Haus der Musik – vídeňský ráj zvuku

  • Haus der Musik – vídeňský ráj zvuku Fotogalerie (1)
    • 01.07.2007
    • Tisk

    Rakouská metropole je známá vysokou koncentrací muzeí na kilometr čtvereční. Pokud by si chtěl čtenář projít všechny expozice, potřeboval by asi měsíc. Fanouškům hudby a zvuku obecně však stačí jeden den, aby se ocitli v interaktivním světě divů.

    Sdílejte článek:

Haus der Musik se nachází v centru Vídně, přibližně mezi katedrálou svatého Štěpána a vídeňskou operou. Na pěti patrech se dozvíte spoustu věcí o hudbě minulé i budoucí. A hlavně – budete si moci hrát. Protože se jedná o instituci financovanou soukromými zdroji, základní vstupné 10 Euro (studenti 8,50) by nás nemělo překvapit, natož odradit. Hlavně nepřepočítávat!

První patro je věnováno vídeňské filharmonii, takže nic pro čtenáře tohoto elektronického plátku. I když, kdo by se nechtěl pochlubit tím, že si ve Vídni složil vlastní valčík a zařadit se tak po bok pana Strausse? Tady si to můžete vyzkoušet – stačí si hodit kostkou a počítač napíše noty. Ty si poté můžete nechat vytisknout a odnést domů (za poplatek).

Ale honem do druhého patra, kde se vyřádíme dosyta. Chcete zavzpomínat na své dětství? Myslím ovšem prenatální! Můžete se zaposlouchat do zvuků, které slyší lidský plod, když se poflakuje u maminky v bříšku. Nevzpomínám si, že bych něco tak prapodivného kdy slyšel.

V dalších místnosti nás čeká spousta interaktivních počítačových terminálů se sluchátky a mikrofony, u kterých se zapomenete klidně na hodinu. Pohrajete si s nekonečnou hudební stupnicí, která jde stále nahoru, užijete si hrátky s prostorovým zvukem, změříte si hranice slyšitelnosti (autor článku slyší 16,5 kHz, netopýr 160 kHz a motýl 320 kHz). Můžete měnit svůj hlas ve slepičí kvokání nebo dětský smích, měnit jeho frekvenci a spoustu dalších srandiček.

Zahrajete si na gigantické hudební nástroje. Potom se můžete pohodlně posadit do sálu, kde vás několik desítek reproduktorů o celkovém výkonu 30 000 Wattů vyškolí o tom, co znamená surround. A nakonec se můžete projít zvukovou galerií, kde se můžete pokochat startujícím letadlem nebo prděním a poslechnout si světové metropole, například New York nebo Tokio.

Třetí patro je věnováno velikánům světové hudby, kteří měli něco společného s Vídní. Uvidíme spoustu exponátů z jejich života – například vycpaného papouška Josepha Haydna. Dozvíme se, že Ludwig van Beethoven byl potížista, který v podnájmu vydržel maximálně několik měsíců, než byl vyhozen, a Čecha potěší místnost věnovaná Gustavu Mahlerovi. Co je ale velká legrace, je možnost vyzkoušet si dirigování vídeňské filharmonie – hudebníci na plátně hrají Mozarta podle toho, jak máváte.

Pokud vás hudba chytla, v dalším patře si můžete zahrát na experimentální, počítačem ovládané hudební nástroje budoucnosti. Užijete si senzorového křesla a budete míchat hudbu v mixéru (tentokrát se však jedná o mixér kuchyňský).

Na celkové výstavní ploše 3000 m² se vskutku vyřádíte. Veškeré exponáty lze prohlížet, poslouchat, číst a používat jak v němčině, tak v angličtině. Po návštěvě doporučuji najít nějakou tichou kavárnu (ve Vídni to rozhodně není těžké) a nechat uši a mozek trochu odpočinout.

Web: www.hausdermusik.com

Líbí se vám článek?
Sdílejte ho prosím

 

Copyright 2000-2018 RadiaCZ s.r.o., IČO: 06533434
Sídlo: Koperníkova 794/6, Vinohrady, 120 00 Praha 2
Spisová značka: C 283817 vedená u Městského soudu v Praze

 

Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.