Jediný festival staré hudby v Praze: Putování staletími

  • Jediný festival staré hudby v Praze: Putování staletími Fotogalerie (4)
    • 02.06.2007
    • Tisk

    V Praze proběhne od 14. července do 8. srpna 8. mezinárodní hudební festival Letní slavnosti staré hudby, který se již tradičně stane jedním z hlavních projektů letního kulturního života Prahy. Své výsadní postavení si zasluhuje především kvalitní, propracovanou dramaturgií sázející na neotřelé hudební souvislosti a špičkové zahraniční i české interprety. Program festivalu je letos zahrnut do tří tematických sérií. Přestože hlavní název festivalu – *„Putování staletími“*– je tentokrát zvolen obecněji, hned první z těchto sérií prozrazuje geografickou převahu francouzské hudby a divadla. Le Goût Français (Francouzský vkus) dominuje repertoáru všech čtyř produkcí.

    Sdílejte článek:

Letní slavnosti staré hudby jsou jedinou festivalovou přehlídkou hudby historických uměleckých slohů v autentickém podání na dobové nástroje v Praze. Právě propojení krásné architektury s hudbou odpovídajících stylů, navíc v podání těch nejlepších interpretů z celého světa, je jednou z předností festivalu. K tradičním místům, jako je Břevnovský klášter či Trojský zámek, přibývá letos například již také historický Kongresový sál České národní banky nebo pro divadelní představení vhodné Divadlo ABC. Novinkou letošního ročníku je také jedna mimopražská lokalita – zámek v Dobříši.
**Francouzští současníci

**

V podání bravurního cellisty Bruno Cocseta a jeho souboru Les Basses Réunies uslyšíme především kompozice francouzských současníků Jeana******Barrièra a Jeana-Philippa Rameaua, legendární francouzský kontratenorista Gérard Lesne a cembalistka Blandine Rannoupřipravili srovnání italských vokálních a francouzských klávesových děl. Ojedinělý zážitek slibují originální hudebně-divadelní projekty, které v duchu barokního divadla při svíčkách představí La Fontainovy a Moliérovu komedii Scapinova šibalství v podání francouzských herců, specialistů na barokní gestiku a přednes.

**Spojení hudby a tance

**

Další dvě série jsou zaměřeny žánrově na hudbu a spojení hudby a tance. První z nich představí italského virtuosa na barokní housle Riccarda Minasiho, rakouský soubor Echo du Danube nás provede po šlechtických dvorech Svaté říše římské v 17. století, dále uslyšíme pro nás Středoevropany exotický koncert dvou Španělů – mezzosopranistky Marty Infante a hráče na barokní harfu Manuela Vilase, kteří přivezou španělské duchovní a světské písně 18. století, a konečně německý soubor Les Cornets Noirs bude putovat po barokní Itálii ve stopách zapomenutého dechového nástroje cinku.

**Inspirace da Vincim

**

Série Hudba a tanec přinese pouze dva, zato však nadmíru originální projekty. Polský taneční ansámbl Cracovia Danza připravil renesanční podívanou inspirovanou slavným obrazem Leonarda da Vinciho Dáma s hranostajem a historickým tanečním divadlem, pro něž da Vinci navrhoval kostýmy i scénu. Intimní představení ve Vrtbovské zahradě nazvané Noblesa a vášeň připravil český soubor Collegium Marianum, který nastudoval historii původně portugalského ztřeštěného tance La Folia, který pak získal oblibu i další podoby a emocionální polohy především v Itálii.

   

Líbí se vám článek?
Sdílejte ho prosím

 

Copyright 2000-2018 RadiaCZ s.r.o., IČO: 06533434
Sídlo: Koperníkova 794/6, Vinohrady, 120 00 Praha 2
Spisová značka: C 283817 vedená u Městského soudu v Praze

 

Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.