Švédská glam-rocková kapela The Ark v říjnu v Rock Café

  • Švédská glam-rocková kapela The Ark v říjnu v Rock Café Fotogalerie (10)
    • 01.09.2007
    • Tisk

    Kapela The Ark, která u nás vystoupila naposledy před rokem a půl, si koncertík zopakuje - vystoupí 7. října v Rock Café, kam si jako hosty přizvali opět své pražské přátele z kapely Sunflower Caravan.

    Sdílejte článek:

Jak začínali The Ark

Vážný chlapec jménem Ola Salo žil v ospalé vesničce Rottne v srdci Švédska, kde také v roce 1991 zlákal své přátele Nelsona (kytara) a Leariho (basa), aby mu pomohli splnit jeho vizi. Švédská půda tak zrodila „spasitele“ – v době, kdy se lidstvo topilo v přívalech nejistoty a pochyb, byla kapela pojmenovaná The Ark – Archa. Nejdřív však musela Archa potlačit povstání grunge, shoe-gazingu a Brit-popu, které se v roce 1996 přehnalo vysílacími frekvencemi. Lidé si totiž nedokázali The Ark nikam „zaškatulkovat“, takže se jejich debutové EP Racing With Rabbits/Honění se s králíky se čtyřmi skladbami vůbec neprodávalo. Pro kapelu to byla pořádná rána, nicméně pokračovali v nastoupené křížové cestě.

 

Jen blázen zůstane normální

Na počátku roku 2000 posílila kapela formaci o kytaristu Martina Axéna a bubeníka Sylvestra Schlegela a vydala pod názvem Let Your Body Decide/Ať za tebe mluví tělo*svůj první singl. A měla první úspěch – skladba se stala hitem v rádiu a obsadila 9. místo ve švédském Top Ten. Ale až další singl *- It takes a Fool to Stay Sane/Jen blázen zůstane normální- však všechno změnil. Vyšel v létě 2000 a okamžitě vyletěl na vrchol všech hitparád a stal se domácí klasikou. A Tentokrát jej zaznamenaly i další evropské země, například v Itálii píseň se refrénem Zboř zdi postojů skončila na 4. místě, rozbila Top Ten a odmítala se sbalit na neuvěřitelných deset týdnů.

           

Úspěchy jak na běžícím páse

A tak se kapela řítila dál: Do konce roku získala dvě švédské Grammy (Skladba roku, Umělec roku), cenu za nejhranější píseň ve švédském rozhlasu, cenu Kapela roku v Rockbjörnenu (cena čtenářů) a záplavu nominací včetně prestižního ocenění Nordic Artist/Severský umělec na MTVE Awards. Když konečně v roce 2001 vydali dlouho očekávané album We Are the Ark/My jsme Archa, posluchači okamžitě vymetli regály a nakoupili neskutečných 120 000 výlisků. Prostřednictvím dalších úspěšných singlů Echo Chamber/Komnata ozvěn a Joy Surrender/Radostná kapitulace do­kazoval Archa, že její členové nepíší jen písničky, ale spíše hymny.

 

To musíte vidět naživo!

Většinu roku 2001 strávila kapela koncertováním v Německu, Francii, Itálii a dalších zemích Evropy a jejich věrná armáda Angelheads se utěšeně rozrůstala. The Ark získali pověst kapely, jejíž jedinečné živé vystoupení je potřeba zažít na vlastní kůži. Jejich strhující show okořeněná zálibou v navlékání se do vlastních výstředních kostýmů je vizuální i posluchačskou náloží pro divákovy smysly.

Po téměř dvou letech strávených na cestách se kapela rozhodla vrátit do studia a začala pracovat na druhém albu. Během závěrečných prací na desce vyšla ochutnávka v podobě singlu Calleth You, Cometh I/ Když zavoláš, pane, já přijdu, jehož vstup do hitparád potvrdil, že jsou jednou z nejlepších švédských kapel. Na podzim roku 2002 bylo album In Lust We Trust/Věříme v chtíč vypuštěno do éteru. Druhý singl Father of a Son/Otec syna zaznamenal ještě větší úspěch a následovalo ještě vytrvalejší koncertování.

