Ivan Mládek si zasóloval na Guitariano a nahrál s ním desku

  • Ivan Mládek si zasóloval na Guitariano a nahrál s ním desku Fotogalerie (14)
    • 21.06.2007
    • Tisk

    Věčně usměvavý, sympatický, přisprostlý a plešatý. Tak všichni známe Ivana Mládka. Jeho tvář a lehce otřepané fórky, podávané osobitým zadrhávacím „ééé…“ způsobem mají vryty do paměti snad všichni, kdo viděli televizi alespoň z dálky. Oblíbený a zároveň odsuzovaný čundrcountrysta je znám také, kromě televizní show, z veliké řádky písní a textů, které jak sám, tak s mnoha jinými kapelami složil, nahrál, i zazpíval. Nyní, po čtyřech letech, Ivan Mládek vzal do ruky svůj speciální nástroj Guitariano a nahrál staré klasické songy na nově vycházející album Ňu, ňu, ňu.

    Sdílejte článek:

Ňu, ňu, ňu
Do muziky začal Ivan Mládek aktivněji dělat již v roce 91, kdy spolupracoval například Banjo Bandem nebo se Zelenáči. Asi největší jméno mu vynesly písně nahrané s (záměrně, decentně jetými) kolegy z Čundrcountryshow. Alb a písní byla veliká řádka a Ivan Mládek se tento rok rozhodl pro rekapitulaci. Na desku Ňu, ňu, ňu Ivan nakroutil dohromady 16 písní a mezi nimi staré známé fláky jako Jožin z bažin, Zlatá Praha, Linda, U sila, Prachovské skály, Zobali vrabci, zobalinebo Medvědi nevědí. Tedy písně, které si alespoň jednou zpíval snad každý Čech a někteří i v hudební výchově na základní škole.

I když si budeme moci poslechnout staré známé songy, každý z nich bude pro každého určitým způsobem nový. Ivan Mládek totiž tentokrát pracuje sólově a všechny své bláznivé písničky nahrál na ještě o něco více bláznivý nástroj Guitariano, který dokonce pochází přímo z jeho dílny a hlavy a který je (po Mládkovo patentování) kupodivu mezi mnoha umělci docela rozšířený.

Hybridní multinástroj
Guitariano není nic jiného, než přesné vyjádření Mládkova nezaměnitelného stylu, se kterým celý život vystupuje a vytváří svůj umělecký, roztomile kýčovitý projev. Jedná se o hybridní spojení kytary s jakýmsi klávesovým nástrojem, ve kterém je (aby toho nebylo málo) navíc zabudouvaný automatický akordický doprovod, schopný vytvořit celou řádku jednoduchých nástrojů a až dvě stě různými způsoby doprovázet hru například basovou linkou nebo rytmem bicích. Tento systém Ivan nazval „Samohrajky“. Kytarová část Guitariana je celkem tradiční a klávesy se do hry připojují spíše než klasickým pianistickým hraním, přidáváním různých zvukových efektů a imitací některých nástrojů.

Album do pohody
Cílem Ivana Mládka bylo dodržovat svou zásadu zvláštní nesmyslnosti, která provází všechnu jeho tvorbu. Jeho nárok na texty zněl, aby byly naprosto o ničem a nenesly v sobě žádné poučení nebo vzkaz. U většiny písní na albu toto kritérium splnil celkem dokonale. Právě to je cíl Ivana Mládka. Vytvořit album, které nic neřeší, nepřináší poselství a zkrátka jen uvolňuje, dopřává relax a pohodu. Proto písně nejsou nijak pilované k dokonalosti a ani sóla na Guitariano Ivan příliš nevybrušoval. Zkrátka na album písně naflákal, tak, jak mu zrovna sedly a právě taková nahrávka, tvořená naprosto bez stresu a nervů, by onu pohodu zákonitě vyvolat měla.

Album bylo původně určeno jen k vývozu přes oceán – k Čechům v USA nebo Kanadě, přesto se Ivan později rozhodl i pro českou distribuci. Ke své novince všem vzkazuje: „věřím, že album Ňu, ňu, ňu poslouží k rekreačnímu účelu i u nás doma v Česku a předčasně neskončí jako podložka pod horké kafe či kratší nohu u stolu“.

Na křest alba Ivan Mládek zve své příznivce do Restaurace U Šimáčků(Na Hvížďalce 1677/1, Praha 5 – Stodůlky, Malá Ohrada) již příští pondělí 25. června od 18:00 hodin. Album pokřtí Lubomír Brabec a hostovat Ivanu Mládkovi na pódiu budou známé tváře – Milan Pitkin, Lenka Plačková, Ivo Pešák a Libuna. Kromě koncertu na diváky za 100,– Kč budou čekat soutěže, autogramiáda a další program. Samozřejmě nebudou chybět ani Mládkovy klasické vtipy a historky.

Album vyjde 25. června u hudebního vydavatelství B.M.S., Bohemian Music Service, s.r.o. a budek sehnání v B.M.S e-shopu ZDE

web: www.ivanmladek.cz"":[http://www.bmscompany.net.]

Líbí se vám článek?
Sdílejte ho prosím

 

Copyright 2000-2018 RadiaCZ s.r.o., IČO: 06533434
Sídlo: Koperníkova 794/6, Vinohrady, 120 00 Praha 2
Spisová značka: C 283817 vedená u Městského soudu v Praze

 

Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.