Na co se ještě můžete těšit se Skinny Puppy v Roxy?

  • Na co se ještě můžete těšit se Skinny Puppy v Roxy?
    • 27.07.2007
    • Tisk

    Autorská dvojice Ogre a Cevin Key stojící za projektem Skinny Puppy začíná již třetí dekádu svého společného působení na hudební scéně. I přesto, že spolu působí tak dlouho, zůstávají Skinny Puppy jednou z nejprogresiv­nějších elektronických industriálně rockových kapel. Důkazem toho je i jejich třinácté album – druhé vycházející u labelu SPV – nazvané Mythmaker. Novinka je albem, jež je zahaleno do temné zneklidňující atmosféry. Oba čelní protagonisté kapely zde zkoumají koncept kontroly a manipulace v kultuře podporující život v přetvářce: Sígři šikanují slabší spolužáky, ředitelé velkých firem i vládnoucí představitelé jednotlivých států se chovají velmi podobně. Nejen těmto problémům, ale i problémům běžného denního partnerského i pracovního života se věnuje právě nové album.

    Sdílejte článek:

Skinny Puppyjsou již dlouhou dobu významným pilířem industriální hudební scény – vždy byli schopni reflektovat na problémy společnosti a zároveň sebejistě prolamovat hranice svého hudebního světa. Mnozí současníci kapely nyní točí jen nové a další verze svých starých nahrávek jako formu sebenaplňujícího se proroctví.
Mythmakerje příkladem opravdové zvukové antropologie, která byla po věky hlavním artiklem kapely. Je jasné, že Skinny Puppy nehodlají v blízké budoucnosti psát milostné písně, bezstarostné party tracky nebo potravu pro rocková rádia. Ústřední dvojice kapely ví, že nemůže jít po cestičce vyšlapané jinými, ale vždy musí směřovat vlastní cestou.**

**

**  
Sonda až k archetypům

**

Ústřední myšlenkou alba Mythmaker je podle Ogreho snaha kontrolovat ostatní lidi a setrvávat ve svých mýtických archetypech za účelem ochrany svých vlastních zvrácených citů: *„Nejzajímavější je pozorovat, jak se lidé obvykle rozhlížejí kolem sebe a promítají si do ostatních to, co nejvíce nesnášejí sami na sobě.“

*
Jádro alba se točí kolem věcí, které lidé záměrně i bezděky dělají, aby se měli o co opřít (např. MySpace) nebo aby se ochránili.

**Všechno souvisí se vším

**

V období mezi minulou deskou The Greater Wrong Of The Right a poslední nahrávkou si Ogre prošel bouřlivým obdobím rozvíjejících se a upadajících vztahů. Našel tak paralely mezi manipulativními aspekty chování veřejných činitelů a přetvářkou ve svém osobním kruhu přátel. „Texty na nové desce se inspirují mým detailním rozborem několika velmi důležitých vztahů v mém životě. Osobnosti těchto lidí byly různé, ale psychologické pozadí stále stejné. Vyšel jsem ze svých sociálních zkušeností a rozšířil je do podoby obecného tématu.“ Všechna konkrétní jména za příběhy popsanými na albu jsou však utajena, protože se Ogre domnívá, že by mohla být zneužitelná.  
**Hněv nebo poselství?

**

Produkce dua Skinny Puppy nebyla nikdy tak prostá, abyste ji mohli chápat doslova. Jedno má však sjednocující, a to je motiv hněvu. Úvodní track magnifishit odvážně prohlašuje: Jsem maso z červa/magnetická střela/jsem díra tvojí mámy je satirou na halasení alternativní umělecké scény, která si přeje být přehlížena.
V naléhavé skladbě politikiL zpěvák pokládá řečnickou otázku Necháte se vodit za nos? a shrnuje tak klam a polopravdy, kterými média krmí zástupy svých oveček.
Drtivá skladba ugLi s refrénem Ježíš chce být ošklivý není útokem na spiritualitu, ale komentuje způsob, jímž morálně nízcí lidé zneužívají náboženství ke kontrole mas: *„Tento text jsem napsal více než před rokem, když jsem si uvědomil, že koncept Ježíše se dost nehezky zneužívá. Když před sebou vidíte velké setkání křesťanů, musíte si nevyhnutelně položit několik nepříjemných otázek o tomto utopickém společenství a o morálce současné administrativy,”*do­dává zpěvák.
**Album ani nemuselo vzniknout…

