Dan Landa a další neobvyklý koncert

  • Dan Landa a další neobvyklý koncert Fotogalerie (12)
    • 12.10.2007
    • Tisk

    Ne že by Dan Landa patřil na vrcholek špičky českých interpretů, to asi ne. Tam se řadí hvězdičky drnkající na struny, jež preferuje nejvíce lidí. Mainstream se tomu, tuším, říká. I přesto (a možná díky tomu), že si Dan Landa dělal vždy co chtěl a jak to cítil, tábory jeho fanoušků jsou početné. Asi stejně tak početné, jako tábory těch, co by jej nejradši viděli viset. I když je hudba velmi úzce spojena s osobností, která ji reprodukuje, je hlavně sama o sobě – čili o hudbě a tu, co si budeme povídat, Landa dělá více než dobře.

    Sdílejte článek:

Co se tomuhle chlapíkovi honí hlavou, to asi nezajímá jen mě. Ten, kdo jej nemá rád řekne, že zkrátka neví, co chce. Tady dělá kickbox, tuhle jezdí s trucky, támhle napíše muzikál, pak jej přeloží do němčiny (nácek jeden zlobivej). Člověk, kterému Landa nevadí, by možná mohl říci, že toho má v té své plešaté makovici tolik, že by mu to nestačilo na jeden celý život a tak jede o jedno tempo rychleji.

Když Dana Landu poslouchám, ať již jde o jeho muziku, nebo jen třeba o rozhovor, jedna má část s jeho, zdálo by se, ideologistickými názory naprosto souhlasí, ta druhá – česká a nedůvěřivá – si zase říká, že oblafnout se nenechám a tohle ať si nechá do nějakých fantasy knížek. Má smysl žít čestně? V tomhle světě? To je asi záležitost každého jedince a každý si o svých činech musí rozhodnout sám.

Ale zpět k hudbě, od toho tu jsme. Landa poslední dobou slavil velké úspěchy. Jistě nejen mne překvapilo, že titulní píseň k filmu Kvaska – Touha byla omílána (nejen) celé léto v rádiích. Ano, je to dost dobrá písnička. A ano, už jí také nenávidím. To, že interval jejího neustálého ohrávání docela doháněl Rihannu nebo Nelly Furtado, to už také o něčem vypovídá. Že by Dan začal dělat záměrně hudbu pro rádia? Možná spíše dělá hudbu, která se zkrátka líbí. U Kabátů to nikomu nevadí.

Co se týče koncertů, nebyl ke svým fandům Dan příliš štědrý. Hlavně ze začátku ne. Až v roce 2003 konečně uspořádal čtyř-koncertní republikové turné a lidé si za lístky trhali ruce v loktech. Turné se povedlo. Přestože mělo být naprosto výjimečné, Dan si za dva roky střihnul číslo dvě, dvou-koncertní Bouři.

Mezi tím však ale celý národ ohromně pobouřil. Vzal si „do huby“ obrovského velikána Karla Kryla a úplně jej zničil. A ještě k tomu všemu založil tu sektu. Dane, Dane, ty nám dáváš. Tady se opět vracíme k faktoru oblíbenosti. Nemáte rádi Landu – je to všivák a Kryla akorát zneuctil. Máte  rádi Landu – je vám to jedno a maximálně řeknete, že se vám písničky od Kryla líbí více. Nakonec, když dnes někdo může udělat disko verzi songu od Beatles…. A to kázání okolo. Možná na tom něco bude, možná ne. Opět záležitost jedince.

Nicméně, jen skutečnost, jaký Landovo proklaté coververze měly úspěch, nasvedčuje, že asi nešlo o omyl, že určité kvality tu zřejmě budou. Mluvit o albech, muzikálech a vůbec tvorbě, by bylo dost zdlouhavé a také vcelku zbytečné. Takže zkrátka – pokud si rádi poslechnete Landovo písně a jeho tvorba vám něco dává – ať již dobrou náladu z melodie, nebo něco vyššího, raritní unplugged koncert v Kalichu pro vás bude jistě zajímavá záležitost. A pokud jej rádi nemáte – upřímně se divím, že jste dočetli až sem.

Daniel Landa Unplugged koncert se koná 17. 10. od 19:00 v divadle Kalich.

Web:
www.daniellanda.cz
http://kalich.cz

Líbí se vám článek?
Sdílejte ho prosím

 

Copyright 2000-2018 RadiaCZ s.r.o., IČO: 06533434
Sídlo: Koperníkova 794/6, Vinohrady, 120 00 Praha 2
Spisová značka: C 283817 vedená u Městského soudu v Praze

 

Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.