Korn – Untitled – pozdrav z temnoty

  • Korn – Untitled – pozdrav z temnoty Fotogalerie (23)
    • 08.08.2007
    • Tisk

    Pánové z Kornůchytli druhý dech a poslední dobou se nám začali pěkně činit. Není to tak dlouho, kdy nás uzemnili poslední řadovou deskou See You on the Othe Side, před necelým rokem vydali dva živáky zmixované s kompilacemi a o vánocích někoho mile, někoho nemile překvapili uplugged albem, trochu narušujícím jejich standard tvrdého zvuku. Do toho samozřejmě odehrávají jeden obrovský festival za druhým. Nyní od Korní sestavy ze zámoří připlula další osmá řadová deska postrádající jméno.

    Sdílejte článek:

Album Untitled nám nabízí návrat o pár let zpátky a naděluje atmosféru naplněnou temnou a tvrdou melodií, jejíž pomalost krásně odhaluje pekelnou stránku této našláplé kapely. Kdybych měl použít přirovnání, tak mi Untitled snad nejvíce připomíná některé písně pocházející od Kornů v soundtracku k filmu Queen of the Damnned. Hlavně píseň Ever Be, jež by klidně mohla být hrána při srazu vampírů z celého světa. Parádní záležitost.

Samozřejmě z každé písně je jasně poznat, kdo se na ní podepsal. Hlas Johnatana Davise je nezaměnitelný. Hudba mi však alespoň v porovnání s posledním albem, jenž bylo zatraceně akční (jestli dobře nebo špatně, to nechám na vás), připadá jaksi pomalejší, hutnější a ještě více melancholičtější (ano, jde to ještě více). Dokonce chlapci sem tam přidali decentní, kraťoučké deathové vložky a Davis si opět otestoval svůj démonický chraplák.

To, že v Korn došlo na čas ke změnám v sestavě – nový bubeník Terry Bozzio, na kvalitě a skillu nijak neubírá. Bubny jsou odšlapané s přesností na jakou jsme zvyklí. Co se týče kytary, hodně drsné podladěné pasáže se parádně střídají s dynamickými odsekanými rify proloženými občasnou vyhrávkou. Zvuk tak zní parádně celistvě a i když bubny určují téměř ve všech písních vcelku pomalý rytmus, kytara si většinu času jede řádně aktivní linku. Asi při šestém poslechu jsem si najednou všiml, že téměř vůbec neslyším klasickou Korny proslavenou, slapovanou basu, ale víte co? Vůbec mi to nevadilo.

To však neznamená, že by se basák Reginald Arvizu nepředváděl. Například zvuk schizofrenicky „romantického“ songu Bitch We Got a Problem na basové lince přímo stojí a intermezza před refrénem, kde Davis sděluje, že má jakýsi problém s nějakou slečnou, vyplňuje oboosterovaná basa přímo perfektně.

Bitch We Got a Problem, by se dal možná také uvést jako nejlepší song alba. Skvěle odsypává a drží si status nařvaného songu, na které jsme od Kornů zvyklí. A kromě toho všeho, má docela zajímavý psycho text. S podobnou naléhavostí a energií na nás řve také například Innocent Bystander, s ohromně hutným refrénem. Oproti tomu singl Evolution, mě nebaví zdaleka tak jak by měl a, i když je jeho většina docela melodická, nijak zvlášť mne nezaujal.

Kromě drsných nářezů, zařadili Korni samozřejmě, jak je u nich zvykem, i nějakou tu jemnější „slaďárnu“. Tu na Untitled představuje například píseň Kiss, která sice nepřekvapí žádnou novotou, ale v žádném případě také neurazí.

Korn zkrátka již navždy budou Korn a i když jejich rozvoj v jeden čas zaznamenal nepříjemnou stagnaci, poslední rok Davis a jeho partička toto zaváhání pilně napravují a naštěstí jim to také vychází. Vůbec bych se nebál album Untitled zařadit mezi tři nejlepší desky, které byly v kovárně démonických rifů jménem Korn ukuty.

Hodnocení: 8/10

Celková délka: 48:44

Web:
www.korn.com
www.myspace.com/korn

Líbí se vám článek?
Sdílejte ho prosím

 

Copyright 2000-2018 RadiaCZ s.r.o., IČO: 06533434
Sídlo: Koperníkova 794/6, Vinohrady, 120 00 Praha 2
Spisová značka: C 283817 vedená u Městského soudu v Praze

 

Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.