Zákon zachování melodie

  • Zákon zachování melodie Fotogalerie (6)
    • 04.08.2007
    • Tisk

    Znáte ten pocit, kdy ráno koutkem ucha zaslechnete nějakou melodii, při obědě zjistíte, že si ji celý den pohvizdujete a před spaním už si zoufale přejete, aby jste ji už probohaživýho zapoměli? Pak jste na vlastní kůži poznali zákon zachování melodie. Po důkladném studiu jsme přišli na to, jak tento zákon funguje a máme dobrou zprávu: víme, jak se dotěrné melodie zbavit!

    Sdílejte článek:

Termín „zákon zachování melodie“ by se dal stručně vysvětlit tak, že melodie má tendenci se přenášet dál a dosahuje toho skrze médium, kterým jsou lidé. Melodie se přenáší z člověka na člověka jako virus chřipky. Typickým případem je přenašeč, který melodii zaslechl a po určitou inkubační dobu ji v sobě drží. Melodie se rozlézá v jeho mozku a připravuje se na okamžik, kdy se začne přenášet dál. Když tento okamžik nastane, přenašeč melodii začne aktivně vyluzovat, typicky zpěvem anebo pohvizdováním. Jestliže se v okolí nachází další lidé, melodie se pravděpodobně přenese alespoň na některé z nich a mor se šíří dál.

Pokud ale hovoříme o zákoně, měli bychom si definovat pole jeho působnosti a vymezit okolnosti, za kterých platí. Provedli jsme tedy důkladnou analýzu situací, ve kterých jsme na sobě pozorovali, že naši mysl ovládla melodie, kterou bychom tam za žádných okolností (a to ani pod hrozbou násilí) dobrovolně nevpustili.

Vlastnosti melodie-parazita
Která melodie je potenciálním parazitem? Jedná se prakticky vždy o melodii, která se dá definovat jako chytlavá neboli vlezlá. Všimněte si těchto termínů, protože se jedná o lidové definice škůdce. Pokud budeme chtít tuto vlastnost v zájmu vědy více specifikovat, dodejme následující atributy:

a) jedná se o melodii jednoduchou až primitivní, to znamená, že refrén není příliš dlouhý a obsahuje pouze několik málo tónů (například Dlouhá nocod Heleny Vondráčkové)

b) s největší pravděpodobností to bude melodie zpívaná

c) melodie má vyšší frekvenci, aby se lépe zavrtala do mozku (hlas Heleny Vondráčkové)

d) melodie se v písničce často opakuje, což zcela logicky zvyšuje pravděpodobnost, že si ji lépe zapamatuje (to, že rádia často opakují hity obsahující vlezlé melodie je tedy hazard s duševním zdravím lidí, protože podporují zákon zachování melodie)

Čas nákazy
Nejpravděpodob­nějším okamžikem, kdy se můžeme nakazit, je začátek dne. Po probuzení je náš mozek čerstvý, vnímavý a lépe pracuje. Všechny výzkumy, zabývající se například výkonností na pracovišti tento fakt potvrzují. Po obědě naše mentální výkonnost klesá a k večeru je většina z nás zralá tak akorát na svou pravidelnou dávku emocí u televize. Co ale výzkumníkům uniklo, je skutečnost, že naše zvýšená duševní výkonnost a s ní spojená vnímavost může zapříčinit tu neblahou událost, kdy člověk snadno podlehne zákeřné melodii. Vrátka do hlavy jsou totiž otevřená a melodie tak snáze vnikne dovnitř.

Průvodní okolnosti přenosu parazita
Jaký je mechanismus, kterým se melodie dostane do naší mysli? Náš mozek je úžasný nástroj – to, co si uvědomujeme (tedy naše myšlenky a smyslové vjemy) je pouze zlomek informací, než naše centrální nervová soustava zpracovává. Většina procesů se děje na úrovni nevědomé. Kromě toho, že pozorujeme aktraktivní osobu opačného pohlaví, náš mozek čekuje okolí v dosahu našeho periferního vidění, jestli na nás nejede auto. Stejnou kontrolní funkci vykonává i sluch – a zde je kámen úrazu. Při takovéto nevědomé hlídce může naše uši přepadnout záškodník ve formě Heleny Vondráčkové (Dlouhá noc, kupříkladu) a vetřít se nám přímo do velitelského stanoviště. Ano, takto hnusným a neurvalým způsobem tento zákon pracuje.

Prevence
Na závěr tedy několik doporučení, jak zákon zachování melodie eliminovat. Nejprve se zaměříme na preventivní opatření, protože ta jsou jak známo nejúčinější:
1) Do oběda neposlouchejte hud­bu.

2) Pokud už tu hudbu musíte poslouchat i dopoledne, neposlouchejte hudbu debilní, jednoduchou a vůbec takovou, která by se dala popsat slovy vlezlá nebo chytlavá.

3) Dávejte pozor, jestli ve vaší přítomnosti není zdroj potenciální nákazy – pokud je, snažte se na to myslet, abyste předešli nevědomému přenosu nákazy.

4) Vyhýbejte se lidem, kteří se výše uvedenými pravidly neřídí a zároveň si rádi hvízdají nebo prozpěvují.

Léčba
Co dělat, když zjistíme, že jsme nakaženi a zpíváme si Dlouhou noc od Heleny Vondráčkové? Jediným způsobem je poslat to dál. Ano, je to kruté, ale je to jediná možnost jak s tím skoncovat. Během našeho průzkumu jsme totiž odhalili jednu důležitou vlastnost zákona zachování melodie – pokud se melodie přenese na dalšího hostitele, její síla se v původním přenašeči zmenší a nemoc může být zcela vyléčena. Vedlejším účinkem je ale riziko napadení od lidí, které jste nakazili a kteří pak za vámi budou celý den chodit s tím, že si musí zpívat tu Vondráčkovou.

P. S.: Jaká melodie se po přečtení článku usídlila ve vaší hlavě? Snad ne Dlouhá noc? :-)

Líbí se vám článek?
Sdílejte ho prosím

 

Copyright 2000-2018 RadiaCZ s.r.o., IČO: 06533434
Sídlo: Koperníkova 794/6, Vinohrady, 120 00 Praha 2
Spisová značka: C 283817 vedená u Městského soudu v Praze

 

Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.