tak v rodné Británii a vynesla začínajícímu zpěvákovi nominaci na cenu Grammy. Úspěchy slavila i první Reova autorská nahrávka Whatever Happened To Banny Santini?. Rok po svém debutu přišel zpěvák s albem Deltics (1979) a jako třetí naběhla deska s příchutí antuky Tennis (1980). Nejslavnější okamžiky zaznamenal kytarový virtuóz na konci osmdesátých let. Album Road To Hell (1989) dofrčelo jako první až na vrchol britského žebříčku.
**Na cestách 2008
**
Milovník červeného vína, italské kuchyně, vozů Ferrari a dobrých filmů našlápl evropskou šňůru poslední lednový den v metropoli lu­cemburského velkovévodství. Hned o den později si potykal s galským kohoutem. Charismatický melancholik se v rámci svého turné podívá ještě do Německa, Holandska, Švýcarska, Rakouska, Maďarska, Estonska nebo Polska. Konec března a začátek dubna stráví za malou louží. Poslední koncert Chris Rea odehraje 9. dubna v irském Dublinu.
Na svých vystoupeních zpěvák představí kolekci The Return Of The Fabulous Hofner Blue Notes, kterou věnoval hudebním ikonám šedesátých let. Kromě čerstvých novinek zahraje i proslulé hity, jako jsou*Auberge, Julia, Looking For The Summer, Driving Home For Christmas, On The Beach* nebo nezapomenutelná The Road To Hell.

Líbí se vám článek?
Sdílejte ho prosím

 

Copyright 2000-2018 RadiaCZ s.r.o., IČO: 06533434
Sídlo: Koperníkova 794/6, Vinohrady, 120 00 Praha 2
Spisová značka: C 283817 vedená u Městského soudu v Praze

 

Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.