**

Produkci MythmakeraKeyově studiu Subconscious zajistil Mark Walk a záhadná „postava“ známá pod jménem “the Scaremeister”, jíž ale z nějakého důvodu nikdo nikdy neviděl ve stejné místnosti s Keyem. Nové album nepostrádá sound, který skupina představila na minulé desce The Greater Wrong Of The Right (2005) a zachovává si všechny zvukové nuance, jež se pro Skinny Puppy staly příznačné. Ogreho vokály často zpívané přes vokodér a hlasové modulátory fungují jako veřejná hlášení nemocnému světu (je zde možné najít jistou podobnost s filmem Blade Runner) i jako mrazivý hlas řízený vyšinutou myslí.
Keyovahudební vize stojí na pomezí světa antikvárních analogových syntezátorů a virtuálních nástrojů, přičemž všechny charakteristické prvky jako samply, zpomalování času a pulzující zkreslená basa stále vnášejí do hudby Skinny Puppy čistou sonickou sílu.
„U poslední desky jsme možná ani tolik nemysleli na to, že nakonec nějaké album vznikne,”*směje se Key. *„Šlo spíš o takové soustředění ducha a podnětů. Spolupráce s ostatními lidmi byla jistě důležitější než využívání základních stavebních kamenů Skinny Puppy.”
**Nové aranže – nový zvuk

**

V koncepci Mythmakera hrál velkou roli i neomylný instinkt Marka Walka: *„Dřív jsme vždycky prostě napsali nějakou skladbu a na její aranže jsem už dál nesahali. Teď jsme vyrukovali s 25 písněmi, které nebyly nijak zaranžované ani dokončené, a předali je Markovi, který nám začal dávat návrhy, jak je zasadit do jiného kontextu,“ dodává Kay. „Jednou mi řekl: Beatles kdysi od každé písničky natočili tři nebo čtyři verze. Ale kdo ví, která je ta nejlepší? Holili jsme hudbu na kost, znovu ji obalovali a sledovali jsme, co naší produkci pomáhá…“

*
Album Mythmaker má díky těmto novým postupům velmi rozrůzněný zvuk, což je však jen k jeho dobru. Zvuk se posunuje od art-rockové pompéznosti v tracku haZe přes kytarové šílení v pedafly, rytmické lupance skladby lestiduZ po drsnou distorzi panující skladbě ambiantz.

**Smíření?

**

„Zkušenost z této desky mě donutila zamyslet se nad mými vlastními problémy s kontrolou,”*říká Ogre. *„A teď nemám na mysli snahu kontrolovat jiné lidi, ale mou vlastní schopnost snášet jisté situace. Snad budu v roce 2007 se sebou více smířený.” 
**Hudební fanoušci se mohou 9. srpna v pražském klubu Roxy přesvědčit, jak bude takové smíření znít…

**

 
Vstupenky zakoupíte v předprodejích sítí Ticketpro, Tickeportal a Ticketstram za 640,– Kč + poplatky.
Více informací na:
www.ottovonschirach.com
www.myspace.com/ottovonschirach
www.skinnypuppy.com
www.myspace.com/skinnypuppy
www.roxy.cz
www.dsmacku.com
 

Líbí se vám článek?
Sdílejte ho prosím

 

Copyright 2000-2018 RadiaCZ s.r.o., IČO: 06533434
Sídlo: Koperníkova 794/6, Vinohrady, 120 00 Praha 2
Spisová značka: C 283817 vedená u Městského soudu v Praze

 

Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.