The Cure – Do podolí, do lékárny a na Výstaviště! (21. 2. 2008) | ABradio.cz

The Cure – Do podolí, do lékárny a na Výstaviště! (21. 2. 2008)

  • The Cure – Do podolí, do lékárny a na Výstaviště! (21. 2. 2008) Fotogalerie (5)
    • 03.02.2008
    • Tisk

    Britská kultovní kapela The Cure přiveze koncem února do Prahy svou neobyčejnou melancholickou hudební temnotu a vyléčí zdejší fanoušky z osmiletého čekání na „nervózní“ kytarový doping. V České republice skupina vystoupí už počtvrté, naposledy se tu parta kolem Roberta Smithe ukázala v rámci svého The Swing Tour v dubnu 2000.

    Sdílejte článek:

Je to rovných třicet dva let, kdy se tehdy ještě mladistvý hudebník Robert Smith rozhodl založit svou kapelu. Ze školních lavic vytáhl spolužáky Michaela Dempseyho (basa), Laurence „Lol“ Tolhursta (bicí) a Porlea Thomsona (kytara), aby za asistence máminy rtěnky a tupírovacího hřebene dobyli nekonvenční hudební svět. Pojmenovali se Easy Cure, už rok po svém zrodu se vzdali své „lehkosti“ a podepsali smlouvu s nahrávací společností Fiction. Debutová deska s názvem Three Imaginary Boys vyšla v květnu roku 1979.
Jako jedna z prvních kapel prošlápli cestu tzv. gothic rocku a do uší hudebních fanoušků se vryli především díky své originální kytarové a syntezátorové symfonii. Jsou označováni jako nadžánrová kapela, která však díky velkému zástupu příznivců zapadla i do nepříliš potěšující hudební škatulky s nálepkou mainstream.
Výjimečnost věčných kytarových melancholiků spočívá i v jejich neskutečné tvůrčí píli. Jejich hudební rovnice o dvou neznámých byla až do konce osmdesátých let neskutečně prostá. Každému novému albu dali rok, maximálně dva. Po svém imaginárním debutu tak Robert Smith a spol. vydali v krátkém sledu hned sedm studiových nahrávek. Prvním statečným bylo temné „foresťácké“ album Seventeen Seconds (1980), následovalo primární truchlení pod názvem Faith (1981), gotická Pornography (1982), psychedelická motýlí proměna The Top (1984), „podprahovka“ The Head On The Door (1985), dvoják Kiss Me Kiss Me Kiss Me (1987) a atmosféricky podtlaková Disintegration (1989).
Devadesátky načali The Cure ve společnosti remixového alba Mixed Up. Regulérní studiovka Wish přišla o rok později. Dlouho očekávaná novinka přinesla pořádný kytarový nášup, čerstvý sound a zamilované pátky. O poznání zasněnější curovské přání rozdělilo fanoušky a kritiky na dva tábory, jedni album prohlašovali za to nejlepší, co kdy kapela natočila, a druhá část posluchačů raději nabrala směr zvuku-vzdorných ušních špuntů. Rok nato kapela ožila s koncertními nahrávkami Parisa Show. Devadesát šestka přinesla kromě novinkového alba Wild Moon Swing i v pořadí druhou návštěvu kapely v Čechách.  
S přibývajícími léty si The Cure začali dávat na čas. Další deska se rozezněla až s příchodem nového tisíciletí. Album Bloodflowers bylo nominováno na cenu Grammy a zahájilo další čtyřletý studiový půst. V zatím poslední nahrávce s příznačným názvem The Cure kapela bloudí v ponurém hudebním labyrintu přesně tak, jak si za svou více jak třicetiletou kariéru navykla.

Letošní rok přinese fanouškům britské formace opravdové melancholické žně. Kromě nového alba, které by mělo vyjít v průběhu jara, se kapela rozjede na světové turné. To populární čtveřice odstartuje ve znamení hesla „jdu na sever“ 9. února ve švédském Stockholmu. **Do Podolí, do lékárny a hlavně do holešovické Sportovní haly The Cure zavítají ve čtvrtek 21. února. **

Líbí se vám článek?
Sdílejte ho prosím

 

Copyright 2000-2018 RadiaCZ s.r.o., IČO: 06533434
Sídlo: Koperníkova 794/6, Vinohrady, 120 00 Praha 2
Spisová značka: C 283817 vedená u Městského soudu v Praze

 

Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.