Náhled do záhrobí, aneb někteří si zkrátka pokoj nedají – DJ BoBo

  • Náhled do záhrobí, aneb někteří si zkrátka pokoj nedají – DJ BoBo Fotogalerie (3)
    • 26.07.2007
    • Tisk

    Nedávno jsem v televizi viděl upoutávku na MegaTour jednoho ex-krále bohudík zapomenutého stylu diska. Po dlouhé době mi opět vytryskly slzy (strachu?) a já se rozhodl věnovat mu tuto malou vzpomínku. Jak se cukrářský a pekařský učeň dostane do hudebního showbussinesu, to je mi trochu záhadou, nicméně jistému švýcarskému floutkovi jménem René Baumann se to podařilo. A opravdu nelze říci, že by mu útěk od kremrolí přinesl zrovna neúspěch. Nemluvím o nikom jiném než o postavičce evropského formátu obdařené lehce přiblblým úsměvem třináctiletého kloučka – DJ BoBovi.

    Sdílejte článek:

Pochybuji, že by existoval občan České republiky starší třinácti let, který by neznal tohoto slavného evropského DJe, jenž vlastně vůbec ani není DJ. Nespočetněkrát jsem byl svědkem, jak parta copatých holčiček společně s hloučky okšiltovaných diskofilních maníků brousila parkety vesnických diskoték na rytmy (i když rytmy….omlouvám se všem, kdo mají hudební sluch) tohoto otrokáře evropského diska druhé poloviny devadesátých let.

Tak jak začít? Co takhle vybrat si to nejblbější jméno, které mě napadne…
…řekl si DJ BoBo někdy okolo roku 85, když si, váleje těsto na štrúdl, připravoval seznam cédéček, jež pustí večer na diskotéce. Nevím, jaké jméno jej napadlo, ale DJe BoBa mu musel poradit nějaký hodně škodolibý kamarád.

Když bylo jméno, mohl se Renča pustit do práce. Pro začátek začal breakdancem a elektric bogie (u kterých měl zůstat a ušetřit některým z nás mnoho bolesti). Také ovšem DJoval na úžasných diskoškách osmdesátých let. Jakýmsi bizarním vnuknutím BoBo zjistil, že má hudební sluch a že by se se svou tvorbou a nápady, jež poskládal doma v pokojíčku, měl podělit i s ostatními. To se mu podařilo několika prvotními singly a debutovým albem Dance with Me (1993).

DJ BoBo si to v hlavě srovnal velmi dobře a opravdu na jedničku se dokázal trefit do mainstreamového vkusu tehdejší mladé generace. Zato mu patří velká a upřímná pochvala, jelikož, jak je známo, kdo ví, ten toho nemusí ani moc umět.

Disko boss…
Americké pecky – kombinace rappu velkého černocha osahávajícího krásnou buchtu s jemně akčním vokálem, společně s „bí pa pa pada pop“ šílence Scantmanahrály v devadesátých letech z každého kazeťáku. V Čechách všechny tito hity ale přehlušovaly nářezy Dj BoBa, jenž polapily mnoho obětí do svých diskopavučin jednoduchých tónů, poskládaných společně s rychlými beaty rolujícími sluchové orgány po stovkách. Ale co si budeme namlouvat, líbilo se to.

Tomu také nasvědčují BoBovi ohromné úspěchy. Se svými alby vítězil téměř v každé hitparádě, platinové a zlaté desky vozil po kolečkách a dokonce získal šestkrát World Music Award. To mu však stále bylo málo a Dj BoBo na zakázku firmy Coca-Cola (nejspíš pomocí černé magie) stvořil skvost všech hudebních kýčů – píseň Chihuahua („Čivava“). Ten vyšel v roce 2003. Jak se v tento rok zvýšil počet sebevražd, jsem radši nezjišťoval.

Čivava měla neuvěřitelný úspěch a její melodie se rozstříkla po celém světě jako nervový plyn v zákopovém bunkru. Nejen v evropských zemích obsadila na dlouho příčky všech hitparád a byla zvolena jako The Summer Hit of the Year.

Klídek a dobročinnost…
DJ BoBo se po úspěchu Čivavy vcelku umlčel a více méně se omezil jen na bestofky a live alba. Také si to trochu srovnal v hlavě, začal přemýšlet trochu globálněji a natočením několika singlů s jinými evropskými zpěváky (včetně Karla Gota) se pustil do malinko pokryteckého, ale přesto účelného boje – The Fight Against Hunger of the Kids in this World.

I jeho hudba byla po roce 2000 podrobena celkem radikálním změnám. DJ BoBo upustil od svého sterotipního disco soundu a jeho písně se možná v pokusu rozbrečet naše mámy staly dojemnějšími, pomalejšími a v rámci možností i propracovaněj­šími. Dokonce zapojil i kytary. Přestože již jeho muzika zdaleka nesklízí takový ohromný úspěch, DJ BoBo stále neupadl v zapomnění a to nejen ve svém rodné Švýcarsku.

Někomu se nemusí líbit a někdo může říkat, jaký je to hudební prznič. Nikdo však Dj BoBovi nemůže v žádném případě vzít ani upřít jeho velké úspěchy, na nichž se podílel více méně sám a svými vlastními silami. Ať je jeho muzika jakákoli, uměl si to mladý pekař kdysi moc chytře zařídit a já za to i přes své antipatie ochotně smekám klobouk. Snad si ten chlapík ale uvědomí, že někdy je dobré vědět, kdy přestat.

Diskografie:
Dance with Me (1993)
There Is a Party (1994)
Just for You (1995)
World in Motion (1996)
Magic (1998)
The Ultimate Megamix '99 (1999)
Level 6 (1999)
The Remixes (1999)
Planet Colors (2001)
Celebration (2002)
Visions (2003)
Chihuahua (2003)
Live in Concert (2003)
Pirates of Dance (2005)
Greatest Hits (2006)
Vampires (2007)

Web:
Oficiální stránky – www.djbobo.ch
MySpace – www.myspace.com/djbobo2

Líbí se vám článek?
Sdílejte ho prosím

 

Copyright 2000-2018 RadiaCZ s.r.o., IČO: 06533434
Sídlo: Koperníkova 794/6, Vinohrady, 120 00 Praha 2
Spisová značka: C 283817 vedená u Městského soudu v Praze

 

Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.