Comeback vždy neznamená úspěch - Smashing Pumpkins – Zeitgeist

  • Comeback vždy neznamená úspěch - Smashing Pumpkins – Zeitgeist Fotogalerie (8)
    • 20.07.2009
    • Tisk

    Odchod Smashing Pumpkins ze scény byl smutný, ale co si budeme povídat, byl také včasný. I když jej Corgana (tenčící se) spol. maskovali za jakousi nespokojenost s moderním showbussinesem, poslední albu Machina/The Machines of Godjiž zkrátka nebylo to „ono“ a kromě asi dvou písní zde chyběl onen náboj tak typický pro Smashing Pumpkins a jejich dřívější nářezy, jež dokázaly být jak svůdné, tak neskutečně napumpované. Billy Corgan, známý grungeový plešoun se pak společně s bubeníkem Chamberlinemdocela dlouho potáceli mezi nicneděláním, truchlením a napodobováním starých časů v podobě nepovedeného, ubrečeného projektu Zwana Corganova celkem zbytečného sólového alba. Dobrá, dobrá uznávám, že na každé z těchto desek byla jedna opravdu dobrá píseň. Jak to ale je s novými Smashing Pumpkins? Je mi líto Billy, ale není to vůbec dobré.

    Sdílejte článek:
Pro začátek musím konstatovat, že považuji stará alba Smashing (i předposlední Adore) jako jednu z nejpovedenějších muzik, co znám, ale budu se snažit být nezaujatý.

Hudba Billyho Corgana je poznat zkrátka vždy. A to ani nemusíte slyšet jeho osobitý (někdo říká mečivý) hlas. Což by samozřejmě nevadilo. Právě proto si jeho muziku oblíbilo tolik lidí. Jasné však je, že nelze opakovat to, co jste vymysleli před téměř dvěma dekádami. Obzvlášť, když vám pomalu, ale jistě docházejí nápady. Teď nemluvím o textech.

Smashing se přizpůsobili dnešnímu vkusu a s vědomím opětovného vzestupu kytarové muziky upustili od svých elektronických hrátek, jež začaly předvádět na albu Adore (tam jim to, dejme tomu, ještě celkem šlo). Tak je tedy muzika opět čistě kytarová s trochou standardních klávesových příměsí v podobě nováčka Lisy Harriton. Bohužel jsem ale na albu nenašel žádnou pasáž alespoň připomínající krásná romantická pianová sóla ze Siamse Dream nebo ostatních, starých placek.

I další sestava nových Pumpkins je až na Jimmyho Chamberlina jiná. Samozřejměchybí kytarista James Iha, což považuji za úplně největší ztrátu. D`arcy Wretzky(a později Melissu Auf det Maur) nyní zastupuje další buchta Ginger Reyes. Ta pracuje tak, jak je se od ní očekává. Stejně tak je to s Ihovou náhražkou Heftem Schroederem. Zkrátka co se týče hudební performance, je vše naprosto v pořádku.

Tak v čem to tedy je? Jak to, že to již není takové jako dřív? Bude to Corganovými nápady, které jsou prakticky stejné nebo alespoň podobné? Možná. Jisté ale je, že většina písní postrádá onen přitažlivý švih, jenž každého na starých Smashing Pumpkins tak lákal.

Seznam songů na Zeigeistje, jak se dalo čekat, kombinací rychlých, nabušených pecek a pomalých jemných balad, přesto i po x-tém poslechu mě žádná píseň nějak výrazně neuchvátila. Ano jistě, je zde docela dost nadprůměrných písní – například hned první Doomsday Clock s pěkně nařvanou kytarou, tvořící skvělý podklad Corganovu hlasu. Ano, to by šlo. Více než dobré jsou pomaláBleeding the Orchid nebo ještě pomalejší Pomp and Circumstancesa asi úplně nejlepší je singl Tarantula, jež představuje přesně to, co by jsme od Pumpkins očekávali a ještě navíc vlastní parádně sekaný rif, jenž vás nutí nadšeně pokyvovat hlavou do rytmu. Oproti tomu například bojovný song United States považuji za naprosto zbytečný gradující jam, který bych jistě ocenil na koncertu, ale na albu mi jaksi nesedí.

Zbytek alba je úspěch sinusově se střídající s neúspěchem. Některé pasáže jsou skvělé a naproti nim jsou některé docela nudné. Smashing Pumpkins se tak podařilo udělat album, které tak trochu (některé i více) zklame jejich staré fanoušky, možná zaujme některé nové, ale rozhodně neosloví masy lidí, tak jak to dokázala ta předchozí. Zeitgest je průměrné album, pocházející z rukou velmi nadprůměrných muzikantů. A to je mi bohužel velmi líto.

Hodnocení:5/10

Celkový čas: 52:22, 12 skladeb

Web:
oficiální stránky  www.smashingpumpkins.com

myspace www.myspace.com/…hingpumpkins

Související články

Líbí se vám článek?
Sdílejte ho prosím

 

Copyright 2000-2018 RadiaCZ s.r.o., IČO: 06533434
Sídlo: Koperníkova 794/6, Vinohrady, 120 00 Praha 2
Spisová značka: C 283817 vedená u Městského soudu v Praze

 

Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.