Pražské Quadriennale v červnu promění Prahu v jeviště | ABradio.cz

Pražské Quadriennale v červnu promění Prahu v jeviště

  • Pražské Quadriennale v červnu promění Prahu v jeviště
    • 20.05.2007
    • Tisk

    11. ročník mezinárodní soutěžní výstavy scénografie a divadelní architektury proběhne 14. – 24. června 2007 v Průmyslový palác pražského Výstaviště. To se na deset dní stane obří divadelní scénou, na níž se odehraje Pražské Quadriennale- největší světová přehlídka scénografie a divadelní architektury. Můžete se těšit na to, že nepůjde o statické prezentace, ale o živá představení, performance, výtvarné instalace, site-specific projekty, (audio)vizuální show, přednášky a workshopy. Živých představení se denně v Praze uskuteční kolem čtyřiceti.

    Sdílejte článek:

**Tanec na lžíci bagru

**
Na diváky čeká například ladný tanec na lžíci bagru, útok padesáti performerů na chodce v pražských ulicích reflektující spojeneckou invazi v Iráku, šestnáctihodinové představení mezinárodní skupiny umělců na Staroměstském náměstí, jež je na samé hranici fyzické výdrže aktérů, anebo babičky a dědečkové usazení na židlích v šestimetrové výšce na fasádách různých budov v centru Prahy a věnující se svým každodenním činnostem… Průmyslový palác bude přístupný veřejnosti od 15. června.
„Poprvé jsme se rozhodli vykročit také mimo prostor Průmyslového paláce  kde má Quadriennale tradiční zázemí, a oslovit přímo nejširší veřejnost,“ říká Ondřej Černý, ředitel PQ. „Chceme ukázat, že divadelní architektura a scénografie není jen pro úzký okruh tvůrců a fundovaných diváků, ale že se podprahově dotýká každého z nás. Předmětem činnosti divadelních architektů a scénografů je totiž prostor. Nejen ten v divadle, ale i ten na ulici, náměstí nebo kdekoliv jinde.“

**Tři sekce Quadriennale

**
11. ročník Pražského Quadriennale je rozdělen do tří základních výstavních linií: Sekce národních expozic, Studentské sekce Scenofest a Sekce architektury a technologie, dále doprovodného programu v Průmyslovém paláci a projektu Praga Theatralis, který zahrnuje všechny akce a programy v pražských ulicích a divadlech.
Během deseti dnů, po něž se Quadriennale bude konat, se návštěvníci seznámí s aktuální divadelní tvorbou ze všech koutů světa.
Do výstavních částí se navíc letos přihlásilo rekordní počet 55 zemí a pořadatelé také očekávají rekordní účast 5 000 akredito­vaných divadelních profesionálů a studentů z celého světa.
Nejrozsáhlejší z programových částí je však Sekce národních expozic. Každá země dostala prostor pro prezentaci svých nejlepších scénografů a divadelníků. PQ 07 tentokrát záměrně nestanovilo jednotné téma. Pořadatelé vyzvali státy a jejich národní kurátory, aby sami zvolili a zpracovali téma, které je specifické a charakteristické pro současné divadlo jejich země. PQ 07 chce svou novou koncepcí vyjádřit současnou rozmanitou podobu scénografie a využít její schopnosti reflektovat současný svět.

**Zlatá triga pro ty nejlepší

**
Sekce představí divadelní trendy, kostýmy, loutky či rekvizity svých souborů a divadel. V rámci tzv. Dnů zemí a regionů expozice doplní živý program v podobě divadelních představení, společenských akcí, přednášek nebo ochutnávek národních kuchyní jednotlivých zemí či regionů. Stejně jako v minulých ročnících očekávají pořadatelé gejzír originálních nápadů – vztahuje se to také na samotné instalace a koncepce národních stánků. Nejlépe hodnocená expozice získá Zlatou trigu, hlavní cenu Pražského Quadriennale. Českou republiku v této sekci zastupuje projekt divadla bratří Formanů.

**Scenofest

**
O mladé, začínající divadelníky, výtvarníky anebo architekty bude opřena druhá sekce PQ – Scenofest. Pod tímto názvem se skrývá centrum tvůrčí spolupráce, kde si budou zúčastnění začínající umělci vyměňovat nápady i názory s profesionály i a které je v nejlepším smyslu slova dílnou. Zaštiťují jej čelné osobnosti světového uměleckého světa – například německý zvukový mistr Heiner Goebbels či americký loutkář Peter Schumann.
Studenti a další účastníci se zapojí také do velkých praktických projektů. Organizátoři jich připravili hned několik, z toho dva stěžejní: stavbu nové Babylonské věže a adaptaci a prostorové ztvárnění klasické antické komedie – Aristofanových Ptáků. Scenofest vzniká ve spolupráci Pražského Quadriennale a Mezinárodní organizace scénografů, divadelních architektů a techniků – OISTAT. Na 90 workshopů a veřejných prezentací Scenofestu proběhne vedle Průmyslového paláce také v divadle Alfred ve dvoře, Roxy/NoD, Ekotechnickém museu a v ulicích Prahy. Další kolo registrace na nové workshopy probíhá od 15. května do vyčerpání kapacity.
V Křižíkově pavilonu bude umístěna výstava školních expozic, kde své aktuální projekty představí studenti přibližně ze 40 zemí.

