Na hrad se po prázdninách opět vrátí Jazz – Johnny Griffin Quartet

  • Na hrad se po prázdninách opět vrátí Jazz – Johnny Griffin Quartet Fotogalerie (4)
    • 18.09.2007
    • Tisk

    Již zítra proběhne na Pražském hradě, další koncert z cyklu Jazz na hradě. Tentokrát své jazzové rytmy předvede saxofonista Johnny Griffina jeho tři spoluhráči.

    Sdílejte článek:

Jazz na hradě se pomalu stává tradiční. Cyklus je pořádán pod záštitou samotného prezidenta České Republiky Václava Klause, který má jazz ve velké oblibě a na koncertech bývá většinou přítomen. Zítřejší, již 35. koncert, bude dokonce zahajovat.

Na Jazz na hradě nejezdí žádní začátečníci, ale naopak ty největší světové i české jazzové hvězdy. Tentokrát Pražský hrad přivítá opravdovou osobnost – Johnyho Griffina. Ten ve svých devětaosmdesáti letech stále naplňuje smysl své přezdívky The Little Giant. Johnny Griffin, od chvíle kdy vystudoval vyhlášenou školu DuSable High School, spolupracoval s obrovským množstvím velkých postav světového jazzu jako byli Lionel Hampton, Theonius Monk, John Coltrane či Dizzy Gillespie.

Ve své tvorbě se Griffin stal lehce multiinstrumentální a, i když se nejčastěji a nejradši věnoval hře na oblíbený saxofon, zafoukal si také například na klarinet nebo hoboj. Již v padesátých letech byl zařazen mezi nejvýznamnější tenorsaxofonisty. Obrovská příležitost potkala Griffina ve svých třiceti letech, kdy dostal dlouhodobé angažmá ve Five Spot Cavese slavným kvartem Theoloniuse Monka. Ještě více slávy získal Griffin při spolupráci s tenorsaxofonistou Eddie „Lockjaw“ Davisem.

Jako velká jazzová postava Griffin vrhá sice obrovský stín, ten však ale ani z půli nezakrývá jeho nynější spoluhráče, kteří s ním na hrad přijedou. Neméně slávy pobral například pianista Kirk Lightsey, známý ze spolupráce s Chetem Barkerem či Donem Cherrym. Čtveřici doplňují další dvě silně znějící jména – kontrabasista Gil Naturel a bubeník Douglas Sides.

Kromě Griffinových vlastních songů uslyšíme také například baladuBody and Soulmj. Colemana Hawkinse, Blue Monk Thelonia Monka nebo bebopovouA Night in Tunisia od Dizzy Gillespieho.

Koncert Johny Griffin Quartet se odehraje 19. září od 20:00 v zahradě Na Valech. Za nepříznivého počasí tradičně ve Španělském sále.

Web: www.jazznahrade.cz
“:[javascript:vo­id(0);/1189965556468/]

zdroj – Tisková zpráva

Líbí se vám článek?
Sdílejte ho prosím

 

Copyright 2000-2018 RadiaCZ s.r.o., IČO: 06533434
Sídlo: Koperníkova 794/6, Vinohrady, 120 00 Praha 2
Spisová značka: C 283817 vedená u Městského soudu v Praze

 

Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.