PJ Harvej – White Chalk - od deprese ke krásným tónům

  • PJ Harvej – White Chalk - od deprese ke krásným tónům Fotogalerie (20)
    • 14.10.2007
    • Tisk

    PJ Harvej nikdy nepatřila mezi tu sortu muzikantů, jejichž tvorba vyvolávala úsměvy šíře Helči Vondráčkové, když líže zmrzku. Její hudba je sugestivní, někdy smutná a často se dokáže zavrtat pěkně hluboko pod kůži. Novinka White Chalk splňuje všechny tyto atributy. Má ale také navíc ještě něco jiného. Něco…. Je zkrátka trochu jinde.

    Sdílejte článek:

Tam, kde jsme Polly Jean znali jako slušně ostrou kytaristku, je dnes pěkně vyklidněná muzikantka se skvělými instrumentálními kvalitami. Tam, kde jsme byli zvyklí na dynamickou muziku, dnes slyšíme úžasné pomalé fáze, z nichž přímo v potokách teče deprese a nálada na vymýšlení originálních typů sebevražd.„Farewell my friends…“

I když piáno nebývalo u PJ nějak neobvyklou záležitostí, na White Chalk převládá. Což se dá považovat za velké významné plus, jelikož naprosto úžasně koresponduje s jejím krásně jemným hlasem. I když je celé album v podstatě „pomalé“, téměř neztrácí na napjatosti. Hudba se pak dostává do fází, kdy vás při poslechu piána a tu a tam trochy kytary, najednou úplně vyrvou z letargie náhlé dynamické výkyvy, jež totálně obklopí každý koutek centra vnímání Hudbou, kterou v prvním okamžiku vlastně ani vůbec nechápete. Zajímavý zážitek.

Alternativního rocku bylo tedy učiněno za dost a PJ má jinou specializaci. Jistě se najde mnoho starých fanoušků, kteří tuto skutečnost znechuceně odsoudí a dál si budou omílat to staré a osvědčené. Proč ne. Najde se však mnoho fanoušků, jimž posun do, i když stále alternativních, ale o dost decentnějších piáno rovin bude vyhovovat snad ještě více než onen old school.

Upozorňuji, že je potřeba si PJ poslechnout minimálně třikrát a nezatratit ji hned při prvním přehrání. Poprvé je White Chalkpřekvapující, zajímavý, ale do kolen vás nepošle. To až napotřetí najednou uslyšíte, jakoby tam bylo něco navíc, něco co se do vás zakousne s elegancí pitbulla se špatnou náladou a pak vás to již zkrátka nepustí.

Neříkám, že White Chalkje album plné ohromných pecek od začátku až do konce. Má svá hluchá i velmi hlasitá místa, ale i přes tuto kolísavost kvality se s přehledem drží ve vysokém nadprůměru. Hudební bussines je proradná děvka. U některých kapel je zkrátka vývoj očekáván, u některých je změna vítaná a některé partičky by zkrátka celou svou kariéru měly zůstat u toho, co jim jde spolehlivě. PJ Harvey to co dělá, dělá zkušeně, ale je natolik dobrá, že si změnu zkrátka dovolit může a já ji za toto rozhodnutí bez ostychu chválím.

Hodnocení: 7/10

Celkový čas: 33:57, 11 skladeb

Web:www.pjharvey.net

POSLECHNI SI: www.myspace.com/pjharvey

Líbí se vám článek?
Sdílejte ho prosím

 

Copyright 2000-2018 RadiaCZ s.r.o., IČO: 06533434
Sídlo: Koperníkova 794/6, Vinohrady, 120 00 Praha 2
Spisová značka: C 283817 vedená u Městského soudu v Praze

 

Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.