Přijeli, zahráli, rozmašírovali a přijedou zas – The Beatsteaks

  • Přijeli, zahráli, rozmašírovali a přijedou zas – The Beatsteaks Fotogalerie (7)
    • 11.08.2007
    • Tisk

    Ten, kdo byl na Rock for People a třeba se jen mihl okolo pódia, zrovna hostícího tuto německou kapela, ví naprosto přesně, o čem to vlastně mluvím. I když do Beatsteaks nebyli vkládány nějak obrovské headline naděje, pět modern-punkových šílenců předvedlo show, jenž odpálila hlavy snad všem, kdo ji slyšeli. The Beatsteaks se samozřejmě česká odezva na jejich neuvěřitelně energickou muziku líbila a tak se tedy přijedou předvést ještě jednou, tentokrát do Roxy.

    Sdílejte článek:

Muzika, u které se neposadíte
Když říkám, energická hudba, zdaleka nevystihuji absolutně pařící nářez, jenž němečtí šílenci předvádí. Beatsteaks vás téměř nenechají oddychnout ani na albu, natož potom v koncertním opojení. Poslechnout si jakoukoli jejich desku v klídku, s nohami na stole a kafíčkem v ruce, je téměř nemožné. Hned po chvíli by jste měli kafe vychlístané po celém obličeji a nohy na lustru. Přesně takto má dynamická muzika vypadat. Kdo by si chtěl The Beatsteaks otestovat, může na jejich MySpaceZDE.

Styl, jenž do nás chlapci perou kulometnými dávkami je téměř nedefinovatelný. Autoři se občas odvolávají na staré, klasické punkovky s příměsi NY-HC větrů ve stylu například Minor Trend nebo Black Flag. Některé jejich songy opravdu tyto old-schoolové nářezy připomínají (hlavně pecky z předposledního alba Smack Smash). Tuto podobnost podle mě dělají syrové kytary ostré tak, že rozřezávají bubínky a samozřejmě také parádně nakřáplý zpěv. Beatsteaks však do všech těchto kopáky vybušených a trsátka obrušujících melodií, hlavně tedy v posledním albu, sekají prazvláštní novoty. Ty pak v konečné podobě spolehlivě vyrábí z „něčeho známého“ něco naprosto nového a fajnově exkluzivního.

Stará historie a budoucnost před sebou
The Beatsteaks se o určité hraní pokoušely již od roku 1987, ale najít ty pravé muzikanty se ukázalo, jako nejtvrdší oříšek na rozšlápnutí. Obměňování sestavy se táhlo pěkně dlouho a ta se ve finále po více než deseti letech ustálila na pětici držící se až do dnes – člen prapůvodní partičky z osmdesátého sedmého Bernd Kurtzke (kytara), druhý kytarista Peter Baumann a zpěvák Arnim Teutoburg-Weiss. Později se ještě přidali bubeník Thomas Götze a basák Torsten Scholz.

To již byl první (a možná také nejsurovější) kopanec od Beatsteaks – debut 48/49 na světě a kapela byla ihned zašoupnuta mezi schopné punkové muzikanty nové doby (pozor! například s Offspringmají společného asi tolik jako prostitutka s frigidní jeptiškou).

The Beatsteaks se však rozhodli, že mají na mnohem víc, než na prostoduché zařazení mezi „tu a tu“ partu kytarových killerů. Toto odhodlání také předvedli o dva roky později na mnohem melodičtějším albu Launcheda hlavně na dalším počinu z roku 2002 – albu Living Targets.

To nastartovalo Beatsteaks naprosto jinou kariéru našťouchanou hutnými, šílenými koncerty a plnou, melodickou muzikou, flusající nadšení a energii po každém, kdo ji slyšel. Tato kariéra pokračovala dalším albem Smack Smash a prozatím vrcholí doposud nejvíce rozmanitou deskou Limbo Messiah.

Originalita, šílenost a pořádný sekec na holou
O pár kapelách se dá říci, že jejich alba prošla rozvojem a, i když neztratila na kvalitě, nabídla nám trochu jiný pohled. Jen o pár bandách se ale dá říci, že mají rozdílné téměř všechny songy. O Beatsteaks, bych si to, s určitou rezervou samozřejmě, říci troufl. Rozmanitost, jež je vidět na všech písních a to zejména na posledním počinu Limbo Messiah, je opravdu neobvyklá. Chvilku posloucháte punk nebo nařvanou indie šílenost, chvilku jakousi vzpomínku na pár starých klasik, chvilku slyšíte grunge…je toho tolik, že by to přetékalo z tatrovky. Tak například druhý singl alba Limbo Messiah – Cut Off the Top je totální tvorba šílence – z brutálního našlapaného začátku se po chvilce vyvine skladba se skáčkovou kytarou, drsnou oboostřenou basovou linkou a funky-reggae zpěvem, no řekněte tohle musí zmixovat jen magor. Přesto to ale naprosto spolehlivě a neuvěřitelně chytlavě funguje.

The Beatsteaks jsou velice originální kapela s lehce psychicky narušenými muzikanty, kteří však dokáží vytvořit obrovsky nabytou atmosféru převážně díky dynamice, o které si všichni ti dnešní indie emo sraby, nalíčení jak barbíny, vyskakující z pásové výrobny, můžou leda nechat zdát.

Pokud si rádi dopřejete akční večer s kapelou, jež vás s radostí nechá vypařit, až budete chrchlat plíce a tep srdce vám bude pumpovat krev i z uší, rozhodně by jste si The Beatsteaks neměli nechat ujít.

Koncert se koná 30. 10. 2007 v Roxy

Vstupenky v předprodeji k zakoupení za 250,– Kč + poplatky v sítích Ticketpro, Ticketstream a Ticketportal

Na místě za 300,– Kč

Web:
www.beatsteaks.org
www.myspace.com/beatsteaks

Líbí se vám článek?
Sdílejte ho prosím

 

Copyright 2000-2018 RadiaCZ s.r.o., IČO: 06533434
Sídlo: Koperníkova 794/6, Vinohrady, 120 00 Praha 2
Spisová značka: C 283817 vedená u Městského soudu v Praze

 

Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.