Glen Hansard a Markéta Irglová jako třešničky na dortu jménem MOFFOM

  • Glen Hansard a Markéta Irglová jako třešničky na dortu jménem MOFFOM Fotogalerie (30)
    • 16.09.2007
    • Tisk

    Komu nic neříká jméno Glen Hansard, možná napoví název The Frames. Glen je srdečný sympaťák a zkušený muzikant, Markéta skvělá zpěvačka s krásným jemným hlasem a oba dohromady tvoří dvojici, z jejíchž písní vyzařuje cit a soulad asi tak jako radiace z dvou tun plutónia. A MOFFOM? MOFFOMje zkratka pro jednu velice zajímavou akci – Mezinárodní festival hudebních filmů Music on Film – Film on Music.

    Sdílejte článek:

Once
A co že má právě tato dvojice společného s tímto festivalem? Na MOFFOMu totiž bude odvysílána česká premiéra britského muzikálu Once, ve kterém oba hrají hlavní roli. Proto bude po této premiéře pořádán – jako dáreček navrch koncert Markéty a Glena v němž zazní jak písně z tohoto snímku točeného ex-basákem Frames Johnem Cartneym, tak také známé písně z alba The Swell Seasons.

Film Once, odehrávající se v Dublinu vypráví příběh pouličního hudebníka (Glena Hansarda) a emigrantky (Markéty Irglové), kteří se do sebe zamilují, zatímco spolu skládají a nahrávají muziku. Ve filmu zazní dohromady osm Hansardových písní.

Glen a Markéta – na plátně jako v reálu
Kytarista, textař a skladatel Glen Hansard je velká postava britské a hlavně irské rockovo-folkové scény. Začínal opravdu od podlahy – ve třinácti hrál a zpíval na ulicích Dublinu a trvalo mu docela dlouho, než dostal tu pořádnou příležitost. Tu, jemu a jeho začínající kapele The Frames jednoho dne dal „Velký Vzor“ Bob Dylan, který jim umožnil předskakovat na svém koncertu. Pak již nebylo co řešit a The Frames začali bořit nalajnované standarty svou, citlivou, v každém okamžiku gradující a příjemně hladivou muzikou, jednoduše rozeznatelnou díky Hansardovo akustické kytaře a skvělé hře.

S Marketou Irglovou, multiinstrumen­talistkou a zpěvačkou vlastnící medový hlásek, se Glen potkal celkem náhodou, když byl navštívit Prahu. Nárazová spolupráce se změnila na úplnou a kromě toho, že si Češka a Ir rozuměli v hudebních záležitostech, padli si do oka i jinak a nyní jsou již nějaký čas pár. Kdo tyto dva viděl na živo, naprosto rozumí. Těžko hledat lepší spolupráci než mezi lidmi, kteří se milují. Hra, skombinovaná se vzájemnými pohledy a letmými úsměvy, najednou dává písním (hlavně například songu Falling Slowly) tak neuvěřitelně hezký, romantický náboj, jenž je posunuje až daleko, daleko za hranice obyčejných „hezkých písní“ mnoha jiných interpretů. Jiskření, jenž je vidět v každém tónu, nádechu i slabice, tvoří neuvěřitelně silnou a přímo pulzující vazbu, která ve spojení s obrovskými schopnostmi obou muzikantů dává dohromady velice příjemnou a romantickou hudbu.

MOFFOM
Na festivalu MOFFOM však nebude jen Glen Hansard s Markétou a jejich filmem, jenž se vlastně až tak moc nevzdaluje od skutečnosti. Kromě Once, uvidíme hlavně ruskou hudební a filmovou tvorbu. Ta se totiž stala hlavní programovou složkou letošního ročníku. V kině Lucernabudeme moci shlédnout například dokumenty o Dmitriji Šostakovičovi či Lvu Tereminovi. Další filmovou lahůdkou bude světová premiéra němého snímku Maja Babuška, který doprovodí originální živá hudba v podáníBeth Cluster Ensemble. V Divadle Archa zakoncertuje také například kytarista Fred Frith a zajímavý jistě bude i program, v němž se budou promítat ruské hudební videoklipy nebo klipy z párties ala Ruské disko. Uvidíme také mnoho dokumentů o celé řádce kapel a muzikantů. K těm budou patřit například filmy o The Clash, Kurtu Cobainovi, Dixie Chicks, Chet Barker, Dean Reed a mnoho jiných.

Ale to hlavní se bude odehrávat na v na pódiu v Lucerně, kde bude sedět a hrát mezinárodní hudební pár Glen Hansard a Markéta Irglová.

Koncert GLEN HANSARD & MARKÉTA IRGLOVÁ se odehraje v sobotu 20. října v kině Lucerna od 21:00 hodin.

Vstupenky v předprodeji v síti Ticketpro za 500,– Kč.

Festival Music on Film – Film on Music se koná od 18. do 22. října v pražských kinech Lucerna, Světozor a Evald a divadle Archa

Některé dokumenty na MOFFOMu:

Joe Strummer: The Future is Unwritten – nejnovější film režiséra Juliena Templa, hosta MOFFOMu 2006, o Joe Strummerovi z kapely The Clash

Pied Piper of Hutzovina – dokument o cestě Eugena Hutze, frontmana gypsy punkové kapely Gogol Bordello (koncert 24. 11. v Divadle Archa), po stopách svých romských předků na Ukrajině a Rusku

Let´s Get Lost – klasický dokumentární film o legendárním trumpetistovi Chetu Bakerovi v režii fotografa Bruce Webera  Kurt Cobain: About a Son – Kurt Cobain, zpěvák kapely Nirvana, vypráví o tom, jak ho zničila vlastní sláva

Screamers– téměř před 100 lety se udála genocida v Arménii. Arménsko-americká rocková skupina System of a Down si jako své poslání vytýčí o této události informovat svět.

Blondie: One Way or Another– příběh jedné z nejpopulárnějších popových kapel, včetně informací o drogách, nemocech a rozchodech.

Red Elvis – Dean Reed se stal pop hvězdou, která chtěla změnit svět  Doctor Funkenstein – nový dokument letošního hosta festivalu Dona Lettse o funkové legendě George Clintonovi

The Clash on Broadway – klasický krátký dokument Dona Lettse o kapele Clash

Punk´s Not Dead – o nové generaci punku včetně kapely Green Day

Shut Up and Sing – Dixie Chicks, nejpopulárnější country skupina USA, versus George W. Bush

The Godfather of Disco – jak vzniklo disko v 70. letech 20. století v New Yorku

Compaňeras– příběh první ženské mariachi kapely v mexicko-americké Kalifornii

Suffering and Smiling – Femi Kuti, syn legendární afropopové hvězdy a disidenta Fely Kuti bojuje za zlepšení života v Nigérii  Naf – chlapec, který žije na ulicích Jeruzaléma, bojuje o přežití jako rapper  Orquestra Tipica – tango meets punk

Samba! – nejlepší party na světě se koná v Riu

Monks: The Transatlantic Feedback – jedna z nejzvláštnějších kapel rockové historie se skládala z pěti amerických vojáků, kteří sloužili v západním Německu.

Více informací na oficiálním webu festivalu www.moffom.org

Web:
www.moffom.org
www.theframes.ie

POSLECHNI SI -www.myspace.com/theswellseason
VIDEO -www.youtube.com

Líbí se vám článek?
Sdílejte ho prosím

 

Copyright 2000-2018 RadiaCZ s.r.o., IČO: 06533434
Sídlo: Koperníkova 794/6, Vinohrady, 120 00 Praha 2
Spisová značka: C 283817 vedená u Městského soudu v Praze

 

Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.