Čtvrté album Turin Brakes!

  • Čtvrté album Turin Brakes! Fotogalerie (3)
    • 20.09.2007
    • Tisk

    Čtvrté album folk-popové formace Turin Brakes s názvem Dark On Fire je na pultech obchodů. Přichází po snad již pravidelné osmnáctiměsíční periodě, kterou si Olly Knights a Gale Paridianian dávají na psaní nových písní, jejich testování na koncertech a následné nahrání ve studiu. Duo bývá kritikou označováno za pokračovatele legendární dvojice Simon & Garfunkel.

    Sdílejte článek:

Došli až před královnu

Duo Turin Brakes se dalo dohromady v devadesátých letech a jejich historie je spojena v povědomí fanoušků především s historkou o dvou malých chlapcích, Ollym (kytara, zpěv, texty) a Galovi (zpěv vokálů, sólová kytara), kteří se ještě jako docela malí cvrčci nadchli pro zpěv v kostelním sboru, aby jednou mohli vystoupit před samotnou britskou královnou. A to se jim nakonec opravdu podařilo.

 

Láska je zavedla až k hudbě

Dva kamarády z londýnského předměstí ve školních letech spolužačky označovaly za sladké a legrační „kloučky“. Ale nepatřili mezi lamače dívčích srdcí, a tak jim časem nezbylo nic jiného, než se oddat muzice. A pak to konečně přišlo: Než se stačili vzpamatovat, dvojici si zamilovala celá Británie a označila je jako „nové duo Simon & Garfunkel“.

 

Po prvních počinech konečně ZLOM

A když dva kamarádi uspěli u kritiky i posluchačů v roce 2001 svým debutovým albem The Optimist LP (nominace na Mercury Prize), o dva roky později se přestěhovali do LA a natočili se studiovým bandem desku Ether Song. Obě desky byly úspěšné, ale byly na nich patrné známky jisté nevyrovnanosti. A pak to přišlo!

V roce 2005 jim vyšla deska JackInBox, která ostře kontrastovala se vším, co do té doby vytvořili. Na první poslech to sice nebylo tak patrné, ale třetí řadovka byla opravdu zlomová.

Turin Brakes byli sice stále (ne)šťastně zamilovaní, melancholičtí a naléhaví. Ale najednou odhodili svou masku nezkaženosti Rychlých Šípů a vystrčili nejen drápy, ale i rohy. Ollyho vysoký, jemně přiškrcený hlas dokonale souzní s Galeovými backvokály, to vše za zvuku akustických kytar. Právě po tomto počinu byly hledány spojitosti a inspirace britskou kytarovou scénou a kapelami typu Coldplay nebo Travis.

 

Dozráli jako ovoce

Albem JackInBox dvojice skutečně dozrála. Deska se tak v rámci dosavadní diskografie kapely pyšní třemi zásadními nej: Je nejvyrovnanější – všech dvanáct až archetypálních skladeb má na desce své pevné místo; je nejpestřejší a konečně i aranžérsky nejpropracovanější. A my nyní můžeme porovnat, kam se cesta této dvojice ubírá dál.

 

Deska, která měla záměr

Na jaře letošního roku Turin Brakes nahráli svou novinku Dark On Fire s uznávaným producentem Ethanem Johnsem, který produkoval mimo jiné Kings Of Leon nebo Ray LaMontage. Na albu se s duem poprvé podílela kapela, se kterou Turin Brakes jezdí koncertní šňůry, a jak se ukázalo, tato spolupráce byla prospěšná a dala novým skladbám trochu jiný rozměr.

Nová deska zachovává stále poznávací znaky dua: Hluboké a temné melodie a jasné přímočaré texty, které se proplétají s elektrickou kytarou. Poté, co koncertně představili nový materiál, se na konci roku 2006 znovu vrhli do studia v západním Londýně a s celou, koncertně ostřílenou kapelou, natočili Dark On Fire.

Producent Johns k ní dodává „Bylo skvělé nahrávat s lidmi, kteří mají jasný záměr a v ruce výborný materiál“.

 
Líbí se vám článek?
Sdílejte ho prosím

 

Copyright 2000-2018 RadiaCZ s.r.o., IČO: 06533434
Sídlo: Koperníkova 794/6, Vinohrady, 120 00 Praha 2
Spisová značka: C 283817 vedená u Městského soudu v Praze

 

Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.