 

Příslib nového projektu

Přestože se členové stali slavnými téměř přes noc, sláva jim nestoupla do hlavy a začali připravovat nový projekt. Kapela strávila podzim roku 2003 psaním a pořizováním demonahrávek a většinu následujícího roku ve studiu. Svým fanouškům slíbila album narvané muzikou, která „bude nutit k tanci; nebude se tam jen mluvit o chtíči, ale bude sama chtíčem. Měla by být čerstvou futuristickou produkcí, která však bude mít náboj a bezprostřednost čtyřstopého dema.“

Prvním singlem tohoto posunu v hudebních postupech byla skladba One of Us Is Gonna Die Young/Jeden z nás zemře mladý. Časopis Rolling Stone o ní řekl: „Na tomhle průlomovém navýsost melodickém tracku švédské kapely se prolíná glamrock s Abbou – je to teatrální retro-hymna, v jejímž podání zní předčasná smrt líp než talíř švédských masových kuliček.“

 

Jedna šňůra za druhou

Album State of the Ark/Stav Archy se svým disko-glamrockově hybridním zvukem vyšlo těsně po Vánocích 2004 a bylo přijato smrští pochvalných recenzí. Stejně jako singl, který na jeho příchod upozorňoval, okamžitě vylétlo na první příčky švédských hitparád. Po většinu následujících dvou let koncertovali The Ark po Spojených státech a k nohám jim padali nejen fanoušci, ale i kritici. A zatímco si kapela namlouvala americké publikum, úspěšně odehráli britsko-skandinávské turné jako předkapela britských rockerů The Darkness. Zdálo se, že se takřka každý stává rekrutem armády Angelheads a podvoluje se „slovu“ Archy.

 

Přijímací řízení na deset let

Po téměř deseti letech, kdy klávesista Jens Andersson vypomáhal kapele na šňůrách, byl přijat za plnohodnotného člena Archy, čímž oficiálně skončil nejdelší konkurs v rockových dějinách. Posílena o Anderssona se The Ark v půlce listopadu zavřeli ve studiu Gula Studion v Malmö a začali nahrávat čtvrtou desku, kde si ke spolupráci přizvali Marca Manieriho. On byl producentem jejich prvního alba, které i mixoval a působil na něm jako zvukař. Jeho návrat za pult v mnohých vzbudil otázku, zda se kapela neoctne zase u svých počátků v roce 2001.

V lednu tohoto roku vydala kapela singl Absolutely No Decorum/Úplně bez servítek, který je oslavou svobodného projevu a okamžitě se vyšvihl na první příčku hitparády.

           

Archa připluje i do Prahy

Vzhledem k tomu, že celá Skandinávie i kontinentální Evropa propadla archové mánii, fanoušci se předháněli, kdo z nich bude mít nové album Prayer for the Weekend jako první. Objednávky na desku ještě před jejím vyjitím překračovaly známé záznamy, a když konečně v půlce dubna vyšla, zaujala přední místo v hitparádách. Kapela za její prodej rychle získala platinovou desku a švédský Top Ten od té doby na tři měsíce neopustila.

V současné době dokončují The Ark přípravy na letní šňůru po skandinávských festivalech. Na podzim je čeká evropské turné, při kterém nezapomenou ani na Prahu.

 

The Ark vystupují v následující sestavě:

 

Ola Salo - zpěv

Jepson - kytara

Sylvester Schlegel - bicí

Martin Axén - kytara

Leari - basa

Jens Anderson - klávesy

 

Vstupenky na koncert jsou k zakoupení v sítích Ticketpro a Ticketportal za 250,– Kč + poplatky.

 

Více info na:

www.myspace.com/theark

www.thearkworld.com

www.myspace.com/…lowercaravan

www.rockcafe.com

www.dsmacku.com

 
 
 
 
 
 
 
Líbí se vám článek?
Sdílejte ho prosím

 

Copyright 2000-2018 RadiaCZ s.r.o., IČO: 06533434
Sídlo: Koperníkova 794/6, Vinohrady, 120 00 Praha 2
Spisová značka: C 283817 vedená u Městského soudu v Praze

 

Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.