TRANS-GLOBAL UNDERGROUND roztančí česká města

  • TRANS-GLOBAL UNDERGROUND roztančí česká města Fotogalerie (34)
    • 28.09.2007
    • Tisk

    Trans-Global Underground vydali letos nové album s názvem Moonshout a při té příležitosti se vydávají na koncertní turné. Zavítají i k nám a postupně navštíví mimo jiné Prahu, Bratislavu, Uherské Hradiště a České Budějovice.

    Sdílejte článek:

Jiná doba…

Při představováni TGU se ve vzpomínkách vraťme na začátek 90. let, kdy ještě byly drum a bass dva oddělené pojmy, orientální hudba byla považována za něco exotického, dub a reggae byly mrtvými žánry, a každý, kdo hrál taneční hudbu pomaleji než na 100 BPM, byl vyveden z klubu a zastřelen.

Do této neveselé doby najednou vtrhli Trans-Global Underground (TGU) jakožto proměnlivá sestava DJ’s, producentů a hudebníků s nejrůznějším kulturním zázemím. Spojoval je odpor k hudebním škatulkám a názor, že míšení hudebních žánrů nemusí nutně vyústit v odtažitou uměleckou exhibici.

 

Nesvázaní a neuchopitelní

Od té doby se Trans-Global Underground proslavili jako kapela proplouvající hudebními žánry a rytmy. Charakteristické se pro ně stalo to, že se nenechali omezovat hranicemi mezi hudebními styly, technologickými bariérami, ani zdravým rozumem.

Chvíli byli na výsluní a těšili se pozornosti, jindy se skrývali, ale ať tomu bylo jakkoli, nikdy nepřestali hýbat hudební scénou.

Jejich první singl *Temple Head*naznačil jejich hudební cestu a získal si status klubové hymny, přestože byl založen na slow funku míchaném s tradičními indiánskými rytmy, brazilskými perkusemi a kytarovými sóly. Světu chvíli trvalo, než si zvykl, ale v polovině 90. let zde už byly zástupy fanoušků ambientu a trancu, kteří toužili po nových nápadech.

Tou dobou byli již TGU uznávananou formací s arabskými vokály, nepálskými chrámovými strážci a celou paletou rapperů a perkusistů. Jejich první album Dream of 100 Nations*se dostalo do britské prodejní TOP 50, dočkalo se nadšených recenzí a bořilo hitparády nezávislé hudby (jejich label Nation Records byl tehdy absolutně nezávislý). Druhá dlouhohrající nahrávka *International Times se dostala do TOP 40 a představila TGU posluchačům na zbytku evropského kontinentu.

 

Uzamčeni jen ve světě vlastních prací

TGU neměli téměř jediný volný den, přesto nahrávali desku za deskou. Nahráli desku Diaspora jako sólové album Natachy Atlas, a zároveň vydali své vlastní třetí album nazvané Psychic Karaoke. To už je ale znala celá Evropa, odkud si odnesli inspiraci cikánskými vlivy na svou čtvrtou desku Rejoice Rejoice. Poté se do Prahy, Budapešti i Sofie vrátili do tamních nahrávacích studií a jejich turné je zaneslo dokonce až do Kazachstánu.

 

Pestrá směs talentů

V kapele TGU se vystřídala spousta interpretů – původní zpěvačka Natacha Atlas se dočkala obrovského úspěchu na sólové dráze, kde jí TGU vypomáhali s produkcí, mužský vokalista z původní sestavy Tuup se na hudební scéně zjevuje ve velmi nepravidelných intervalech na velmi těžko odhadnutelných místech naší planety. S TGU občasně vystupovali také jihoafrická sólová hudebnice Doreen Thobekile a Johnny Kalsi z formace Dhol Foundation, přičemž ještě dnes po jejich boku na pódiu zahlédnete nejlepší britskou hráčku na sitár Sheemu Mukherjee.

 

Producenti/DJs Hamid ManTu a Tim Whelan se koncem 90. let objevili v Káhiře, kde pracovali pro umělce jako Hakim, Khaled a Kazem El Sahar. Po vydání páté studiové nahrávky Yes Boss Food Corner*se formace vydala na tříletou cestu po pódiích celého světa, z čehož později vzniklo další album, šesté Impossible Broadcasting. Spolu s jeho vydáním se většina kapely vrátila do Velké Británie a založila label Mule Satellite. Nová deska *Moonshout, která vyšla v červnu tohoto roku, aktivně vstupuje do světů jiných.

Trans-Global Underground si za ta léta prošlapali vlastní cestu a sami si určují směr. Přesvědčte se sami, TGU budou v rámci tour viděni:

 

7.11. – Praha – Roxy

8.11. – Bratislava – Zrkadlový Háj

9.11. – Uherské Hradiště – klub Mír

10.11. – České Budějovice – KD Vltava

 

Vstupenky na pražský koncert jsou k zakoupení v sítích Ticketpro, Ticketstream a Ticketportal za 390,– Kč, na místě pak za 450,– Kč.

 

Více info na:

 

www.myspace.com/…lunderground

www.t-g-u.com

www.roxy.cz

www.myspace.com/…ckupromotion

www.dsmacku.com

 
 
Líbí se vám článek?
Sdílejte ho prosím

 

Copyright 2000-2018 RadiaCZ s.r.o., IČO: 06533434
Sídlo: Koperníkova 794/6, Vinohrady, 120 00 Praha 2
Spisová značka: C 283817 vedená u Městského soudu v Praze

 

Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.