Robyn je znovu ve hře

  • Robyn je znovu ve hře Fotogalerie (17)
    • 04.09.2007
    • Tisk

    Ptáte se někteří, kdo že to je? Možná když zavzpomínáte o pár let zpět – do devadesátá, vybaví se vám jedna švédská bábovka, jež se docela schopně s písněmi jako Show Me Love nebo Do You Know (What it Takes) pohybovala v oblastech popu. Pak ale jako by se slehla zem a Robyn pro Evropu zmizela. Co se s ní děje, věděli jen její švédští krajané. Teď je ale Robyn zpět a již to není jen obyčejné trdlo, ale životem ostřílená zkušená zpěvačka s trochu přiostřeným pohledem na popmusic.

    Sdílejte článek:

Robyn je tu
Robin Miriam Carlsson se v showbusiinesu pohybovala díky svému otci režisérovi a matce herečce již od svého narození. Možná proto už ve třinácti letech skládala své vlastní písně a zpívala, kde jen to bylo možné. Právě v tomto věku si ji na školní přehlídce všimla popová zpěvačka Mejaa vytáhla ji na větší pódia. Netrvalo dlouho a v roce 1994 spatřil světlo světa Robyin první singl You`ve Got That Something. Zanedlouho následovalo debutové albumRobin Is Herea pořádný rozmach se na Robin řítil jak rozjetý vlak.

Přijel v roce 1997 a Robyn za něj vděčila mimo jiné také rostoucímu hitmakerovi Maxi Martinovi, který v té době pracoval na plánu, jak vystřelit do vesmírných výšek například The Backstreet Boys, NSYNC a o něco později také stejně skvělou zpěvačku jako matku, celebritu s hrdostí – Britney Spears.

Za hranice Švédska Robyn prorazila s velmi povedeným singlem Show Me Love, kterým trochu přeformovala standardy popu a oblékla své taneční hudbě slušivý soulový kabátek. Píseň byla použita v kultovním švédském filmu Fucking Amal.

Bohužel druhé a třetí album (My Truth a Don`t Stop the Music) ztrácela na kvalitě a zářící Stockholmská hvězda začala po roce 2000 pozvolna uhasínat.

“Myslím, že třetí deska byla příliš velkým kompromisem,”říká Robyn. “Cítila jsem, že to už není zábava. Jakmile natočíte desku a dáte ji své gramofirmě, už vám nepatří. A tohle jsem nesnesla. Cítila jsem, že jdu pozpátku. Nedělala jsem to, co jsem chtěla dělat."

Zoufalé pokusy
Znechucená a zklamaná se vrátila Robyn v roce 2003 zpět do rodného Švédska s naprosto vyschlou studnou nápadů. Jen náhoda tomu chtěla, že přišla do styku s osobitou muzikou, tvořenou dvojicí sourozenců Karin Dreijer Andersson a Olof Dreijer. Ta kapela se jmenovala The Killers, ta deska Deeo Cuts a hudba to byla přesně taková, jakou Robyn hledala. Ostré beaty, psychadelické samply, dynamické zvraty a žádné ubrečené, nudné melodie.

“Úplně mně to vyrazilo dech,”tvrdí Robyn. “Přišlo mi, že to je ta nejlepší věc, kterou jsem v poslední době slyšela. Bylo to něco, co jsem vždycky hledala – a bylo to nejen vynikající, ale bylo to navíc i ze Švédska.”

Robyn neváhala a okamžitě se s touto dvojicí pustila do práce. Výsledek byl singl Who`s That Girl, který znamenal obrovský zlom mezi tím co dělala před tím a cestou, jenž nyní hodlala kráčet. Přes tyto všechny změny bohužel nový singl nezaznamenal úspěch a to hlavně u nahrávacích společností.

Konichiwa Records a Bugs Bunny jako zbraň
Neúspěch projektu, se kterým byla tak spokojená a do něhož vkládala ty největší naděje, Robyn rozzuřil do nepříčetnosti a místo aby se dál pokoušela přemlouvat jiné společnosti nebo producenty, vyřešila svou situaci trochu jinak – založila svůj vlastní label Konichiwa Records.

To se také zanedlouho ukázalo jako její nejlepší tah. S novým elánem se dala dohromady s dalším parťákem Klasem Åhlundem a švunk, který spolu ti dva nabrali, byl přímo ďábelský. V roce 2005 vyšlo čtvrté album s názvem Robyn, které jasně říkalo celému Švédsku. „Jsem zpět a tentokrát to bude trochu zajímavější.“

„Chtěla jsem se cítit, jako by mi bylo 15 nebo 16, kdy s vámi emoce cloumají. Když jste v tomto věku zamilovaní, MILUJETE pořádně a zlomená srdce jsou opravdu ZLOMENÁ! Protože tohle lidé od hudby chtějí. Alespoň já ano, když poslouchám hudbu!.“

“Pořád jsem chtěla, aby to byla popmusic,„říká Robyn."Jednoduchá, střídmá a tvrdá.“

Když se po necelých dvou letech Robyn svým agresivnějším stylem opět vrátila na hlavní scénu švédské popové muziky a její label získal slušné finanční zázemí, rozhodla se dát dohromady ještě nějakou tu píseň a s novým/starým albem vyrazit také do světa.

Deska Robyntedy vyšla i na světový trh v březnu 2007 a obohacená například písní Konichiwa Bitches zlámala ruce i nohy všem popovým princeznám.

Muzika Robyn je sice pop. Ale pop takový, jaký neznáme. Pohyb mezi rytmy hiphopu se vzory jako třeba Missy Elliot, lehkého industriálu a vokální interpretace s krásným severským nádechem je záležitost opravdu velice zajímavá. To, že se jedná o něco obyčejného a netradičního, něco v čem nás zaskočí spíše lehká bizarnost, než dnes tak moderní roztomilé nakrucování jakési modelky, napovídá i například skutečnost, že si Robyn bere jako jeden ze vzorů králíčka Bugse Bunnyho.

“Bugs je koncentrovaný názor. Je jako baby ninja! Hodně nebezpečný, ale zároveň maličký a hezoučký. Jako miminko s kulometem!"

Web:
www.robyn.com
www.myspace.com/robynmyspace

Zdroj – Tisková zpráva

Líbí se vám článek?
Sdílejte ho prosím

 

Copyright 2000-2018 RadiaCZ s.r.o., IČO: 06533434
Sídlo: Koperníkova 794/6, Vinohrady, 120 00 Praha 2
Spisová značka: C 283817 vedená u Městského soudu v Praze

 

Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.