Pankáči D.O.A. – „kanada“ v Roxy NEBUDE!

  • Pankáči D.O.A. – „kanada“ v Roxy NEBUDE! Fotogalerie (14)
    • 28.07.2007
    • Tisk

    Kanadská a legendární skupina králů punku, která byla jednou z těch, kdo pomáhaly šířit kulturu punk-rocku po celém světě, zaznamenává právě teď významný milník ve své kariéře: Je tomu již čtvrt století, kdy D.O.A. začali označovat všechny své ideologické nepřátele. Kapela je stále „od the road“ – již od svého založení v roce 1978 jezdí po všech kontinentech téměř bez přestání. A rok jejího založení je zároveň i rokem expedice prvního EP s úderným názvem Disco Sucks. D.O.A. měla připravit ten správný punkový nářez na 14. října také pro návštěvníky pražského klubu Roxy, ten byl však najednou zrušen.

    Sdílejte článek:

Letošní rok je pro pankáče rokem rozsáhlé koncertní šňůry po Kanadě a zbytku planety. Mali zavítat i k nám, ale asi si budeme muset ještě chvíli počkat….

D.O.A. urazili dlouhou cestu, která je zavedla na nejrůznější místa. Možná právě proto neztratili nic z jejich nespoutané energie.

Současný primátor Vancouveru Larry Campbell vyhlásil pro toto město 21. prosinec „Dnem D.O.A.“

O kapele se rovněž nepřestávají objevovat zmínky v knihách o punku a politice, které vycházejí všude po světě.

**
**

**Vojna a mír

**

Na oslavu 25. výročí D.O.A. vydala společnost Sudden Death retrospektivní kompilaci nazvanou War and Peace, obsahující 25 nejlepších momentů v historii kapely. Výběr byl ale těžký, protože musel respektovat jistá pravidla zveřejnitelnosti na kompaktním diskuJ. Album začíná singly Disco Sucks, The Enemy a Liar For Hire a postupně přechází až k současným peckám jako Dead Men Tell No Tales a Just Say No To The WTO.
D.O.A. mají navíc na svých posledních koncertech posily v osobách Joeyho alias The Great Baldiniho za bubny a baskytaristy Randyho Rampage.
**Hardcore do celého světa

**

Punkáči D.O.A. se v roce 1981 ztotožnili s termínem hardcore a protlačili jej do obecného povědomí legendárním albem *Hardcore anásledujícími šňůrami koncertů. Díky tomuto období se stali citovaným inspiračním zdrojem pro zástupy kapel od The Red Hot Chili Peppers přes Green Day a Rancid až po The Offspring.

**
**

**Nemluví bez činů

**

Další vývoj D.O.A. pokračoval přelomovým EP War on adeskouBloodied But Unbowed.
Pro kapelu je příznačné, že se vždy hrdě hlásila ke svým politickým názorům, čímž si sice život nijak neulehčovala, ale našla si spoustu stoupenců. Vše přesně pojmenovává slogan, kterým kapela také pojmenovala jedno ze svých pozdějších alb: Talk-Action=0 (tedy “Řeči bez činů jsou k ničemu.“).
Během své existence hráli D.O.A. na podporu organizací Rape Relief a OXFAM, vystupovali na akcích zaštítěných myšlenkami antirasismu, podpory veřejného vzdělávání, antiglobalizace, práv původních obyvatel amerického kontinentu, ochrany životního prostředí a svobody tisku.
**Nezařaditelný styl aneb punk mnoha inspirací

**

Zvuk a filozofii D.O.A. určuje kanadský praotec punku, zpěvák, kytarista a textař Joey „Shithead“ Keithley. Těžiště kapely vychází z punk-rocku, přičemž mate všechny, kdo si hudbu rádi navždy uspořádají do škatulek. To u D.O.A. totiž nelze – jejich punk do sebe vstřebává vlivy rock n’ rollu, reggae, metalu i ska.
Kapela má pro svou osobitost mnoho fanoušků, k nimž patří třeba Henry Rollins, The Red Hot Chili Peppers, Sonic Youth, Jello Biafra, Bif Naked, John Doe, Randy Bachman, Dave Grohl, Pete Seeger, Yada,Yada,Yadaa mnoho dalších.
 
Více info na:
www.suddendeath.com
www.myspace.com/doathelosttapes

Tracklist alba War and Peace
1. Rebel Kind
2. Bust Me Loose
3. When Power Came To
4. Armageddon Time
5. Wake Me Up For The Revolution
6. Born To Be Wild
7. Take What You Can Out Of Life
8. Fuck The Corporation
9. Irene Goodnight
10. Troublemaker
11. Dangerman
12. Record Company Ripoff
13. Men For All Ages
14. People Power

  

Líbí se vám článek?
Sdílejte ho prosím

 

Copyright 2000-2018 RadiaCZ s.r.o., IČO: 06533434
Sídlo: Koperníkova 794/6, Vinohrady, 120 00 Praha 2
Spisová značka: C 283817 vedená u Městského soudu v Praze

 

Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.