Pop je zpět, přinesl jej Mika

  • Pop je zpět, přinesl jej Mika Fotogalerie (3)
    • 13.05.2007
    • Tisk

    Tento týden jsme mohli v české IFPI hitparádě zaznamenat jakéhosi neznámého a nenápadného nováčka, který to vzal zatraceně hopem a trvalo mu jen pár týdnů, aby se z nuly dostal na suverénní první místo. A to i přestože byl v České republice prozatím dost neznámý. O kom je řeč? A nikom jiném než o Anglánovi s libanonskými kořeny, popovém zpěvákovi a pianistovi. Mladičkém Mikovi.

    Sdílejte článek:

Kam se v poslední době poděl upřímný, poslouchatelný pop, který netvoří jen pouhá image interpretů nebo skvělá produkce? Kam se poděli muzikanti, kteří umí dělat muziku sami? Dobrá dobrá. Je tady ještě třeba Robbie Williams a ještě pár dalších bábovek, ale jinak je to prostě slabota. Samozřejmě nebudu počítat superstárové umělotiny, kterým kariéru vytvořili producenti a ohromné peníze, jež do nich nacpali hloupí fanoušci. Tím samozřejmě nechci zlehčovat jejich muzikantské schopnosti (těch superstarů, ne fanoušků). Ty jsou nepopiratelné. Ale borci jako právě mladičký (23) Mikajsou trochu něco jiného. Nepotřebuje ohromnou reklamu, velkou show a tvorbu image. Stačí naložené kolečko plné talentu a mít kumšt pěkně pevně v rukou. A to tento mladý chlápek rozhodně má.

Co se týče historie, nemá Mika téměř žádnou. Talent pro muziku projevoval, již když mu máma utírala nudle ve škole a tento muzikální dar pak rozvinul na anglické Royal College of Music, kde vybrušovali nejen jeho hru na piáno, ale hlavně také velký hlasový rozsah, kterým pojme až pět oktáv.

Mika po škole nečekal moc dlouho a hned se pustil do své opravdové tvorby. Ke konci roku 2006 mu v Británii vyšel první singl Relax, Take It Easy. A naprosto neznámý, charismatický kluk zaujal nic netušící posluchače rádií svou přímostí a lehkostí. Přesto však mu tento singl nepřinesl zdaleka takovou slávu jako ten druhý – Grace Kelly. Vyšel v lednu a nikdo jej nemůže nazvat jinak než Pecka. Mika v něm předvádí svůj neuvěřitelný rozsah a skvělý smysl pro chytlavost. I když je píseň svým způsobem zvláštní (a to je v pořádku), máte hned po prvním poslechu příjemnou chuť si ji pobrukovat dokola a dokola.

Stejně tak je to s celým albem Life in Cartoone Motion, jež u nás vyšlo 5. března. Na desce není ani jedna stejná píseň. Rychlé songy střídají pomalé ploužáky a všechno má šťávu a obrovský náboj. Někde slyšíte místo piána kytaru, někde jen to piáno. Mikův hlas, který se ve svém základu docela podobá právě Robbiemu Williamsovi, nečekaně přechází do neuvěřitelných výšek (kam se hrabě ukňouraný James Blunt) a muzika jede a jede. Tomu já říkám pop. Ne ty utahané cajdáky, které jsou dnes tak moderní.

Nejlepší song na albu je stoprocentně Grace Kelly, ale rozhodně není na albu ojedinělý. První singl Relax je klidnější, zvláštně pojatý, ale také výborný. Lolipopje zase houpavý, veselý a chytlavě taneční. Any Other World je příjemně pomalá oddechovka, která vám uprostřed alba dopřeje lehký odpočinek. Mikův příjemný hlas v ní doprovázejí smyčcové nástroje a píseň působí trochu smutně, ale přesto jako by vám nabízela jakousi naději. Opravdu působivě udělané. My Interpretation mi zase kombinací kytary a piána trochu připomíná mé oblíbené Five for Fighting a Big Girl (You Are Beautiful) je opět nabitá a chytlavá skákačka, vyprávějící… no prostě o holkách. A tak bych mohl jet dál.

Mika je zkrátka na svůj věk mistr a pokud se bude zlepšovat, tak se na jeho další album rozhodně budu těšit. Přinesl do světové popové muziky naprosto nový vítr a dokázal s moderní grácií pohlednout i trochu zpět, kde nebyly žádné napózpované Avrilky ani zmalovaní Tokiášci. Od dob, kdy byl Robbie Willams na vrcholu, se mi nestalo, že by mě bavil popový zpěvák. Mika to dokázal. A to na velmi dlouho. Jeho album je krásně vyrovnané a bude trvat ještě pěkných pár týdnů, než se stane oposlouchaným. Což je u popového interpreta snad to největší umění.

web: oficální stránky, mySpace

Líbí se vám článek?
Sdílejte ho prosím

 

Copyright 2000-2018 RadiaCZ s.r.o., IČO: 06533434
Sídlo: Koperníkova 794/6, Vinohrady, 120 00 Praha 2
Spisová značka: C 283817 vedená u Městského soudu v Praze

 

Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.