Sonic Youth a jejich zpětná vazba v srpnu v Arše

  • Sonic Youth a jejich zpětná vazba v srpnu v Arše Fotogalerie (14)
    • 05.08.2007
    • Tisk

    Již tento měsíc se po dlouhých jedenácti letech přijedou do Čech podívat New Yorkští šéfové zpětné vazby a rozmašírovaného kytarového soundu Sonic Youth. Ten nám nadělí 25. srpna v pražském divadle Archa.

    Sdílejte článek:

To pískání, to není rozbitý zesilovač?
Sonic Youth pracují s kytarovým zvukem již přes dvacet pět let a za tento dlouhý čas se jej již naučili docela slušně ovládat. Hudba, jež tyto pilíře několika stylů počínaje grungem a konče indie rockem nebo alternativou, je postavena převážně na elektrických kytarách a na tricích, o nichž se průměrně schopnému kytaristovi může jen leda tak zdát. Tyto triky spočívají hlavně ve specifickém a často dost rozdílném podladění, používání mnoha efektů místy tvořících vcelku nesymetrický psycho zvuk a v největší míře také v krocení takzvané zpětné vazby. Čili využívání přeboosterovaného repráku rozechvívajícího struny kytary. Dost často jsme tuto techniku viděli u schopných kytaristů starého undergroundu nebo například i u Kurta Cobaina.

I přestože se Sonic Youth pyšní svou experimentální, osobitou tvorbou, jsou jejich songy melodické a příjemně poslouchatelné nejen pro kytarového fajnšmekra, ale i pro „normálního“ hudebního fanouška schopného ocenit originalitu a zvláštní podání „nestandardní“ muziky.

Definice stylu – žádný a všechny
V jejich tvorbě si dokáže to „své“ najít fanoušek mnoha stylů. Škála alb jenž vypadla z výrobního pásu této party je velice pestrá a každé další album znamená někdy velkou a někdy malou odchylku od toho předchozího. Starší songy jsou nabušeny grungeovými brutalitami, nebo i starými noise rock-punkovými experimenty. Čím byli Sonic Youth starší, tím více se přikláněli k alternativní hudební scéně, pouštěli se do mnoha indie šíleností alternativního rocku a přímo si hovili a stále hoví v hlubokých undergroundových kobkách odrážejících jejich ostře kořeněný zvuk.

Doba „tvoření“ hudební scény
Více než zaslouženě jsou Sonic Youth, i přes svůj postoj kapely skryté v ústraní mimo mainstream, všeobecně bráni jako jedna z plně naložených tatrovek stavebních kamenů kytarové muziky a na jejich práci stavěli a staví velká řádka kytarových experimentátorů.

Historie kapely se začala psát roku 1981, kdy se dali dohromady tři kytaroví šílenci a jeden bubeník. Thurston Moore (kytara zpěv), Lee Ranaldo(kytara, zpěv), Kim Gordon (baskytara, kytara i zpěv) a bubeníkSteve Shelley, si později své role v kapele rozdělili (přeci jen každý na tu kejtu hrát nemůže) a netrvalo to ani celý rok, než se jim podařilo vydat debutové album Sonic Youth. Jediné album, na kterém bylo ještě použito klasické nalazení kytar.

Sice nějaký čas trvalo, než si kapela našla své místečko na slunci, ale tempo Sonic Youth bylo přímo zběsilé a každý rok nám tak do klína spadla nová deska plná nových nápadů a netradičních přístupů. Na konci osmdesátých let byli již považování za kytarové novátory a respektováni jako nejoriginálnější kytaroví muzikanty od dob Jimmiho Hendrixenebo Led Zeppelin.

Spojení své práce s undergroundovým indie labelem SST Records jim vyneslo ohromné úspěchy, vystřelilo je to do celosvětového mainstreamu alternativní muziky a alba vydaná okolo devadesátého roku (EVOL, Daydream Nation, Goo, Drity…) jsou považována za nejsilnější vrchol kariéry těchto pěti muzikantů.

To však ale neznamená, že by se kvalita jejich tvorby postupem času snižovala. Naopak. Sonic Youth dokáží experimentovat i zaujmout stejně jako dříve a tak i jejich poslední album Rather Ripped díky svému zajímavému baladickému zvuku, zaznamenalo obrovskou prodejnost a úspěchy převážně v evropských hitparádách.

Sonic Youth není kapela pro každého a pokud máte radši chytlavé jednoduché melodie, které vás sice zaujmou na první poslech, ale na druhý již za nic nestojí, na tento koncert zapomeňte. Ovšem pokud…ale co se tu namáhám…, pokud jste pravý opak výše zmíněných, máte již lístky doma.

Koncert Sonic Youth se koná v divadle ARCHA 25. srpna 2007.

Vstupenky pořídíte za995,– Kč.

Vstupenky lze zakoupit v sítiwww.ticketpro.cz

Web:
Oficiální stránky: www.sonicyouth.com
MySpace: www.myspace.com/sonicyouth

Líbí se vám článek?
Sdílejte ho prosím

 

Copyright 2000-2018 RadiaCZ s.r.o., IČO: 06533434
Sídlo: Koperníkova 794/6, Vinohrady, 120 00 Praha 2
Spisová značka: C 283817 vedená u Městského soudu v Praze

 

Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.