Apocalyptica zkrátka nezklame – Worlds Collide

  • Apocalyptica zkrátka nezklame – Worlds Collide Fotogalerie (30)
    • 10.10.2007
    • Tisk

    Když na konzervatoři studujete hru na jakýkoli hudební nástroj, asi pro vás není úplně problém zafidlat si téměř cokoli. Čtyři Finové před pár lety vzali tuto skutečnosti opravdu doslova a protože si rádi ujížděli (ujíždí) na brutálních rytmech těch nejostřejších metalových klasiků jako Metallica, Slayernebo Sepultura, jejich volba byla jasná. A když hrajete metal na čelo, musíte se zatraceně moc otáčet….

    Sdílejte článek:

To kluci pochopili a i když ze začátku dělali více méně jen covery, jejich úspěch byl nevídaný. Nedělala to jen dynamika převzaté hudby, ale hlavně také styl jakým ji svým fanouškům podávali. Mávání dlouhými vlasy, temně hluboké severské hlasy ohlašující další song a neuvěřitelná energická performance má něco do sebe.

Apocalyptica však pochopila další důležitou věc – kapela se musí rozvíjet. Tak se pomalu stávalo pravidlem, že tu a tam ke tvorbě, jež si převáže již tvořili samy, přizvali nějakého toho hosta. První jistě upoutala Sandra Nasic z Guano Apes v písni Path vol. 2.

A tím se dostáváme ke tvorbě roku 2007. Nejenže Apocalyptica oslovila další zpěváky jako Corey Tailorze Slipknot, Mats Levén z Therionu, naprosto skvělá Christina Scabbia – krásný vokál Lacuna Coil nebo Tillo Lindeman známý svým extra hlubokým hlasem z Rammstein, ale samozřejmě opět doplnila své čelové trio také bicími, jež se na minulém albu osvědčily naprosto spolehlivě. Jako stálice jim bubnujeMikko Sirén a bubenické hostování v písni Last Hope si opět střihnul Dave Lombardo ze Slayer.

I když některé minulé písně již byly okořeněné Lombardovo bicími nebo hostováním opravdu velkých jmen, poslední album NE-coverů s názvem Apocalyptica však tak „husté“ nebylo. Samozřejmě by jsme mohli vypíchnout pár velkých pecek, ale jako celek dostalo nálepku jako „vcelku vyměklé“. World Colide Apocalypticu hází tam, kde by měla být a kde ji rádi vídáme. Je až neuvěřitelné, že na smyčcové nástroje jde zahrát něco tak podobného, jako je klasický, brutální, podladěný kytarový rif. A že takových „rifů“ tam chlapci z Helsinek tentokrát mají. Hned titulní song Worlds Colide říká celkem jasně „o co tady jde“. Mazec, za který by se nemohla stydět ani kdejaká HC kapela.

Onen „mazec“ však nekončí prvním songem, ale jede pěkně dál. I`m Not Jesuss Corey Tailorem, se kromě nabušeného refrénu může chlubit skřípavými psycho zvuky a samozřejmě výbornou dynamikou metal-rockové písně. Na čela. Co víc dodat.

Kdybych měl vyzvedávat všechny výborné písně, musel bych chválit každou jednotlivě od začátku až do konce. Apocalyptice se album totiž opravdu povedlo a to naprosto komplexně. Nad všechny nadprůměrné songy na albu vyniká například ještě píseň Heldenna níž hostuje Rammsteinovský Lindemann. Heldenje jedna z mála pomalejších písní na Worlds Collide, přesto však ani na vteřinu nepostrádá na hutnosti i napětí. A co si budeme povídat, frázování a hluboký, smutný hlas Tilla Lindemana se k takovéto muzice hodí jako prdel na hrnec.

Apocalyptica zkrátka stále roste a je to na ní vidět čím dál více. Všichni, kdo jste pro sebe nestihli urvat alespoň pár lístků na pražský koncert, o desku rozhodně přijít nesmíte.

Hodnocení: 8/10

Celkový čas: 48:21, 13 skladeb

Web:www.apocalyptica.com

Líbí se vám článek?
Sdílejte ho prosím

 

Copyright 2000-2018 RadiaCZ s.r.o., IČO: 06533434
Sídlo: Koperníkova 794/6, Vinohrady, 120 00 Praha 2
Spisová značka: C 283817 vedená u Městského soudu v Praze

 

Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.