Air Traffic – Fractured Life – nový, čerstvý dech moderního stylu

  • Air Traffic – Fractured Life – nový, čerstvý dech moderního stylu Fotogalerie (25)
    • 03.08.2007
    • Tisk

    Kdy přesně a jakou kapelou na nás v posledních době začala padat smršť partiček kolektivně zařazených do takzvaného stylu Indie (čili independent), lze asi těžko určit. Těchto kapel, někdy naštvaně a někdy romanticky řezajících do svých kytar stále přibývá a některým to i kupodivu vcelku solidně šlape. Bez jakéhokoli studu bych právě nováčky na indie scéně jménem Air Traffic do takovéto solidně šlapající kategorie zařadil.

    Sdílejte článek:

Potenciál této britské kapely, hrající teprve necelé dva roky, jiskří nábojem, uchvacuje energií a s mladistvím nadhledem a jemnou arogancí nakopává zadky zástupům kapel již pomalu postrádajících šťávu a uvolněnost. Z albumFractured Life přímo cáká chytlavost a to je bezesporu vlastnost, jež je nejen v této době na muzice nejvíce vyhledávaná a oceňovaná.

Ráno, kdy jsem si poprvé poslechl Fractured Life, opravdu nestálo zanic. Zmatek v centru rovnováhy a hořká pachuť v ústech zůstávali ještě z víkendu jako parta nezvaných hostů, připomínajících maratón ničení mozkových buněk a lehký hazard se životem. Standardní ranní rituál provedený automatickým systémem, snídani nahradila cigareta. Ne že by to zlepšilo tu pachuť v ústech. Album na cestu do práce jsem vybíral téměř poslepu.

První tóny písně číslo jedna – Just Abuse Me mě donutily oči otevřít a přidat do kroku. Hmm dobré… Kombinace lehce neomaleného piána a slušně oboosterované syrové kytary. Britský přízvuk místy přeskakující do slušných výšek. Bolest hlavy nejdříve přidala na síle, ale po chvilce jsem na ni úplně zapomněl. Druhý song mne donutil zapomenout úplně na vše. Ujel mi autobus a řval na mne nějaký řidič. Neslyšel jsem jej. Poslouchal jsem Charlotte. Zatraceně nabitá píseň s neskutečně chytlavým refrénem. Přesně ten styl frázování, který angličani umí. Rychlé texty, doplněné vyzpívanými citoslovci, to vše podložené parádními rify, ani příliš tvrdými ani ubrečenými. Naspeedovanou rytmiku sfetované veverky diktují docela primitivní, ale sympatické bicí. I s textem jsem se docela sžil (Cause I'm wasted, I'm face down on the foor. Can't take anymore…).

Celkem milně jsem se domníval, že mne třetí track, vypadající jako lehká uvolňovačka, trochu uklidní. Ke svému potěšení jsem se mýlil. Air Traffic ani náhodou neztrácejí na své dynamice, i když jde o romantickou píseň. Schopnosti, kombinovat piáno s osvěžující energickou hudbou, bych přirovnal k nejlepším rychlým songům Coldplaya mě na cestu náhle, i přes mraky a hnusný prázdninový déšť, svítilo slunce, trapná práce byla zapomenuta, do dalšího autobusu jsem nenastoupil.

A tak jsem si užil den s Air Traffic, kteří mě znovu a znovu nenechali vydechnout. Takže se mi trochu točila hlava. Dal jsem to za vinu víkendu.

První tři písně jasně definují, co můžete od těchto mladých kloučků chtít a co také po tatrovkách tónů dostanete. A to zdaleka nemyslím tak, že by se písně opakovaly nebo si byly podobné. Některé vysamplované pasáže umocněné piánem vytváří naprosto jiné dimenze v nichž se, když se tomu trochu poddáte, naprosto ztratíte. SongEmpty Space mi svou koncepcí a gradováním trochu připomněl Musenebo Radiohead, i když byl ve finále docela jiný. Tuto lehce psychadelickou záležitost pak vystřídá Times Goes By, píseň, jenž vás opět hodí do zvláštních optimistických výšin, nepochopitelným způsobem dodávajících dobrou náladu s větší jistotou než dva pytle trávy.

Vyjmenovávat všechny písně a snažit se je přirovnat k další tvorbě jiných kapel by asi bylo zbytečné. Najdete zde toho docela dost. Dobrá nálada i melancholická energie, kterou vás tito chlapci nabijí, jsou k nezaplacení. Je to již docela dlouhá doba, kdy jsem slyšel kapelu, jež mne na první poslech tak moc zaujala a na třetí naprosto pohltila. To co předvedou Air Traffic v předposlední a podle mne nejlepší písni Your Fractured Life ani popisovat nebudu a nechám vám to jako takové malé-velké překvápko.

Můžeme jen doufat, že tato kapela, se schopnostmi do posledního drobečku brilantně zpracovat již nepříliš originální styl, bude se svým kumštem pokračovat a makat na další nabušené tvorbě.

Hodnocení:9/10

Celkový čas: 39:43, 12 skladeb

Web:
Oficiální stránky: www.air-traffic.co.uk
MySpace: www.myspace.com/airtraffic

Líbí se vám článek?
Sdílejte ho prosím

 

Copyright 2000-2018 RadiaCZ s.r.o., IČO: 06533434
Sídlo: Koperníkova 794/6, Vinohrady, 120 00 Praha 2
Spisová značka: C 283817 vedená u Městského soudu v Praze

 

Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.