Industriální Skinny Puppy v srpnu v Praze

  • Industriální Skinny Puppy v srpnu v Praze Fotogalerie (9)
    • 22.05.2007
    • Tisk

    Nepřehlédnutelní tvůrci elektronického industriálu, kteří inspirovali stovky souborů na obou březích Atlantiku, přijedou v srpnu do Prahy, konkrétně do Roxy, kde se představí 9. srpna. Industriální Skinny Puppy se stali legendou už v osmdesátých letech a kultovní status si udrželi i pět let po rozpadu. Bez této formace by Nine Inch Nailsnebo Marylin Manson zněli zcela jinak, pokud by zněli vůbec nějakJ. Kultovní kanadská formace Skinny Puppy dala tvář celé dnešní industriál a EBM scéně. Když v polovině 90. let ohlásili konec, fanoušky to natolik zranilo, že je donutili se na scénu vrátit. Po dvou letech se Skinny Puppy vracejí k nám, aby i českému publiku představili poslední, již třinácté album s názvem Mythmaker. Vstupenky na koncert můžete zakoupit od včerejška.

    Sdílejte článek:

**Spojila je láska k pokřivenému obrazu a zvuku

**
Formace Skinny Puppy vznikla v roce 1983 v kanadském Vancouveru, kde se tehdy setkali cEVIN Key a Nivek Ogre (vlastním jménem Kevin Oglivie). Záhy zjistili, že se názorově shodují nejen v pohledu na hudbu, ale i na film. Oba obdivovali pokřivený, zkreslený zvuk a obraz. Společně pak oba parťáci natočili svou první demokazetu pod názvem Back and Forth. cEVIN jich vydal padesát kusů a dnes má tato kazeta mezi příznivci SP neuvěřitelnou hodnotu.

**Inspirace pro mnohé další…

**
Kapela přišla s hodně syrovým a neučesaným zvukem, jaký se do té doby dal těžko zaslechnout. Zvláště zajímavý byl Nivekův elektronikou prohnaný zpěv, který vynikal především nesrozumitelností a drastičností. Ten se stal však poznávacím znamením Skinny Puppy a inspiroval mnoho elektronických kapel, které ho po nich později přejaly.
Společnost Nettwerk Productions zaujal Niveův zpěv natolik, že kapele v roce 1984 vydala EP Remission. A už o rok později zde vyšlo i jejich první LP s názvem Bites, na němž spolupracoval nový člen kapely Bill Leeb. Ten však záhy odešel a založil jinou uznávanou kapelu, Front Line Assembly.
Album Remission bylo mimořádně úspěšné posluchačsky úspěšné a dočkalo se i pochvaly od hudebních kritiků. Skladby Assimilate a The Choke ovládly klubovou taneční scénu po celém americkém kontinentě a díky belgickému labelu Play It Again Sam vyšlo i v Evropě, kde taktéž vzbudilo značný ohlas.

**Je Mythmaker jemnější?

**
Spolu s veleúspěšným albem kapelu hnaly na výsluní i její živé koncerty a vystoupení. A tak začala veleúspěšná a dlouhotrvající éra kapely, bez níž by Marylin Manson, Front Line Assembly nebo Nine Inch Nails možná nebyli tam, kde dnes jsou.
Z původní sestavy zbylo jen základní duo Nivek Ogre a cEvin Key, které aktuálně doplňuje kytarista a hráč na syntezátory Mark Walk. Přesto mají Skinny Puppy dodnes co řícti. Jejich hudbu jako vždy tvoří koláž elektronických ruchů, samplů, konkrétních zvuků, výrazné rytmiky a zkresleného vokálu. Navíc ale dokáží skloubit hluk, brutalitu a melodie takovým způsobem, jako nikdo jiný. Jejich letošní album Mythmaker i přes to, že zní na první poslech jemněji než předchozí nahrávky, je toho důkazem.**

**

**
Hudba, která strhává

**
Skinny Puppy někdy na svých deskách uváděli starší skladby v nových verzích. Dařilo se jim tak přiblížit jejich zvuk v té době aktuálnímu albu Last Rights, které bylo nejen temné, ale také daleko více rytmické. Bohatší aranžmá umocnily děsivou atmosféru písní. Chmurné tóny a drásavé samply vytvářely s elektronickým rytmem a drsným zpěvem působivou kombinaci. Kontrast k agresivnímu soundu a depresivní náladě vytvářejí melancholické melodie kláves.
Skinny Puppy vždy dokázali protikladné přístupy skloubit nejen v rámci alba, ale v jednotlivých písních, takže koncert ocsilující mezi drásavým elektroindustriálem a taneční EBM nevyznívá monotónně a na rozdíl od raných nahrávek kapely nevyvolává rozpaky, byť s odstupem trochu ztratil na hrůzostrašnosti.

Kam kapela pokročila, se můžete přesvědčit sami v srpnu v Roxy.

Vstupenky zakoupíte od pondělí 21. května v předprodejích sítě Ticketpro, Tickeportal a Ticketstram za 640,– Kč + poplatky.

 

Více info na:

www.skinnypuppy.com

www.myspace.com/skinnypuppy

www.roxy.cz

www.dsmacku.com

 
**Diskografie Skinny Puppy:

**

 

Líbí se vám článek?
Sdílejte ho prosím

 

Copyright 2000-2018 RadiaCZ s.r.o., IČO: 06533434
Sídlo: Koperníkova 794/6, Vinohrady, 120 00 Praha 2
Spisová značka: C 283817 vedená u Městského soudu v Praze

 

Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.