„Rytmy a hymny“ MATTAFIX v říjnu v Roxy

  • „Rytmy a hymny“ MATTAFIX v říjnu v Roxy
    • 02.08.2007
    • Tisk

    Britské duo Mattafix přijede 3. října představit Čechám svoji novou desku. Koncert, jež se uskuteční v klubu Roxy, je součástí turné, v rámci něhož duo navštíví od 14. září do počátku listopadu kromě Prahy i Ženevu, Vídeň, Paříž či Amsterodam. Již několik měsíců avizované nové album vyjde potom 12. listopadu na labelu EMI pod jménem Rhythms & Hymns a  nabídne jedenáct písní. V současné době již vzniká videoklip k prvnímu singlu Listen, který bude již od srpna nasazen do rádií. S hitem Big City Life vtrhli před lety Mattafix do médií jako velká voda, ačkoliv v jejich případě to není nejvhodnější příměr – Mattafix jsou spíše tichá, nevtíravá hudební síla.

    Sdílejte článek:

Cesta dua Marlon Roudettea Preetesh Hirji nahoru byla rychlá. Jejich první singl vyšel v červnu na malé značce Buddhist Punk Records, ale záhy si ho všimlo vydavatelství EMIa okamžitě se chopilo příležitosti. Prvotina tak vznikla v profesionálních podmínkách.
**Britské městské blues

**

Hudba Mattafixspojuje hip hop, reggae, dancehall a pop do stylu, který bývá nazýván britské městské blues pro 21. století. Pro písně jsou charakteristické texty o skutečných lidech se skutečnými životy.
V produkci dua Mattafixse navíc odráží zároveň vlastní zkušenosti obou muzikantů z multikulturního Londýna – Marlon Roudette prožil navíc mládí na ostrovech v Karibiku a Preetesh Hirji se v Londýně narodil indickým rodičům. Karibikem je také inspirováno jméno kapely, které je zkratkou výrazu „Matter fixed“, který tam uslyšíte neustále – no problem, vše je OK.
 

**
Známí nejen ve světě

**

Kapela se zapsala do povědomí posluchačů především dvěma hity Big City Life a To and Fro, které bodovaly v hitparádách po celém světě. V České republice se již dvojice objevila v loňském roce na festivalu Rock for People, kde sklidila velký úspěch.
Marlon Roudette na webových stránkách kapely prozrazuje, že „důležitým tématem, které se objevuje v jejich textech, je motiv kořenů a pocit sounáležitosti“. Oba hudebníci mají velmi blízký vztah k cizím kulturám.
**Nejrůznější kořeny a vlivy

**

Rodiče producenta Preeteshese narodili v Indii a po dlouhém putování se usadili v Londýně, kde se také Pre narodil. Díky tomu je u něj tak patrný cit pro nejrůznější typy hudby – od tradičních indických rág a bollywoodských soundtracků přes bangru k hip hopu a taneční hudbě. Samozřejmě že v hudbě musí na řadu přijít i bollywoodské muzikály nebo bhangra
Marlon Roudette se také narodil v Londýně, vyrostl ale v Karibiku na ostrovech Sv. Vincenta a Grenadin, kde načichl jamajským dancehallem a dubem.. Na prahu dospělosti se přestěhoval zpět do Londýna ovlivněn reggae, dancehallem a hip hopem.
**Náhodné setkání

**

Historie kapely pak začala náhodným setkáním v londýnském nahrávacím studiu. První řádný singl dua MattafixBig City Life vydaný EMIse stal hitem, který se ve Velké Británii vyšplhal v hitparádě na 15. místo. V jiných zemích, jako jsou Německo, Rakousko apod. obsadil v žebříčcích nejvyšší pozici a v České republice byla skladba několik týdnů č. 3 v oficiální české IFPI radiové hitparádě.
**Moderní městská poezie Sings of a Struggle

**

V roce 2005 vydali Mattafixdebutové album Signs of a Struggle, které se dá charakterizovat jako „moderní městská poezie zabalená do přitažlivých aranží, melancholická muzika s emotivním zpěvem či srdceryvný pop s duší“. Odráží se v něm obvyklé pocity mladých lidí na prahu 21. století – bouřlivé vztahy, spory v rodinách apod.
Již z debutu bylo patrné jejich hudební směřování – pomezí hip hopu, dubu či rovnou trip hopu, které spojuje až téměř „opěvování džungle londýnské metropole“.
Z jejich prvotiny je již zmíněný hit Big City Life, který kapelu vyhoupl v médiích do známosti lidí. Skladba patřila k nejznámějším dílkům roku. Charakterizuje ji pomalý pochodový beat a syntetická basová linka, do kterých Marlon Roudette po rastafariánsku skanduje refrén. Chvílemi zpívá falzetem, jednou je naivně dětský (připomíná androgynního Briana Molkaz Placeba), pak hned smutný a chvíli nato naštvaně rapující. Jeho texty jsou vesměs sociálně zabarvená kritika, někdy možná až příliš doslovná a bolestínská, ale příběhy ze zapomenutých čtvrtí metropole se hodí k hudebnímu multikulturalis­mu desky.
**Rytmy a hymny

**

Stylová roztěkanost daná původem obou členů přispívá k výbornému výsledku. Jejich styl není ani hip hop ani dub, je to spíše chytře udělaný pop, který sebevědomě čerpá z nejrůznějších hudebních odkazů. Popovou přitažlivost má na svědomí neagresivní rozjímavý sound, který posluchači dovoluje deskou v klidu proplout.
Cestě, na níž se duo vydalo, odpovídá i druhé album.
Někteří kritici označují Mattafixza popovou verzi např. Massive Attack, i když tak jednoduché to samozřejmě není. Přiřaďte Mattafixusami styl, kam vám nejvíce zapadají – Rhythms & Hymnsvás jistě inspirují.
 
Předprodej vstupenek na pražský koncert již probíhá v síti Ticketpro.
Cena do 1. září je 450 Kč včetně poplatků, od 2. září pak 490 Kč včetně poplatků. Koncert začíná ve 20 hodin a uvádí jej Transmusic Booking East Europe ve spolupráci s Roxy Promotion. Více info: www.roxy.cz
 
Více informací na:
www.mattafix.com
http://www.myspace.com/mattafix  

Líbí se vám článek?
Sdílejte ho prosím

 

Copyright 2000-2018 RadiaCZ s.r.o., IČO: 06533434
Sídlo: Koperníkova 794/6, Vinohrady, 120 00 Praha 2
Spisová značka: C 283817 vedená u Městského soudu v Praze

 

Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.