Legendární Ken Hensley vydal novou desku

  • Legendární Ken Hensley vydal novou desku Fotogalerie (14)
    • 26.04.2007
    • Tisk

    Začátkem dubna vydal multiinstrumen­talista Ken Hensley nové album Blood On The Highway. Kompilace obsahuje 14 skladeb a Ken Hensley naprosto cíleně obsadil jednotlivé písně hlasově vhodnými zpěváky: Jorn Lande reprezentujíce se svojí drsnou barvou hlasu velkého zpěváka, jako frontman kapely Bad Company Paul Rodgers nebo mladý David Coverdale, který kdysi zpíval v Depp Purple a následně založil Whitesnake. Pro své skladby o lásce, radosti a vášni si Hensley opět vybral výrazově silnou Eve Gallagher.

    Sdílejte článek:

**Ve zkratce…

**

Kenneth Hensley se narodil 24. srpna 1945 v Londýně, odkud se ve svých desíti letech společně s rodiči, třemi bratry a sestrou stěhuje do městečka Stevenage v hrabství Hertfordshire. Proslavil se jako hráč na klávesové nástroje, především na Hammondovy varhany, občasný kytarista, zpěvák, skladatel a producent. Ve známost lidí však nejvíce vstoupil jako zakládající člen britské rockové skupiny Uriah Heep během 70. let, na většině jejíchž hitů se podílel (Look at Yourself, Lady in Black, Easy Livin', Stealin' a Free Me). Svá první dvě alba natočil v době působení v této kapele, třetí až po odchodu z Uriah Heep (1980), kdy sestavil skupinu Free Spirit ve složení Hensley, Pete Thompson, Ian Gibbons, Derek MarshallaDenny Ball. Stylově se příliš nevzdálil melodickému hard rocku typickému pro Uriah Heep. A v roce 1983 se objevil ve skupině Blackfoot.
A podrobněji…
Hensley vzal poprvé do ruky kytaru ve dvanácti letech a poprvé veřejně vystoupil v září 1960. Od té doby se pět let pohyboval v kapelách zaměřených především na soul. Roku 1965 založil skupinu The Gods, jíž udal tvář. Skládal písničky, zpíval a hrál na hammondky. Kytarové party měl v kapele na starosti Mick Taylor, pozdější člen Rolling Stones. The Gods vydali alba Genesis (1968), To Samuel A Son (1970) a kompilaci The Gods Featuring Ken Hensley (1976). Hráli především po klubech, kritika je hodnotila více než příznivě, ale komerčnímu publiku se příliš nezavděčili, takže ještě před vydáním druhého alba kapela zanikla. V téměř stejné sestavě, ale s několika změnami se dal dohromady bluesový projekt Toe Fat, jenž vydal dvě alba. Ken Hensley současně vydal další desku Orgasm, s dalším projektem Machina Head, ale už o vánocích reagoval na nabídku Paula Newtona na přechod ke skupině Spice. Ti se v roce 1970 změnili na Uriah Heep– název je inspirován postavou z Dickensova románu David Copperfield.
**Největší klasika

**

Během roku 1970 vydali Uriah Heep dvě alba – Very ‘eavy… Very ‘umble (ve Státech vyšlo pod stručnějším titulem Uriah Heep) s legendární skladbou Gypsy, a Salisbury s kultovní písní Lady In Black. Třetí album vyšlo o rok později – Look At Yourself a skupina si jím získala všeobecný respekt. V té době se začala dávat dohromady nejklasičtější sestava Uriah Heep – Ken Hensley (klávesy, kytara), David Byron (zpěv), Mick Box (kytara), Gary Thain (baskytara) a Lee Kerslake (bicí). Nová sestava je nesmírně plodná (1972 – The Magician’s Bir­thday, koncertní záznam Uriah Heep Live – January 1973). Hensley k tomu vydal navíc svou první dlouhotrvající desku Proud Words On A Dusty Shelf (1973). V následujících letech vydávají Uriah Heep alba Sweet Freedom (1973), Wonderworld (1974) a Return To Fantasy (1974).
**Rozpory v kapele

**

V roce 1975 vznikla Hensleyho druhá sólovka Eager To Please, na níž je jedenáct skladeb. Stává se ale propadákem, díky čemuž v kapele nebyla moc dobrá atmosféra – Thein odešel a brzy poté se předávkoval heroinem, jeho místo obsadil John Wetton. Po vydání alba High And Mighty(1976) odchází Byron i Wetton a nahrazují je John Lawton a baskytarista Trevor Bolder, který přichází od Davida Bowieho. Uriah Heep natáčejí alba Firefly (1977), Innocent Victim (1977) a Fallen Angel (1978) a v opět změněné sestavě o dva roky později Conquest. Ken Hensley z Uriah Heep následně odešel.

V Americe
Kenova v pořadí třetí sólová Free Spirit (1980) již představuje Trevora Boldera a Marka Clarka, a objevují se na ní i bubeníci Kenny Jones nebo Ian Paice (Deep Purple). Hensley se v roce 1981 přestěhoval do Ameriky, kde se přidal k floridské formaci Blackfoot – vznikla alba Siogo (1983), Vertical Smiles (1984) a KBFH presents Blackfoot Live 1983. Po smrti Davida Byrona (1985) Hensley skupinu opustil a odešel do „rockového důchodu“ do St. Louis ve státě Missouri a až do roku 2000 přestal – kromě pár hostování – se všemi hudebními aktivitami. Ve roce 1994 vychází deska From Time To Time – výběr nevydaných skladeb z let 1971–82, následovaný Glimpse Of Glory (1999) a živým albem *The Return (*2001), kde je nejvíce známých hitů Uriah Heep a sklady z Hensleyho sólové dráhy.

S novým tisíciletím druhý dech
Patnáct let, kdy Hensley s hudební branží přestal, pak bylo bohatě nahrazeno začátkem nového tisíciletí, kdy se účastnil řady desek a v roce 2002 vydal další tři (More Than Conquerors, One Way Or AnotheraRunning Blind), po které se vydal na celosvětové turné. Ve stejném roce vyšlo navíc živé album The Magician’s Birthday Party. Zatím poslední sólová deska Kena Hensleyho vznikla pro jeho přestěhování se do Španělska The Last Dance(2003).  A pak až teď!!!

**V LMB to můžete slyšet na vlastní uši

**

Rock´n´Roll v sedmdesátých letech byl obzvláště pestrým obdobím v historii hudby a asi žádná jiná éra v análech populární hudby neměla tak velký vliv na další rozvoj. Ken Hensley se stal v 70. letech opravdovou rockovou hvězdou, a to nejen díky již umíněnému působení v Uriah Heep, ale i jako sólový umělec s celou řadou publikací. Charakteristické je pro něj obrovské rozpětí výšek a hloubek a k tomu prožil hodně rušných koncertů. Za svých 30 let dával dohromady své vytoužené sny, napsal album, napínavé a do poslední noty autenticky znějící. A právě toto album bude širší veřejnosti představeno 22. května v Hamburgu v klubu Fabrik. Show je koncipována jako rocková opera a vystoupí zde všichni, kdo měli s albem co dočinění. Ken Hensley na závěr přidá pár skladeb od Uriah Heep. Album vyšlo u vydavatelství Membran Music Ltd.

Líbí se vám článek?
Sdílejte ho prosím

 

Copyright 2000-2018 RadiaCZ s.r.o., IČO: 06533434
Sídlo: Koperníkova 794/6, Vinohrady, 120 00 Praha 2
Spisová značka: C 283817 vedená u Městského soudu v Praze

 

Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.