Květnový Jazz na Hradě představí Jaromíra Hniličku a brněnský jazz | ABradio.cz

Květnový Jazz na Hradě představí Jaromíra Hniličku a brněnský jazz

  • Květnový Jazz na Hradě představí Jaromíra Hniličku a brněnský jazz Fotogalerie (5)
    • 19.05.2007
    • Tisk

    Ve stejný čas na stejném místě: V úterý 29. května 2007 proběhne každoměsíční večer příznivců a milovníků jazzové hudby, který začne v Míčovně Pražského hradu v osm hodin. Představí se zde tentokrát Jaromír Hnilička Band v čele s legendárním trumpetistou, jemuž bude předcházet vystoupení Unity Quartetu, dalšího z palety moravské jazzové scény.

    Sdílejte článek:

**Veterán jazzu, který promlouvá do současnosti

**
Jaromír Hnilička(narozen 11. února1932 v Bratislavě), legendární brněnský trumpetista a letošní pětasedmdesátník, je dlouholetým a respektovaným veteránem české jazzové scény, který se prosadil především jako hvězda Orchestru Gustava Broma v němž od roku 1955 působí dodnes jako vynikající sólista aranžér a skladatel originálních nezapomenutelných a oceňovaných kompozic.
Poprvé na sebe upozornil Egyptskou suitou jíž vytvořili v roce 1957 ve spolupráci se svým jazzovým kolegou Luďkem Hulanem.

**Hniličkova kompozice hymnou

**
Téhož roku byl založen i brněnský Jazzklub, jehož neoficiální hymnou se brzy stalo Hniličkovo Příležitostné blues na nějž dodnes vzpomínají i generace mladších hudebníků. Velká a nejdůležitější éra komponujícího trumpetisty však přišla až v další dekádě. Tehdy hrál Bromův orchestr ve své vrcholné formě. Na druhém Mezinárodním jazzovém festivalu Praha v roce 1965 vzbudila zaslouženou pozornost Hniličkova kompozice Kyrie Eleison jejímž logickým pokračováním pak byla průkopnická Missa Jazz nahraná a vydaná na značce Sabav červnu 1969.
V polovině 90. let založil Jaromír Hnilička další formaciTrio komorního jazzu kde pro svou výbušnou trumpetu našel oporu u mladých muzikantů a to brněnského kytaristy Romana Pokorného a bratislavského kontrabasisty Juraje Kalasze.

Inspirace až za mořem
Mezinárodní ohlas získala Studie pro čtvrttónovou trubku jíž pro Hniličku zkomponoval brněnský skladatel Pavel Blatnýa po úspěšném Hniličkově provedení zaujala vynikajícího amerického trumpetistu Dona Ellise natolik že si nechal u americké firmy Holton zkonstruovat podobný nástroj, jako měl Hnilička, a se svým Big Bandem se po další desetiletí věnoval také jazzu vycházejícímu z mikrointerva­lové hudby.

**Na Hradě…

**
Pro koncert zcyklu Jazz na hradě Jaromír Hnilička sestavil orchestr ve složení Vincent Kummer(basa), Roman Pokorný (kytara) a posila Kamil Slezák (bicí). Dlouholetého Hniličkova kolegu Josefa Audese z Comba Orchestru Gustava Broma připomene dnes už také jazzový veterán brněnský saxofonista Günter Kočí.

**Mladý Unity Quartet

**
V první části večera Jazz na hradě vystoupí Unity Quartet kde spojily svoje síly osobnosti moravské jazzové scény: kontrabasista Dvorský bubeník Kamil Slezák saxofonista Radek Zapadloa kytarista Vilém Spilka. Hudebníky kteří se delší dobu znali ze spolupráce v jiných kapelách svedl dohromady teprve před rokem na podzim podobný názor na současný jazz a přání nalézt charakteristický zvuk v ansámblu bez klavíru.
Nejzkušenějším ze čtveřice hudebníků je Petr Dvorský, který má za sebou početná angažmá s domácími jazzovými špičkami včetně Karla Růžičky Štěpána MarkovičeLuboše Andršta a Emila Viklického.
Bubeník Kamil Slezák je kromě působení v Hniličkově bandu také členem Moravské filharmonie Olomouc a bubeníkem Orchestru Gustava Broma.
Všestranný saxofonista Radek Zapadlo prošel od roku 1996 různými sestavami české jazzové scény.
Kytarista Vilém Spilka po návratu ze stáže na University of North Texas v USA v roce 1998 spolupracuje nejen s brněnskými hudebníky ale podobně jako ostatní členové kvarteta i se špičkami slovenského jazzu. Navíc již šestým rokem pořádá záslužný festival JazzFestBrno.

Jaromír Hnilička po zásluze představí v Míčovně dva brněnské bandy které návštěvníkům Jazzu na ě připomenou několik desetiletí jazzového účinkování tohoto mimořádného trumpetisty.

Zpracováno podle podkladů pořadatelů cyklu**
**
**Jaromír Hnilička Band

**

Jaromír Hnilička – trubka
Günter Kočí – saxofon
Roman Pokorný – kytara
Vincenc Kummer – kontrabas
Kamil Slezák – bicí

**Unity Quartet

**
Vilém Spilka – kytara
Radek Zapadlo – saxofon
Dvorský – kontrabas
Kamil Slezák – bicí
jako host Jaromír Hnilička – trubka

Vstupenky na večer lze zakoupit v:

Kapli sv. Kříže na II. hradním nádvoří každý den od 9 do 18 hod., tel.: +420 224 373 483,
P&J Music, prodejna JMW-Dittrichova 9, Praha 2, tel.: 224 922 830, www.pjmusic.cz.
v síti TICKETSTREAM, www.ticketstream.cz , tel.224 263 049, e-mail: ticket@ticketstream.cz.
v hypermarketech GLOBUS
cestovních kancelářích ČEDOK a FIRO TOUR
Na tuto akci můžete zakoupit e-tickets, které si zaplatíte a vytisknete z pohodlí svého domova.
Bohemia Tiket, order@bohemiaticket.cz Malé náměstí 13, Praha 1, tel. 224 227 832; Na Příkopě 16, Praha 1, tel. 224 215 031.

 

Líbí se vám článek?
Sdílejte ho prosím

 

Copyright 2000-2018 RadiaCZ s.r.o., IČO: 06533434
Sídlo: Koperníkova 794/6, Vinohrady, 120 00 Praha 2
Spisová značka: C 283817 vedená u Městského soudu v Praze

 

Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.