Sekce architektury a technologie
Třetí, poslední část Quadriennale nese název Sekce architektury a technologie. Představeny zde budou nejzajímavější divadelní realizace za uplynulých 4 – 5 let; především takové, kde byly využity nejmodernější technologie, elektronika, mechanické systémy či důmyslný design. Jak napovídá označení této sekce, kurátoři chtějí rozkrýt vazby a vlivy mezi architekturou a specifiky místa vzniku. Hodlají představit užívané i nastupující technologie a materiály, mobiliář a fundus, akustiku… Návštěvníci se mohou těšit na rozličné návrhy, mezi kterými nebudou chybět ani modely nových divadel či vícefunkčních areálů. Například Brazílie představí hned několik projektů světově uznávaného architekta Oscara Niemeyera.

**Second Hand Fashion

**
Na návštěvníky Průmyslového paláce čeká bohatý program. Každý den, vždy pod vedením jiného umělce, budou pod názvem Second Hand Fashion – Módní přehlídky z druhé ruky probíhat prezentace z recyklovaného oblečení. Návštěvníci se seznámí rovněž s novými publikacemi s divadelní tematikou z celého světa, a to v rámci odpočinkového zákoutí Bookbrunch – Což takhle dát si knihu? V programu PQ nebudou chybět ani kritické semináře a přednášky. Mimo jiné se zde uskuteční i symposium na téma Proč a jak psát o scénografii.

**Praga Theatralis

**
Výlučnou programovou skupinou je Praga Theatralis, zahrnující veškeré dění mimo Průmyslový palác. Do pestré, mnohovrstevnaté nabídky přispějí zvukoví a světelní designéři, performeři, tanečníci a další umělci. Budou se pohybovat v centru města, včetně turisticky nejfrekventova­nějších lokalit, kde se odehrají často nepřehlédnutelná představení anebo instalace. Ostatně téma veřejných prostor jako prostředí pro divadlo a umění bude často rezonovat v chystaných diskusích teoretiků, politiků i tvůrců.
Druhé těžiště programu Praga Theatralis tvoří přehlídka Pražské dny divadla, která je určená primárně pro zahraniční návštěvníky PQ, ale i pro širokou veřejnost a jejímž cílem je ukázat Prahu jako výjimečné divadelní velkoměsto. Ve spolupráci s jednotlivými divadly představí přehlídka zajímavá divadelní představení posledních sezón v různých žánrech. Dále v divadle Archa povede několikadenní workshop, završený představením, přední americká režisérka Anne Bogart a SITI Company.

**Doprovodný program

**
U příležitosti Pražského Quadriennale se koná i několik doprovodných výstav. V Obecním domě bude již od 16. května k vidění výstava František Tröster – Básník světla a prostoru, představující celoživotní dílo jednoho z nejslavnějších českých scénografů. České centrum Praha připravilo v termínu PQ 07 výstavu s názvem Umění a paměť věnovanou dílu ruského scénografa Davida Borovského.

Pražské Quadriennale je nejrozsáhlejší akcí svého druhu. Nabízí jedinečnou platformu pro setkání divadelních kultur a umělců z celého světa, pro něž vytváří neopakovatelnou příležitost k výměně zkušeností, objevování nových divadelních trendů a technických možností či možnost vyzkoušení si nových pracovních postupů v rámci workshopů. V rámci PQ 07 bude kromě statutárních cen (např. Zlatá triga) udělena Cena UNESCO na podporu umění v oblasti performing arts, kterou tato organizace uděluje každé dva roky mladým umělcům v rámci významných mezinárodních akcí. Na PQ byla tato cena udělena již v roce 1999.

***Více informací na:


www.pq.cz.
Podrobné informace k živému programu – http://www.pq.cz/…rograma.html

Podrobné informace k programu v ulicích centra Prahy – http://www.pq.cz/…h-prahy.html

Seznam účastnických zemí – http://www.pq.cz/…ch-zemi.html

Ocenění – http://www.pq.cz/cs/oceneni.html

Připravované publikace – http://www.pq.cz/…blikace.html

Líbí se vám článek?
Sdílejte ho prosím

 

Copyright 2000-2018 RadiaCZ s.r.o., IČO: 06533434
Sídlo: Koperníkova 794/6, Vinohrady, 120 00 Praha 2
Spisová značka: C 283817 vedená u Městského soudu v Praze

 

Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.