Kapela s podivným názvem – v srpnu v Roxy

  • Kapela s podivným názvem – v srpnu v Roxy Fotogalerie (14)
    • 29.05.2007
    • Tisk

    Americká kytarovka s neuvěřitelně dlouhým názvem …And You Will Know Us By The Trail Of Dead z Texasu vystoupí 14. srpna v Roxy. Kapela zkráceně nazývaná Trail Of Dead se do naší metropole vrací po dvou letech, aby představila své novinky. Máte tak šanci se na vlastní oči přesvědčit, že tvrzení, že Trail Of Dead jsou skutečnými mistry svých nástrojů, je pravdivé.

    Sdílejte článek:

**Malé město dalo vzniknout talentům

**

Po poslechu jejich skladeb na je ale více než jasné, že chlapci nejsou jen vtipálci, ale že to s hudebními nástroji opravdu umí. Kapelku tvoří Kevin Allen, Neil Busch, Conrad Keely a Jason Reece – čtveřice vyrůstající v malé křesťanské komunitě Planoe v Texasu, tedy v místě, které je spíše než muzikou známé ranči s dobytkem a osamoceným hokynářstvím na rohu ulice.

**Společné zájmy

**

Tito čtyři hoši vyrůstali v těsném sousedství – Conrad, Neil a Jason navštěvovali společně nedělní školu v rámci anabaptistické misijní společnosti. Všichni čtyři se zajímali o vědu a literaturu, ale zároveň také společně sdíleli lásku ke zpěvu. Na střední škole vstoupili do církevního sboru, se kterým soutěžili na mezinárodním poli v rámci různých klání vokálních souborů (Planoejský metodistický sbor získal v roce 1983 cenu National Boys Choir Award).

**Vokální sbor

**

S nástupem na vysoké školy se čtveřice rozdělila, ale brzy se dala zase dohromady. Stalo se tak v texaském Austinu, kde Neil studoval na University of Texas. Zde se jejich stará láska ke zpěvu znovu přihlásila o slovo, a tak skupina na nějakou dobu působila jako čtyřčlenný vokální soubor pro církevní revivaly. Během nahrávání pro austinský All-Male Ensemble se čtveřice seznámila s Mikem McCarthym, který z nich později udělal studiové umělce.

**Zájem o antropologii

**

V této době se kapela také začala angažovat ve výzkumu týkajícím se mayské civilizace v rámci progresivně se rozvíjejícího oboru na Texaské univerzitě. K dalším zájmům kapely patřila také práce Greila Marcuse, Guye Deborda a Antona Levaye, v níž se snažili najít nějakou jednotící vazbu, která by spojila charaktery populárních a starověkých kultur jediným opakujícím se tématem. Snažili se vytvořit univerzální teorii v antropologii, podobně jako se snaží vědci o formulaci jedné souhrnné teorie fyziky.

Práce v obou těchto programech přivedla studenty k sousloví „…And You Will Know Us by the Trail of Dead“, což je význam piktogramu, který byl zrovna tehdy zkoumán mayským oddělením Texaské univerzity a o kterém se zjistilo, že se objevuje v několika vzdáleně příbuzných starověkých kulturách.

**A tehdy se chlapíci rozhodli pro experiment…

**

Se svou omezenou znalostí umění a hudby se pokusili vytvořit entitu, která by nějak vyjadřovala teorii antropologické jednoty. Hledali jedinečné vyjádření různých aspektů vědy a lidství ve formě, která by reflektovala onen vzor, jenž je přítomen v celé historii schopnosti člověka vytvářet uměleckou formu, literaturu a hudbu. Kdyby to fungovalo, různé aspekty by pracovaly společně, což by teorii dodalo určitou abstraktní věrohodnost. Pokud by se to nezdařilo, jednotlivé funkce by se navzájem znegovaly a experiment by byl u konce. Experiment nazvali „…And You Will Know Us by the Trail of Dead“ podle piktogramu, který tehdy zaměstnával archeologickou i antropologickou komunitu.

**První experimentální nahrávky

**

V téže době Mike McCarthy přemluvil své kamarády, aby s ním zašli do studia Hamstien v Austin Hill Country, které využíval jako laboratoř pro svoje experimenty s manipulací zvuku, aby tak mohl pokračovat v nedokončeném bádání Wilhelma Reicha a Michaela Oldfieldav tomto oboru, stejně tak jako v nepublikovaných spekulacích Thomase Edisona. Původní plán byl, že skupina nahraje dvě verze populárních hymnů Lord of All HopefulnessaBell of Creation, ale namísto toho se nakonec rozhodli převést své hypotézy do praxe.

Výzkum v oblasti hudební antropologie je přivedl k experimentu s idiomy v rockové hudbě a jejími společnými znaky s primitivní folkovou muzikou, obzvlášť tou, pocházející z Papuy-Nové Guiney, Hindúkúše a Polynésie. Rozhodli se tedy upravit tónovou a rytmickou strukturu hymnu Lord of All Hopefulness podle náhodného logaritmického oblouku, čímž stvořili první nahrávku experimentu „…And You Will Know Us by the Trail of Dead“ – „Richter Scale Madness“.

Tři „světová“ alba

Během několika posledních let kapela …And You Will Know Us by the Trail of Dead nepřetržitě objížděla USA i Evropu, přičemž si našla čas k nahrání tří alb. Jejich prvotina, spíše surovější eponymní LP (Trance Records), prezentuje odvahu muzikantů přetransformovat duchovní hymny do světské rockové teorie.

Jejich druhý průnik do zvukových manipulací s názvem Madonna (Merge Records) se intenzivně zabýval tématem obrazoboreckého uctívání, vytvářením a následným hanobením pop-idolů v post-industriálním věku a předčasným rozvojem cynismu mezi dětmi současnosti v důsledku tlaku naší uspěchané informační společnosti.

Poslední album skupiny bylo vydáno u Interscope. Reflektuje ztrátu venkovské nevinnosti ve světě, kterému vládnou především čísla a honba za rekordy, a podává nám náhled do budoucnosti, která může být buď jiskřivě utopická, nebo nepřežitelně pustá.

Nyní kapelka pokračuje ve výzkumu týkajícím se teorie antropologického sjednocení, kterou hodlají v plném znění publikovat v blízké budoucnosti.

Vstupenky v předprodejích sítě Ticketpro, Tickeportal a Ticketstram za 300,– Kč + poplatky, na místě v den koncertu za 400,– Kč.

 

Skladby si můžete poslechnout na www.myspace.com/trailofdead

 

Více info na:

www.trailofdead.com

www.trailofdead.org

www.myspace.com/trailofdead

www.roxy.cz

www.dsmacku.com

   

Líbí se vám článek?
Sdílejte ho prosím

 

Copyright 2000-2018 RadiaCZ s.r.o., IČO: 06533434
Sídlo: Koperníkova 794/6, Vinohrady, 120 00 Praha 2
Spisová značka: C 283817 vedená u Městského soudu v Praze

 

Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.