h.USA - čerstvá kytarová míza z Českých Budějovic

  • h.USA - čerstvá kytarová míza z Českých Budějovic Fotogalerie (31)
    • 26.05.2007
    • Tisk

    Není mnoho „velkých“ kapel, které by se zrodily na jihu Čech. Přesto se však nějaké najdou a když, tak to bývá pecka (Sunshine, Satisfuction například). A tak se tedy jihočeské kapely snaží a snaží (a že jich není málo). Občas se z mnoha a mnoha pokusů, stěhování zkušeben, vyhazování jednotlivých hráčů, nabírání nových, přeci jen nějaká udrží, vyjede ze svého rodného města a prošlápne tak okovanou botou do okolního světa muziky. Jednou z takových kapel je českobudějovická h.USA. Kapela „trochu divných“ pohodových týpků s „trochu divným“ názvem. Bubeník Hanzspolečně s kytaristou KráťouDanMusic vypověděli, jak to v Budějovicích jde a kdo vlastně h.USA je.

    Sdílejte článek:

(DM) Standardní otázka: h.USA je bandička ještě vcelku mladých kluků. Co vás svedlo dohromady? Škola? Pivko? Náhoda?

(hanz) Ahoj … určitě to bylo stejný město a stejný sídliště …to ti nikdo neodpáře… potom takovej ten pocit, co už máš zafixovanej od lavice, že prostě musíš dělat něco zajímavýho, ať už se děje cokoliv. Hraní na nějakej nástroj v osmičce přesně spadal do týhle škatulky, což neznamená, že bychom to dali do kupy na základce, to přišlo mnohem později. Velkou roli v tom taky sehrály kořalky a kecy do kapsy…hehe… jo a starý Mondo ne rudolfovský za to může … hele toho je tolik…

(DM)Název h.USA je dost netradiční a působí dojmem symbolu nebo možná nějaké narážky. Je za ním něco? Nebo je to prostě jen „zvláštní jméno“?

(hanz) Přesné poselství tohoto názvu je ukryto v mikrotečce pod televizní věží na Alexander Platza v Berlíně …

(kráťa) Nikdy jsem tam nebyl, ale je to pravda!

(DM)Pocházíte z Českých Budějovic, metropole jihu Čech. Nebudeme si ale nalhávat, že by Budějice byly nějak obrovské město. Dá se v nich nastartovat hudební kariéra?

(hanz) Hele, to se uvidí…hehe … to je sporná věc. Furt si říkáš, že je to otázka toho, jakým způsobem hraješ a jestli to ty, co tě vidí a hlavně slyší někde hrát, dostatečně pobaví. A to je v pořádku. Pak zjistíš, že to není o plácku, jde z velké části o to, koho máš v zádech a to je nechuť …

(DM)Často hrajete v budějovických klubech. Je jasné, že pro domácí posluchače se hraje lépe, jaká je ale zpětná vazba? Jak vás nyní s rostoucí popularitou přijímá domácí obecenstvo, které vás více méně vidělo „vyrůstat“?

(hanz) Máme pár lidí, kteří nás mají nepokrytě rádi …to je fajn. Všechny naše koncerty byly věnovány hlavně jim, je však jasné, že Budějovice jsou v tomto případě začarovaný. Většina těch, co znám, raději otočí ty tři mosazný osmkrát v ruce a dá si za ně pivo ve Slávii anebo hůř, táhnou do zapráskanýho klubu K2, kde zaplatěj týpkovi, který má tu drzost vybírat ještě ve tři ráno vstup na reprodukovanou hudbu. Možná z tohoto důvodu nás těší vypadnout ven za hranice té „jihočeské metropole“, protože nejlepší zpětnou vazbou je to, když lidi na ten koncík dovalí a dobře se baví … hehe to je klišé…
A ještě! Kytary se vracejí zpět do ringu a to je dobře. Co se týče tý „popularity“, tak si myslím, že nikdo z nás nepociťuje, že bychom měli v tomto směru výrazněji delší péra… hihi …a to, jak nás přijímá domácí obecenstvo, nevím, protože mám prakticky skoro celej koncík zavřený oči.

