Vilém Čok & ByPass – konečně nové album | ABradio.cz

Vilém Čok & ByPass – konečně nové album

  • Vilém Čok & ByPass – konečně nové album Fotogalerie (27)
    • 04.05.2007
    • Tisk

    Posledním albem, jaké dosud a jeho skupina ByPass vydali, je stále aktuální Běž pro ty šproty. Po třech letech chystá kapelka nové album, v současné době se usilovně pracuje na novém repertoáru a zároveň připravuje změny v koncertním programu. ByPass nedávno prošel personálními změnami, neboť na post kytaristy se vrátil Petr Henych. S tímto návratem ByPass současně změnil instrumentální podobu koncertů – samplová basa byla nahrazena fyzickým baskytaristou Martinem Hroňkem (ex band Petra Koláře), který stávající složení kapely výrazně instrumentálně posílil.

    Sdílejte článek:

To, že je stále originální, dokazuje i jeho osobité vyjádření k fanouškům formou vlastnoručně napsané tiskové zprávy:

 
**Tisková zpráva vohledně VILÉMA ČOKa & ByPass

**

 

Milé máničky a drazí punkové.

Existují dva body, kůli kterejm se vyplatí vobjetovat půl minuty na přečtení tohodlenc vodstafce.

 

At jedna: Vzhledem k tomu, že naše koncerty v loňskym roce proběhly nad očekávání dobře, skládáme new materiál na new cd s pracovním názvem “Když je vlhko, tak to klouže“.

 

At dvje: Skvjelý člověk a baskytarista Martin Hroněk usoudil, že jsme kabrňácí a z tohoto důvodu se překvapivě obsadil do postu basáka. Kůlivá němu sme museli holt nafotit tudlenc fotku.

 

Hodláme Vám ihned nebo časem natrhnout triko anebo taky vobje(t).

 

Ukázky z novech fláků na letošních festech Vás neminou.

 

Čágos Ulambátáros.

Vlastnoruční fajfkou váš

 

PS: vězte, že ByPass si Vás najde!

 
**A jak to vlastně bylo?

**

Jak začíná sám Vilém Čok: „Když maminka paní Čoková uplácela čtrnáctiměsíčního „Vilíčka“ rakvičkami, aby zazpíval za účelem nahrávky dětské hitovky „Ivánku náš“ či „Já mám koně“, ještě zcela jistě netušila, že tím pomalu, ale jistě, napomáhá ke vzniku kontroverzního českého showmana, baskytaristy, zpěváka, konferenciéra a baviče Viléma Čoka. Netušila ani, že se tato nahrávka později stane úvodem jeho alba Čok´o´láda (2000), které mapuje jeho několikaletou hudební činnost. I Čokova později vyslovená věta „To všechno spískala moje mamina, páč mi neměla cpát do kebule ty bigbíťárny,“ svědčí o tom, že Vilém měl v rodině s největší pravděpodobností k hudbě více než blízko… :o)“

**Zikkurat

**

První kapelou, kde Vilém Čok za mlada vystupoval, byl Zikkurat. Tehdy nešlo jinak, proto partička osmnáctiletých týpků hrála pod hlavičkou Pražského kulturního střediska a její první koncert proběhl 3. listopadu 1979 na Folimance. Zikkurat – to byli Jiří Křivka (kytara), Vilém Čok (baskytara) a Tomáš Havrda (bicí). Občas si ale nástroje střídali, takže Vilém byl občas kytaristou, bubeníkem či zpěvákem.

Důležitým okamžikem kapely se stala jejich účast na „9. pražských jazzových dnech“ s písničkou Disco 2000, po níž získávali stále více příležitostí k vystupování a byli dokonce označeni za „největší senzaci 9. jazzových dnů“, díky „experimentálně pojatým zvukovým plochám blízkým avantgardnímu jazzu či rockovým výbojům 70. let.“

Zikkurat vystupovali i veřejně, ale v repertoáru měli pro tuto příležitost též převzaté skladby od Ramones, Sranglers či Sex Pistols.

Cesta k Výběru 

V roce 1981 provedl Vilém Čok svůj hlavní životní krok – vystřídal v kapele Pražský výběrOndřeje Soukupa, jenž odešel ke Karlu Gottovi. „Výběr“ se vyznačoval spoustou originálních písní a vtiskl naší scéně novou image. Kapelu provázely od prvopočátku skandály týkající se jak produkce, tak image. Stali se seskupením obdivovaným publikem a nenáviděným tiskem a komunistickými příkazy a zákazy, které později způsobily zákaz její činnosti. Hity Hrabě X, Na václavskym václaváku, Pražákům je hej, Zubatá či Olda je přítel můj se přesto staly kultovními „hymnami“ mládeže.

