Jazz bude znít na Hradě i v roce 2007

  • Jazz bude znít na Hradě i v roce 2007 Fotogalerie (22)
    • 20.01.2007
    • Tisk

    Hudební cyklus Jazz na Hradě bude pokračovat i letos. Prvním koncert cyklu se uskuteční příští úterý 23. ledna od 20 hodin v Nové galerii a vystoupí na něm František Kop Quartet a Michal Gera Band, tedy dvě přední česká jazzová kvarteta, jejichž leadery od sebe sice dělí desetiletý věkový rozdíl, ale zato je spojuje podobná umělecká filozofie, díky níž se František Kop a Michal Gera nejednou setkali při realizaci významných projektů. Letošní úvodní koncert cyklu Jazz na Hradě nabídne posluchačům nejen možnost srovnání dvou etap vývoje českého moderního jazzu, ale především potěšení z poslechu hudby vyzrálých a tvořivých umělců.

    Sdílejte článek:

František Kop Quartet
František Kop, saxofonista, který studoval u Karla Velebného na Konzervatoři Jaroslava Ježka, již od začátku 80. let spolupracoval s předními jazzovými soubory. Během základní vojenské služby v Armádním uměleckém souboru se stal spoluzakladatelem skupiny Zelený kvartet, která později pod názvem Naima získala v letech 1987–89 třikrát po sobě cenu pro nejlepší domácí jazzovou kapelu roku. Další zkušenosti získal Kop vkvartetu Emila Viklického, kde si zahrál s americkými sólisty Joe Newmanem a Lou Blackburnem, při komerčním angažmá v orchestru Leona Slezáka, v doprovodné skupině Hany Hegerové,v kapele Binder-Konrád Blues Band, v souboru současné hudby Agon, při své pedagogické práci atd. Svou skupinu František Kop Quartet založil v roce 1995 a formace se poprvé představila v programu festivalu Pražské jaro a v roce 2000 vydala vysoce ceněné album Twinkle. Kopovo kvarteto disponuje v současné podobě mimořádným hráčským a kompozičním potenciálem, k jehož vysoké úrovni a stabilitě významně přispívá další komponující interpret, pianista Petr Malásek. Baskytarista Martin Lehký a bubeník Pavel „Bady“ Zbořil díky technické úrovni a muzikálnosti pomáhají v kvartetu vytvořit atmosféru vyváženého partnerství. Všem sólistům je rovněž vlastní analytický nadhled, který jim umožňuje racionálně posoudit a eventuálně korigovat jak okamžitou spontánní kreativitu, tak rozsáhlejší kompoziční plány.

Michal Gera Band
Příchod Ústečáka Michala Gery do Prahy obohatil neotřelostí své invence výraz i repertoár skupiny Jazz Nova, se kterou si např. z mezinárodní soutěže na festivalu v Přerově v roce 1974 odvezl cenu za nejlepší skladbu za kompozici Apendix. Ještě téhož roku se jako leader nově vzniklé skupiny Impulsaktivně podílel na založení Pražského Big Bandu, do jehož repertoáru také přispěl vlastní tvorbou. S Milanem Svobodouod té doby nepřetržitě spolupracuje nejen jako sólista zmíněného orchestru, ale také v dalších seskupeních (duo, kvartet, Česko-polský big band atd.). Svůj výrazový rejstřík rozšířil při hostování s Lubošem Andrštem, Martinem Kratochvílem, Vlastou Průchovou, Jiřím Stivínem, Emilem Viklickým ad. a také při kratším nebo delším působení v Jazz sanatoriu Luďka Hulana, Pražském výběru Michaela Kocába, skupině Via Jazz a v souboru ASPM Jana Spáleného. V roce 1984 založil skupinu Gera Band, jejíž současnou postbopovou podobu profilují renomovaní sólisté mladší generace: kontrabasista Vít Švec se mezi naši elitu prosadil v různých ansámblech i s vlastním triem, jazzrockový věrozvěst Petr Zeman kromě působení v různých kapelách uvedl do života workshop rockové školy Come to jam a Pavel Razím je veřejnosti znám jako bubeník Yo Yo Bandu či ASPM, ale je také vedoucím oddělení bicích nástrojů Pražské konzervatoře a lektor Letní jazzové dílny Karla Velebného.
(TZ: Aleš Benda)

František Kop Quartet
František Kop – saxofon
Pavel „BADY“ Zbořil – bicí
Martin Lehký – baskytara
Petr Malásek – klavír

Michal Gera Band
Michal Gera – trubka, křídlovka
Pavel Zeman – kytara
Vítek Švec – kontrabas
Pavel Razím – bicí

Vstupenky lze zakoupit v Kapli sv. Kříže na II. hradním nádvoří každý den od 9.00 do 16.00 hod. Tel.: +420 224 373 483
P&J Music, prodejna JMW-Dittrichova 9, Praha 2, tel.: 224 922 830, www.pjmusic.cz.
Vstupenky v síti TICKETSTREAM včetně všech hypermarketů GLOBUS a cestovních kanceláří ČEDOK a FIRO TOUR, www.ticketstream.cz , tel.224 263 049, e-mail: ticket@ticketstream.cz.
Bohemia Tiket, order@bohemiaticket.cz Malé náměstí 13, Praha 1, tel. 224 227 832; Na Příkopě 16, Praha 1, tel. 224 215 031.

Líbí se vám článek?
Sdílejte ho prosím

 

Copyright 2000-2018 RadiaCZ s.r.o., IČO: 06533434
Sídlo: Koperníkova 794/6, Vinohrady, 120 00 Praha 2
Spisová značka: C 283817 vedená u Městského soudu v Praze

 

Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.