Anathema - tajemná stránka muziky

  • Anathema - tajemná stránka muziky Fotogalerie (21)
    • 12.07.2007
    • Tisk

    Kdo vlastně je tajemná Anathema? Medii neopěvovaní, bez skandálů i všech možných i nemožných šíleností, doprovázejících metalové kapely. Co znamená její název a kdo jsou vlastně její členové? Mnoho věcí o nedosažitelné Anathemě neznáme, ani znát nebudeme. Ale u kapely tohoto formátu to snad ani není třeba. Stačí vlastnit pár alb. Další z nich nám přibude již ke konci roku. Vyjde totiž očekávané Everything.

    Sdílejte článek:

Historie Anathemyje docela dlouhá a složitá. Od prvního LPčka jenž vydali v roce 1993 došlo v muzice, zvuku a náhledu na styl v této kapele k dost zásadním změnám. K těmto změnám docházelo postupně, jak se pomalu měnili hráči za dohromady šesti nástroji.

Fanoušci této anglické party z Liverpoolu se rozdělují na dva tábory – před albem Eternitya po něm. Toto rozdělení pochází z velké změny, ke které došlo právě u tohoto třetího alba.

Serenades, The Silent Enigma a Eternity, tedy první trojka, byly nahrány v temném a brutálním duchu doom a death metalových tónů. Anathema tak ještě před rokem 96 tvořila společně s kapelami jako Moonspel, Samaelnebo Tiamathlavní podklad těchto nařvaných, pekelných stylů, vyžadujících neuvěřitelný hráčský a muzikantský skill, kterým tři bratři Cavanaghové Vincent, Daniel a Jaimie společně s Lesem Smithem(ex Cradle of Filth) a Johnem a Lee Douglasovými, rozhodně oplývají.

Po Eternityuběhly dva roky a Anathema se dostala do kolejích, které ji očividně vyhovují nejvíce. Album Alternative 4 vlastnilo onu obrovskou dynamičnost, vyplývající z děl předchozích, ale chyběl na ní typický dead metalový zpěv, bicí se ustálily do spíše rovnějších linek postrádajících deathové odkopané běsnění. Vincent Cavanagh začal předvádět, že má nejen hřívu vlasů jako naštvaný lev, ale také takový hlas, jelikož teprve nyní mohl ukázal své basové a velmi příjemně melodické hloubky.

Anathemu práce v tomto směru očividně bavila a hned rok poté spatřila světlo (nebo v tomto případě možná temno) světa další deska Jungement, jejíž songy byly Alternativevelmi podobné. V těch největších peckách jako Forgotten Hopes, Pitless nebo JudgementAnathema začala klást obrovský důraz nejen na Vincentův hlas, ale také dopřála veliký prostor propracovaným a atmosférou naplněným kytarám.

Dvě další desky A Fine Day To Exit (na obr.) a A Natural Disaster znamenaly posun ještě o trochu dále. Jejich písně malinko se zpomalily a zjemnily, přesto si v sobě nechaly onu zvláštní esenci tajemna. Tímto zpomalením navíc získala muzika Anathemy ještě o dvě třídy depresivnější atmosféru, než dříve. V písních jako Underworld, Release, Panic, nebo z (zatím) posledního alba – Closer, Are You There, Violencea mnoha dalších nás Anathema zavádí do krajin plných divoké zvířecí energie, protkané temnou a depresivní náladou, vykreslenou kytarovými vyhrávkami a pomalými plačtivými klávesovými vložkami, jež gradují do nedohledných výšin a společně s hlubokým, zadumaným zpěvem a dalšími našlapanými rify, dodávají odvahu a náhle jako blesk trhají oblaka všech nastřádaných chmur.

Hudba Anathemy je složitá symfonie, jež můžete poslouchat stále dokola a dokola a s tou samou husí kůži si užívat její tóny plné jiskřivé atmosféry. Jsou to již tři roky co nám nepřišel pod ruku žádný nový počin těchto tajemných chlápků, ale již to konečně vypadá, že se dočkáme. Anathema ohlásila, že jde s albem Everythingdo studia již na přelomu srpna a září. Doufejme tedy, že ony tři roky jen pomohly v dalším rozvoji této party a my se budeme moci znovu vypravit do jejich alternativních dimenzí Hudby.

Diskografie:

1993 Serenades
1995 The Silent Enigma
1996 Eternity
1998 Alternative 4
1999 Judgement
2001 A Fine Day To Exit
2004 A Natural Disaster

Web:
http://www.anathema.ws/

Líbí se vám článek?
Sdílejte ho prosím

 

Copyright 2000-2018 RadiaCZ s.r.o., IČO: 06533434
Sídlo: Koperníkova 794/6, Vinohrady, 120 00 Praha 2
Spisová značka: C 283817 vedená u Městského soudu v Praze

 

Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.