Interview s organizátory festivalu Cumbajšpíl

  • Interview s organizátory festivalu Cumbajšpíl Fotogalerie (3)
    • 30.08.2007
    • Tisk

    Cumbajšpíl je festiválek, který pořádá skupina lidí z Chomutovské neziskovky Kuprospěchu a který se bude konat 31.8. – 1.9. 2007 v městském parku Chomutov. Protože se jedná o zajímavé lidi, kteří tvoří zajímavé věci, trochu si vyzpovídáme Petra Karáska, jednoho ze zakladatelů.

    Sdílejte článek:

DM:Na začátek by asi bylo vhodné představit vaší organizaci. Co jste zač, jaké aktivity provádíte a hlavně proč to všechno děláte?

PK:Jsme parta lidí studujících či dokončivších školy, kteří se rozhodli nezůstat ve větších městech a chceme něčím prospět tomu našemu. V podstatě realizujeme projekty 3 druhů : kulturní, sociální (děti, nezaměstnaní) a ekologické (hlavně eko-výchova). Věříme, že to něčemu prospěje a taky nás to baví.

DM:Jakou roli u vás hrají hudební akce?

PK:V rámci kulturních akcí stěžejní. Děláme samozřejmě i výstavy, projekce, podíleli jsme se na divadelních věcech a performancích…. Ale hudba je přeci jen nejpopulárnějším „produktem“.

DM:Teď bychom se zaměřili rovnou na fesťák, kolikátý ročník se bude letos konat a jak bys ho charakterizoval?

PK:Čtvrtý. Cumbajšpíl je nezávislý festival, říkáme, že kultury Krušných hor, protože 90% vystupujících pochází z našeho regionu, a tím se myslí i Německo. Takže kromě německých účinkujících přijíždějí i němečtí diváci. Musím také zmínit, že vstup na festival je zcela zdarma a prostředí městského parku a je hodně pěkné. Nejde nám o nějakou soutěž s ostatními akcemi, kterých je přehršel. Cílem Cumbajšpílu je především utužit komunitního ducha v naší oblasti, pobavit, přinést nějakou kulturu do Chomutova a taky dát šanci místním, mnohdy i začínajícím umělcům. Nikam se nedere.

DM:Jaké hudební styly budou moci návštěvníci chomutovského parku vstřebávat?

PK:Snažíme se o co největší pestrost, takže namátkou : ambient, klezmer, hard core, rap, thrash metal, trip hop, ska, electro rock, emo, tekno, jungle …

DM:Podařilo se vám sehnat docela zajímavé hudební formace, bylo to těžké? Jaké jiné hvězdy jste v minulých letech zlanařili?

PK:Ne ani ne, těžká bývají jen jednání o honoráři, protože díky absenci vstupného si nemůžeme příliš vyskakovat. Nesháníme nějaké bombastické hvězdy, které jsou navíc na každém druhém festivalu. U „přespolních“ kapel máme dvě kritéria – nikdy v Chomutově nebyli (nebo jen výjimečně) a jedná se o zajímavou a originální produkci. Tento rok tato kritéria např. WWW, Esgmeq či Jiří Schmitzer splňují dokonale. Taky nás baví zajímavé skupiny hledat, takto u nás vystoupili např. Xavier Baumaxa nebo Moimir Papalescu v dobách, kdy jejich sláva zdaleka nedosahovala současných výšin. Z minulých let můžu jmenovat ještě Ty syčáky, Bengas, rakouské Wipeout nebo She-male trouble z Berlína.

DM:Také se ale na lineupu objevuje velká přesila lokálních skupin z Chomutova, můžeš nám představit některé naděje, které mají šanci se prosadit?

PK:Z Chomutováků můžu jmenovat 5th April, kteří už se ale vlastně prosadili. Budu jmenovat i jednu potenciální hvězdu z německé strany, a to jsou MENIAK z Chemnitzu, kteří hrají výborné ska a reggae řízlé latinskými rytmy. Mimochodem je to jediná skupina, která mohla na Cumbajšpílu vystoupit vícekrát, jinak držíme pravidlo, že 1× a dost. Program se stále obměňuje.

DM:Na Cumbajšpíl je vstup zdarma. Organizovat fesťák ale není zrovna levná záležitost – jak to děláte? Kdo to všechno platí, drogová mafie nebo Svědci Jehovovi?

PK::)) Na prvním ročníku jsme měli skupinu performerů z Ústí, kteří se střídavě vydávali za Jehovisty a agenty pojišťovny, přičemž se tvářili jako sponzoři. To bylo fakt vtipný…. Prostě musíme pytlíkovat z různých zdrojů, především z grantů a od soukromých dárců. Něco dá bar a něco také většinou my, z vlastních kapes. Zisky ze vstupného samozřejmě chybí citelně, ale pak už by to nebylo ono…

DM:Co plánujete do budoucna?

PK:Plánujeme sehnat prostředky na opravu zdevastovaného bývalého kina Evropa na Březenecké v Chomutově, kde chceme vybudovat kulturní a sociální centrum, které v současné době velmi provizorně provozujeme.

DM:Chtěli byste něco vzkázat čtenářům DanMusic?

PK:Ať mají Vaši velbloudi pořád co pít.

Děkujeme za rozhovor a dodáváme jen, že web Kuprospěchuje zde: www.kuprospechu.org

Líbí se vám článek?
Sdílejte ho prosím

 

Copyright 2000-2018 RadiaCZ s.r.o., IČO: 06533434
Sídlo: Koperníkova 794/6, Vinohrady, 120 00 Praha 2
Spisová značka: C 283817 vedená u Městského soudu v Praze

 

Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.