Hudba Praha má Jasnou páku - 25 pecek | ABradio.cz

Hudba Praha má Jasnou páku - 25 pecek

  • Hudba Praha má Jasnou páku - 25 pecek Fotogalerie (6)
    • 10.05.2007
    • Tisk

    Partička Jasná páka, později Hudba Prahaje považována za pilíř české „new wave“ scény, která k nám prosakovala každou dírkou v železné oponě. V osmdesátých létech tvořila jeden z centrálních bodů nové rock-pubové vlny, která byla v totalitou okleštěném Česku jak vyhledávána, tak také zavrhována.Hudba Praha/Jasná pákanyní vydává dvojalbum 25 pecek, kterými si noví i staří fanoušci mohou připomenou, co všechno tato kapela, z níž vzešlo mnoho českých hvězd, znamenala.

    Sdílejte článek:

Album bylo nahráno na turné pořádaném k 25. výročí vzniku kapely. To sjela Hudba Praha na podzim 2006. H.P. tehdy doprovázel Petr „Dáda“ Váša a celá šňůra vyvrcholila v Paláci Akropolis. Tam také byl záznam pořízen. Jak již napovídá název, na dvou plackách bude 25 „pecek“, jenž představují průřez repertoárem, jenž H.P. nabízela svým fanouškům po dlouhých dvacet pět let. Album bylo pokřtěno 3. 5. v Lucerna Music Baru.

Hudba Praha/Jasná páka není název jen náhodně poskládaný. Ani se nejedná o dvě různé kapely. Je to jen další podpis totalitního režimu na české hudební tvorbě. ¨

Jasná páka byla první
V roce 1981 dvě výrazné osobnosti – kytarista a autor Michal Ambrož a akademický malíř Vladimír „Dáda“ Albrecht o kolo sebe shromáždili začínající, schopné hudebníky a pustili se do tvorby světově okázalé, ale přesto ryze české muziky. Mezi členy kapely tehdy patřila dnes zvučná jména – David Koller na bicí, Jan Ivan Wünsch s baskytarou, kytarista Bohumil Zatloukala další.

Jasná páka oslovovala českou (nejen)omladinu svým pestrým pub-rockem, který s příměsi rhytm & blues a punku působil jak uvolněně, tak někdy drsně a neotřele. Jasná páka se nechávala inspirovat západní „novou vlnou“ a její koncerty byly jedním velkým zážitkem. A to nejen hudebním, ale i vizuálním. Členové kapely si pomalovávali obličeje a vylepšovali oblečení mnohými netradičními způsoby. Jeden z hlavních znaků Jasné páky byly převážně „ječivé holčičí zbory“, jenž se tenkrát skládaly ze zpěvaček Zdeny Píštělové a Markéty Vojtěchové. Později zapojila svůj „ječák“ také ještě Alena Daňková. Tyto hlasy doplňoval kontrastující mužský zpěv a syrové rockové kytary Bohumila a Vladimíra Zatloukalových.

Hudba Praha. Nová a lepší páka
Jak to ale tak za dob rudých bratrů bývalo, když repertoár jakéhokoli umělce přímo nevzkvétal komunistickým průjmem a naopak se, nedej Bože, přikláněl na západ ke kapitalistické špíně lidstva, nebyl zrovna vítán. A tak byla také Jasná páka v rámci ideologického boje proti rockovým kapelám zrušena. Češi ale většinou bývají dost tvrdohlavý a přizpůsobivý národ a tak hned rok po tomto pádu (1984) z Jasné páky vznikla kapela s téměř stejným osazenstvem (bez Kollera a Albrechta) – Hudba Praha.

Netrvalo dlouho a H.P. předčila starou Jasnou páku a stala se ještě úspěšnější a žádanější. Překonala pár let komunistické vlády a dál působila až do roku 96, kdy svou existenci zakončila velkým turné a posledním koncertem v naplněném Velkém sále Lucerny, vyprodaným během neuvěřitelných dvou dní. Hudba Praha tak přestala i nepřestala existovat. Kvůli nátlaku fanoušků totiž, i když svou činnost neobnovuje, začala H.P. po pěti letech po rozpadu pořádat každý rok několika koncertní turné po Čechách.

SOUČASNÁ SESTAVA HUDBY PRAHA
Michal Ambrož – kytara, zpěv
Bohumil Zatloukal – kytara zpěv
Vladimír Zatloukal – kytara, zpěv
Jiří Jelínek – baskytara
Karel Malík – saxofon, zpěv
Michael Šimůnek – bicí
Jamajka Koblicová – zpěv
Petra Studená – zpěv

DISKOGRAFIE
Jasná páka 1985
Jasná páka – Nashledanou 1985
Hudba Praha 1988
Hudba Praha 1990
Jasná páka 1990
Hudba Praha 1991 10 let
Hudby Praha / Jasná páka 1992
Maelström 1993
Starý pecky (a tak dál…) 1994
Maják 1995
Divoký srdce 1996
Nashledanou 1997
Jasná páka – od začátku do konce 2001
Jasná Páka / Hudba Praha – 25 PECEK 2007

web: www.hudbapraha.cz

Líbí se vám článek?
Sdílejte ho prosím

 

Copyright 2000-2018 RadiaCZ s.r.o., IČO: 06533434
Sídlo: Koperníkova 794/6, Vinohrady, 120 00 Praha 2
Spisová značka: C 283817 vedená u Městského soudu v Praze

 

Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.