O čem je hudba? Díl druhý

  • O čem je hudba? Díl druhý Fotogalerie (32)
    • 21.07.2007
    • Tisk

    Minule jsme se zamysleli nad původem hudby a pokusili jsme se odpovědět na otázku, proč vlastně existuje. Dnes si povíme, jak to sakra ta muzika dělá, že nás ji baví poslouchat a o čem vlastně mluví.

    Sdílejte článek:

Hudba je umění
V čem je kouzlo hudby? Jak to, že nás tak oslovuje a to zcela univerzálně? Jak to, že je pravda to, co říká Zdeněk Svěrák ústy pana Louky ve filmu Kolja, že „hudbu nezajímá barva pleti, ta to bere šmahem“? Je to proto, že hudba je umění a umění je něco, co vypráví o světě.

Pokud si to trochu přebereme, můžeme si srovnat literaturu, výtvarné umění a hudbu. Vnímat literaturu znamená číst a přemýšlet a to někdy není nic snadného. Literatura útočí na myšlení. „Výtvarno“, tedy obrazy a sochy, se zaměřuje na vizuální stránku – něco vidíme, rozluštíme, co to je a pak to k nám mluví. Výtvarné umění na nás jde přes smysly, čímž se blíží k hudbě. Hudba to má ale o něco jednodušší, něco slyšíte (tedy smysl sluch) a pak už to jde tak nějak samo: pokud slyšíme hudbu, už nemusíme nic luštit nebo zpracovávat, protože hudba v nás automaticky vyvolává emoce.

Všichni to známe: kytarista hrábne do strun, zpěvák zařve do mikrofonu, nebo se rozezní orchestr při SmetanověVltavěa nám se zježí chlupy na zádech. Smutná píseň nám vžene slzy do očí, rychlá nám zvedne adrenalin a taneční hudba vyvolá euforii, ve které křepčíte celou noc. A ani nás nenapadne o tom přemýšlet.

O čem hovoří?
Už tedy tušíme, jakým jazykem k nám muzika mluví. Ale co nám říká? Pokud hudbu nespojíme se slovy, neříká nám nic konkrétního. Předává nám emoce. Dobrý muzikant, který chce složit písničku, jež bude fungovat, ví, že text se musí náladou shodovat s hudbou – jinak bude výsledek k ničemu (a nebo k smíchu, viz Těžkej Pokondr). Zkusíme si uvést pár příkladů ze současné hudby.

Pokud jde o taneční skladbu, není slov třeba, důležitý je rytmus. To pak vznikají písně o tom, že „rytmus je tanečník“ (Snap- Rhythm is a Dancer) a nikomu to nevadí. Ale většina hudebníků má ambice alespoň trochu něco říct, k melodii napasovat slova a vytvořit tak nějakou tu výpověď, sdělit posluchačům, jak se cítí. Proto silné písně jsou zpravidla o silných citech.

Láska
V hitparádě námětů pro hudební skladbu je a vždy byla na prvním místě. K lásce patří smutek a bolest: kdo nezná smutnou baladu o tom že „láska bolí“ (Nazareth- Love Hurts)? Kdo z nás nemá píseň, která mu vždy dokáže vyvolat pocit zamilovanosti, tu emoci, která z každého z nás dokáže v cukuletu udělat nesvéprávné jedince, kteří nevidí, neslyší a „všechno co dělají dělají pro ni/něho“ (Bryan Adams – Everything I Do, I Do It For You)? K lásce také patří radost: všechno, co k radosti potřebujeme, je láska (Beatles- All You Need is Love).

Hněv, naštvanost, vztek
Život nás štve, něco nás trápí a nic moc s tím nenaděláme. Všichni máme takové chvíle, pro někoho ta chvíle může trvat také celý život. Pro uvolnění tlaku potřebujeme pojmenovat problém: někdo na nás neustále tlačí (Die Toten Hosen – Pushed Again), pocházíme z rozvrácené rodiny (Papa Roach – Broken Home) a politika je svinstvo (dosaďte svůj oblíbený punkový song) , lidi jsou svině a jsou na sebe zlí (Sick of it All– Take a Look Around).

Smutek
Když už jsme starší a víme, že být neustále naštvaní na svět vede k sebevraždě nebo užívání omamných látek, jsme už jen smutní. Důvody jsou víceméně shodné s těmi, které nás štvou: politika je svinstvo (Pink– Dear Mr. President), lidi jsou svině (Dire Straits – Brothers in Arms), v rodině to neklapalo (Biohazard– Cycle of Abuse).

A posledním tématem, kterým tento miniseriálek uzavřeme, je život. Znáte ten pocit, kdy cítíte, že žijete a ten pocit vás dojme? Kdy cítíte takovou tu radost až pláči, ten sladkobolný smutek, když s údivem pozorujete tu krásu okolo nás? Jestli ne, pak nevíte, že tohle je „nádherný život“ (Black- Wonderful Life) a že vám může být tak smutno z toho, že se“cítíte dobře“ (Nina Simone – Feelin' Good nebo coververze tohoto songu od Muse).

A o tom to je.

Líbí se vám článek?
Sdílejte ho prosím

 

Copyright 2000-2018 RadiaCZ s.r.o., IČO: 06533434
Sídlo: Koperníkova 794/6, Vinohrady, 120 00 Praha 2
Spisová značka: C 283817 vedená u Městského soudu v Praze

 

Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.