Andělé už si čechrají křídla...

  • Andělé už si čechrají křídla... Fotogalerie (2)
    • 31.01.2008
    • Tisk

    Už posedmnácté se tento rok uskuteční předání výročních cen Akademie populární hudby. Místo Pendolina si Andělé letos stopnou metro a ve čtvrtek 3. dubna dorazí do pražské Sazka Arény. Mezi účinkujícími se objeví například kapela Chinaski, Aneta Langerová, Wanastowi vjecy nebo majitel třiatřiceti ptáků, Karel Gott. Za oponu hudebního dění a do historie prestižního okřídleného ocenění jsme nahlédli spolu s Petrem Šiškou, prezidentem Akademie populární hudby.

    Sdílejte článek:

**Loni jste provedli akademickou „čistku“, jak probíhal výběr členů APH letos? Přibyla nebo naopak ubyla nějaká jména?

**
Akademie se neustále vyvíjí. Letos jsme oslovili 606 potencionálních akademiků. Je mezi nimi řada nových jmen. Vzhledem k fluktuaci mezi médii některá jména vypadla. **
Nejúspěšnějším andělským zpěvákem je Dan Bárta, zatímco držitel třiatřiceti ptáků Karel Gott si neodnesl ocenění APH ani jednou…

**
Odborníci se snaží vidět avantgardně a mají větší přehled než většina laické veřejnosti. Přesto se výsledky v poslední době často podobají.

**Zajímavostí je, že v kategorii kapela roku nebyla zlatá trofej nikdy obhájena. Myslíte si, že důvodem je největší konkurence na tomto postu?

**
K nominaci na kapelu potřebujete mít nové regulérní album. Pokud kapela zvítězí, v příštím roce už nemůže získat cenu za stejné album.

P
**řestože skupina Kryštof letos vydala Best of album a uspořádala úspěšné akustické turné, nemůže se stát kapelou roku. Nepřijde Vám, že jediným měřítkem by nemělo být vydání studiové desky?

**
Nepřijde, Andělé hodnotí nové počiny v průběhu roku. Best Of je jen shrnutím něčeho, co už kapela jednou vytvořila a prodala a za co už eventuálně i sklidila ocenění, což je případ i Kryštofa. 

**Dotyk Anety Langerové a Bílá Velryba Michala Hrůzy jsou nominovány v kategorii rockové album. Přiřazení jednotlivých desek k odpovídajícím žánrům je občas velmi obtížné, kdo o tomto rozdělení rozhoduje?

**
Rozhoduje o tom vydavatel alba, ten přiřazuje desku do dané kategorie.

**Původních sedm kategorií se rozrostlo na deset. Neuvažujete i o zařazení anticeny?

**
Jsem pozitivně myslící člověk a nechápu, proč se vysmívat anticenou někomu, kdo svou práci dělal co možná nejlépe a dle svých schopností. Na Anděly anticeny nepatří.

******Velkou výhodou Andělského udílení cen jsou živá vystoupení. Nebojíte se nějakého „ataku“? Je přímý přenos na ČT vysílán živě, nebo je o pár sekund opožděn, jako je tomu u spousty podobných akcí?

**
Je bez zpoždění. Ataku se nebojím, neboť už to, že v přímém přenosu hraje 12 interpretů živě bez dlouhých přestávek, je slušný adrenalin a stát se může cokoliv. V tom je krása živého hraní.

**V minulosti vystoupili na udílení velké zahraniční hvězdy jako jsou R.E.M., Manic Street Preachers, Cher, Andrea Bocceli nebo Morcheeba. Proč je tento trend minulostí? 

**
Udělujeme české ceny, chceme proto prezentovat české interprety. Hraní na playback, byť v podání světové star, vyznělo vždy trapně.

**Budou letošní Andělé přístupní hudebním fanouškům? Pokud ano, kde mohou zakoupit vstupenky?

**
Koncert v SAZKA Aréně bude pro veřejnost samozřejmě přístupný. Vstupenky na akci za 200 korun formou předprodeje zveřejní SAZKA Aréna co nevidět.

**Uvedl jste, že byste rád po vzoru Grammy měnil místa konání ceremoniálu. Loni to byla Ostrava, letos Praha. Poohlížíte se po nějakém jiném městě?

**
Možná už příští rok zavítáme do Brna…uvidíme.

**
V historii udílení cen APH se stalo pár skandálů. Naposledy to bylo při Andělech 2001, kdy byla v kategorii Folk omylem vyhlášena jako vítěz skupina Jablkoň namísto Zuzany Navarové. Jak se snažíte těmto nepříjemnostem předcházet?

**
Chyba se může stát kdykoliv, lidský faktor je lidský faktor. Jsem rád, že pod naším vedením se od roku 2003 nic podobného neopakovalo.

**Trochu osobní otázka na závěr. Jaká byla pro Vás největší hudební událost roku 2007?

**
Koncert Pink, turné Lucie Bílé, Dny lidí dobré vůle na Velehradě.

Líbí se vám článek?
Sdílejte ho prosím

 

Copyright 2000-2018 RadiaCZ s.r.o., IČO: 06533434
Sídlo: Koperníkova 794/6, Vinohrady, 120 00 Praha 2
Spisová značka: C 283817 vedená u Městského soudu v Praze

 

Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.