**Čok na Moped(u) a ve Stromboli

**

V letech 1984 až 1986 působil Vilém Čok v kapele Moped, v jejímž čele stál zpívající kytarista Vojta Hubinger. Poprvé vystoupili v srpnu dočkali se příznivé kritiky tisku. Ve 3. ročníku nejlepších rockových amatérských i profesionálních skupin ze všech krajů Československé republiky získalo trio dokonce 1. místo! A dokonce trofej navíc – cenu PKS za nejlepší skladbu, kterou se stala písnička dvojce Hubinger/Čok s názvem *Pro peníze peníze.

Vilém Čok také spolupracoval se Stromboli, jež založil Michal Pavlíček. Zde hostoval jako zpěvák a byl autorem nejkultovnější písně Ó hory, ó hory.  A jeho popularita stále rostla – ve Zlatém slavíkovi stékal v roce 1987 v kategorii zpěváků 17. místo s celkem 1260 hlasy, o rok dříve byl na místě 18., což proti 70. místu v roce totální neúčasti v první stovce žebříčku v roce 1984 svědčí o jeho rostoucí oblibě.

**Opět legálně

**

Pražský výběr byl „omilostněn“ a od roku 1986 mohl zase veřejně vystupovat. O dva roky později vyšlo jeho první album Výběr, ale nebylo skutečně debutem – opravdu první album Straka v hrsti bylo natočeno už v roce 1982, ale nesmělo být vydáno oficiálně.

Výběr odehrál během dvou let desítky koncertů, ale kapela stagnovala – dále pracoval na projektu Stromboli, Klaudius Kryšpín odjel do Austrálie a Vilém Čok začal plánovat vlastní projekt. Tak vznikla koncem roku 1988 jeho vlastní skupina Nová růže.

**Čok si nadělil růži…, následně Delirium

**

Nová růže byla v tisku nazývána „supergroup“. Vydala celkem dvě alba Nová růže a Nová růže ´91. Kromě Čoka (baskytara, zpěv) zde Petr Roškaňuk (kytara), Franta Hönig (bicí) a Ota Baláž (klávesy, saxofon, zpěv). Nejznámější skladbou se stal Anděl fantazie.  

Dalším Čokovým projektem bylo Delirium(1992), které bylo poměrně dlouho stabilní… Jen za bicí nastoupil Daniel Šůra (ex John Dova****nni) a Petr Henych(ex John Dovanni, Kreyson) vystřídal u kytary Standu Jelínka. Kapela fungovala čtyř roky. Pak Vilém Čok vyhlásil oficiální roční pauzu, která nakonec trvala roky čtyři.

 

Výběr podruhé 

V roce 1997 se opět sešel Pražský Výběr, aby natočil zatím poslední řadové CD Běr, k němuž odehrál šest velkých koncertů ve větších českých městech. Předkapelou Výběru bylo právě Čokovo Delirium, takže Vilém Čok dělal „předskokana sám sobě“ a na pódiu trávil každý koncert skoro tři hodiny. Na podzim 2003 vystoupil Pražský výběr jako host na koncertech soutěže Jim Beam Music a v roce 2004 vyrazil na koncertní turné.

 … a Běž pro ty šproty poprvé

V roce 2001 začal Vilém Čok připravovat nový projekt s pracovním názvem Běž pro ty šproty s klávesistou Zdeňkem Budíkem a Petrem Henychem. Z Deliria se formace změnila na BYPASSa sestavu doplnil nový bubeník Franta Poborský (Daniel Šůra ukončil bubenickou karieru ze zdravotních důvodů).**

**

Po návratu Klaudiuse Kryšpína z Austrálie a začal Pražský Výběr koncertovat zase naplno na rockových festivalech a jiných akcích, a to až do roku 2006, kdy si dal pauzu kvůli práci na novém albu i novém koncertním repertoáru.

Skupina BYPASS od roku 2005 také naplno koncertuje.

**Z webu…

**

„Jedno je jisté. Všude, kde se zjevil Vilém, čišelo to provokací a stylem „jít svou cestou“. Našel k tomu prakticky vždy ochotné spoluhráče a kamarády, kteří s ním do vlaku naskočili… Co dodat závěrem? Snad jen pár sucharovitých faktů, pokud by měl o ně přece jen někdo zájem. Vilém Čok slaví narozeniny 7. září, narodil se v Mladé Boleslavi v roce 1961, má manželku Janu a syny Michala a Filipa. Vyučil se strojovým mechanikem na SOU telekomunikací. Kromě účinkování v kapelách ho bylo možné vidět v několika muzikálech (Pěna dní, Kráska a zvíře, Krysař, Jesus Christ Superstar, Mrazík, Johanka z Arku a Excalibur). Hrál ve filmu V žáru královské lásky, Pražákům těm je hej, několik měsíců uváděl v televizi soutěž Rychlý prachy jako nástupce Petra Rychlého."

Líbí se vám článek?
Sdílejte ho prosím

 

Copyright 2000-2018 RadiaCZ s.r.o., IČO: 06533434
Sídlo: Koperníkova 794/6, Vinohrady, 120 00 Praha 2
Spisová značka: C 283817 vedená u Městského soudu v Praze

 

Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.