(kráťa) Pije se mi s nima stále stejně dobře. I výlety na kole jsou moc fajn.

(DM)Máte vy (nebo vaši fanoušci) nějaký song – víc songů, které prostě musí na každém koncertu stoprocentně zaznít? Podle vlastní zkušenosti rozhodně můžu říct, že například skladba He! je rozhodně chytlavý a nabušený mazec.

(hanz) Máme tři fanynky (the Pooh) z Kaplice a těm musíme vždy zahrát Možnáuž jenom z toho důvodu, že jedna z nich v tom hraje. Jinak v nepsané smlouvě máme, že musíme ňáký songy zahrát. He! patří k věcem, které do této smlouvy spadají.

(DM)Jak by jste definovali styl, v jehož liniích se držíte? Jde to vůbec?

(kráťa) Prudce nakažlivý pohyb a to hlavně pohyb hlavou a v bocích!

(hanz) To nejde a nebo spíš… museli jsme si ho nadefinovat my samotní, poněvadž jsme zjistili, že je těžké jakýkoliv držet. Rozhodně to neni grunge. Je to fast food rock / rakovina popu …

(DM)V jakých kapelách hledáte inspiraci?

(hanz) Hele, každý z nás to má po svým. Já třeba teď, co to tu smolim, poslouchám desku „Freedumb“ od Suicidal Tendencies anebo dEUS, jsou toho tuny a málokdy se na tom shodnem. To na čem se ale dokážem domluvit jsou Soundgarden, Refused, Therapy, Pearl Jam anebo Smashing Pumpkins…

(DM)Pracuje h.USA jako kolektivní tým? Nebo to máte rozdělené. Někdo vypotí texty, někdo muziku…?

(hanz) Czert potí texty a nenechá si do toho kecat. Jejich přesné znění se dozvídáme až ve studiu, kde máme minimální prostor na to s tím něco udělat. Zbytek je záležitost zkušebny a bytu.

(DM)Jaké máte plány do budoucna? Pracujete na novém albu?

(hanz) Něco se děje … není to však práce na novém albu. Jde to tak, že když toho máme plnou díru a hrozí zácpa, tak to musíme uložit. Dost často se totiž stane, že něco horkotěžko nazkoušíme, nebo odehrajem na koncertě a pak na to úplně zapomeneme, je to také dáno závislostí na tom se běžně vypít … prostě zapomeneme… Do studia snad máme namířeno koncem prázdnin. Vize je taková, že uložíme cca. 8 věcí.

(DM)Co od těchto nových věcí můžeme očekávat? Klasiku, nebo se pustíte do experimentování s něčím novým?

(hanz) Omlouvám se, to fakt nevím… Možná prubnem při hraní k chlastu připojit ještě koks, jestli budou prachy…

(krata) Přemýšleli jsme, přemýšlíme a budeme přemýšlet, rozhodně usilujeme a snažíme se, dáváme do toho fakt všechno a navíc domlouváme spolupráci s panem Svěceným. Něco jako druhý housle.

(DM)Co prázdniny, koncerty, fesťáky a tak? Chystá se něco velkého?

(hanz) V jednání jsou Mightysounds a Přeštěnice. Po prázdninách se koukneme na Slovensko s Illegal Illusion a Animé… a to bude veliká prdel…

web: http://bandzone.cz/husa1

Líbí se vám článek?
Sdílejte ho prosím

 

Copyright 2000-2018 RadiaCZ s.r.o., IČO: 06533434
Sídlo: Koperníkova 794/6, Vinohrady, 120 00 Praha 2
Spisová značka: C 283817 vedená u Městského soudu v Praze

 

Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.