Paul Potts – do 36 let neobjevený

  • Paul Potts – do 36 let neobjevený Fotogalerie (11)
    • 02.10.2007
    • Tisk

    Paul Potts, vítěz soutěže Britain’s Got Talent, se po většinu svého života cítil bezvýznamně. Ve škole ho šikanovali, protože byl jiný, a jak vyrůstal, uvědomil si, že jeho jediným skutečným přítelem je jeho hlas. Zpívání se pro něj stalo únikem.

    Sdílejte článek:

Hudba únikem ze světa problémů

[ /files/UserFi­les1/Image/_os­tatni/paul potts.jpg 220×151 .(){vspace:5, hspace:5, border:1, align:left} *]„Pořád čekám, že mě někdo štípne a řekne mi ‚Paule, vstávej, je čas jít do práce – zase máš zpoždění‘. Mám pocit, jako bych byl na horské dráze – zběsilá jízda do neznáma. A já nechci vystoupit!“*Paul se dokázal ve svém malém soukromém světě zcela ztratit – šikanu vyvažoval krásnými texty a melodiemi, které mu pomáhaly překonat nešťastné období.

Právě kvůli ochromujícímu nedostatku sebedůvěry byl Paul předurčen k tomu, aby zůstal dlouho neobjevený: Držel si image tvrdě pracujícího a skromného muže celých 36 let!

 

Strach, nedůvěra, nízké sebevědomí

Paul se narodil 13. října 1970 na okraji Bristolu řidiči autobusů Rolandovi a jeho manželce Yvonne, pokladní v supermarketu, kteří měli ještě tři další děti. Zpívat začal snad hned po narození a když mu bylo 11, začal chodit do jednoho z nejlepších kostelních sborů v Bristolu. Jeho láska k opeře se ale naplno projevila, až v 16. „Koupil jsem si levnou desku s Carrerasem,“ vzpomíná Paul. *„Bylo to poprvé, co jsem slyšel Che Gelida Manina (Your Tiny Hand Is Frozen), a ohromně mě to dojalo. La Boheme je dodneška mojí nejoblíbenější operou.“*Paul zpíval na amatérské úrovni, zejména s Bath Opera, ale jeho nízká sebedůvěra a strach z neúspěchu mu vždycky bránily v tom, aby se pokusil nastoupit na profesionální drá­hu.

 

Zpívání s Pavarottim

Paul se musel živit, jak se dalo – skládal v supermarketu zboží do polic nebo prodával mobilní telefony. Ale necítil se tak dobře, měl pocit, jako by si na něco hrál. V roce 2000 si za své úspory a peníze, které vyhrál v televizní soutěži, zaplatil tříměsíční letní školu v Itálii, kde se naučil italsky, čímž jeho vášeň ke zpěvu ještě zesílila. Dokonce si zazpíval ve speciální hodině vedené jeho idolem Pavarottim. Brzy jej ale postihly kruté rány.

V roce 2003 se Paul potýkal s velmi vážnými zdravotními problémy, které dokonce způsobily, že zapomněl dokonce i na zpěv. Málem by to vzdal definitivně, kdyby nepřišla soutěž Britain’s Got Talent, která hledá talenty mezi dnešní generací.

 

Obdoba české Super Star

Soutěž – obdoba naší SuperStar, kterou vymyslel Simon Cowell a jíž spoluprodukovala jeho společnost Syco TV, oslavila dva obrovské úspěchy. Úplně poprvé se televizní reality formát, pořad Got Talent, dostal na obou stranách Atlantiku – v Británii a v Americe – na první příčku sledovanosti, když si ji naladilo více než 13 milionů diváků, aby viděli, jak Paul ve finále vyhraje její britskou verzi, a stejný počet diváků pak uvítal druhou řadu America’s Got Talent ve Spojených státech. (Tento formát byl prodán do celého světa a do konce roku se objeví na televizních obrazovkách ve více než 40 zemích!)

 

Nikdo ho na vítěze netipoval

Když týden před tímto finále Paul rozpačitě a téměř omluvně vcházel na cardiffské pódium, na sobě dnes už neblaze proslulý oblek z Tesca za 35£, aby poprvé během Britain’s Got Talent vystoupil před publikem, a když oznámil Simonovi a dalším dvěma porotcům, Amandě Holden a Piersu Morganovi, že bude zpívat operu, nikoho ani na okamžik nenapadalo, že se dívá na budoucího vítěze. Tedy dokud neotevřel pusu a nezačal zpívat.

„Byl jsem strašně nervózní, klepal jsem se jako sulc, ale když jsem se podíval do publika, věděl jsem, že když začnu zpívat, dostanu se do úplně jiného světa a všechny ty nervy prostě zmizí,“ říká Paul. „Když jsem dozpíval, několik vteřin mi srdce bušilo jako splašené, protože jsem vůbec netušil, co mi porotci řeknou.“

 

Sláva ho zatím nezměnila…

Na internetu se po finále objevilo obrovské množství obdivných a pochvalných vzkazů od fanoušků, dokonce z tak vzdálených míst jako Austrálie nebo Tchai-wan, kteří viděli Paulovo vystoupení na YouTube. „Skromný chlápek, který ani neví, jaký úžasný dar má – Paul Potts je skutečná hvězda“ napsal jeden z nich.

„Úplně mi to změnilo život. Dřív jsem se cítil tak malý a bezvýznamný. Teď už ale vím, že jsem někdo – jsem Paul Potts a tohle je moje práce,“*usmívá se Paul. *„Nijak mě to nezmění – i když bych mohl zainvestovat do nějakých hezčích obleků! Ale cokoli v budoucnu přijde, vždycky budu mít schovaný ten z Tesca. Bude mi připomínat, odkud jsem přišel a jaký chci zůstat – jenom lépe oblečený!“

 

… ale změnil se jeho život

Po vítězství se Paul jen výjimečně vyskytuje nohama na zemi. Má spoustu závazků, kterým musí dostát. Čtvrtek po svém vítězství odletěl do New Yorku, kde na Rockefellerově náměstí vystoupil pro pořad Today show na stanici NBC – jen několik dní poté, co na stejném místě zpíval Enrique Iglesias, a týden po vystoupení Jon Bon Jovi! Potom se musel vrátil do Británie, kde začal pracovat na svém prvním albu. Čeká jej i VIP vystoupení, o které v celé soutěži Britain’s Got Talent šlo – tedy vystoupení pro její veličenstvo královnu na Royal Variety Performance začátkem prosince.

 
Líbí se vám článek?
Sdílejte ho prosím

 

Copyright 2000-2018 RadiaCZ s.r.o., IČO: 06533434
Sídlo: Koperníkova 794/6, Vinohrady, 120 00 Praha 2
Spisová značka: C 283817 vedená u Městského soudu v Praze

 

Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.