Incognito se zítra „pokloní vzorům“ v Lucerna Music Baru

  • Incognito se zítra „pokloní vzorům“ v Lucerna Music Baru Fotogalerie (13)
    • 06.05.2007
    • Tisk

    Legendární britská skupina Incognito vystoupí již zítra v Lucerna Music Baru, kde vzdá hold svým idolům s novým albem Bees + Things + Flowers. Mistři soulu se rozhodli svou novinu představit živě i v Praze*. „Chtěli jsme vytvořit převážně akustické album,”* vysvětluje lídr skupiny Jean-Paul “Bluey” Maunick. *„Ten styl mi připomíná alba Billa Witherse ze sedmdesátých let.”

    Sdílejte článek:

**Jak to všechno začalo

**

Na začátku Incognita stál nápad. Paul “Tubbs” iams a Bluey byli členové jazz-funkové kapely Light Of The World a společně se rozhodli sestavit kapelu založenou na jazzu, funku a soulu. Jejím smyslem mělo být šířit energii a kvalitu, aniž by vytvářeli kult osobnosti. Od té doby s kapelou spolupracovalo přes 1000 muzikantů včetně takových velikánů jako George Duke nebo George Benson. Výsledkem londýnského nápadu je jazz-funkový ohňostroj s velkým zastoupením soulu, který dodnes nemá konkurenci. A nyní je tu další novinka – album Bees + Things + Flowers.

**Kombinace zpěvu, překvapení a novinek

**

Na albu *Bees + Things + Flowers*se sešla celá řada zpěváků, které jej tak povýšili na jedno z nejsoulovějších alb skupiny Incognito od jejího vzniku před 27 lety. Maysa Leak, Imaani, Joy Rose, Tony Momrelle, Jocelyn Brown a Carleen Anderson – všichni výrazně přispěli k tomu, že možná vzniklo jedno z nejlepších soulových alb roku. Kromě těchto zpěváků zde najdeme i další překvapení, včetně průkopnických interpretací písní od Earth, Wind & Fire, Roye Ayerse, Americya The Lovin’ Spoonful, stejně tak jako nové akustické ztvárnění některých hitů Incognita. A jsou zde představeny i tři nové Blueyho skladby.

**
**

**Skladby v novém

**

Na novém albu Incognito jsou klasiky jako Still A Friend Of Mine, Always There nebo Everyday podány formou nádherných akustických balad, které můžete podle hudebních kritiků nazvat Incognito unplugged, chcete-li. *„Chtěl jsem představit několik klasických písní v novém světle. Jsou to skladby, jejichž texty a smysl se tak trochu ztratily v jejich vysokém tempu. Nyní si je tedy můžeme vychutnat v úplně nové rovině,”*vysvě­tluje Bluey.

Byla také vytvořena nová verze Deep Waters. Maysa Leak této písni dodává obrovskou krásu, což je zřejmé již z původní nahrávky této Blueyho skladby, jež vyšla na albu Positivity z roku 1993. Nyní se však jedná o unplugged verzi – s akustickou kytarou, basou, klávesami a vokály.

**Poklona svým vzorům

**

Nové album Incognito je věnováno vzorům. Bluey všem, jež ho inspirovali, skládá velkou poklonu. Když navštívil v polovině 70. let koncert Earth, Wind & Fire, byl tak ohromen, že se už během představení rozhodl vytvořit větší kapelu, kde by mohl originálním způsobem spojit jazz, funk a soul. A to se mu v roce 1979 podařilo se vznikem Incognita. A nyní, po 28 letech chce skupina vzdát hold všem, kteří ji nejvíce ovlivnili, a to skladbou Maurice Whitea That’s The Way Of The World. Jedná se o poslední stopu na albu a zároveň o jednu z nejúchvatněj­ších písní.

 
**K dalším písním…

**

Jen málo coververzí Earth, Wind & Fire se kvalitativně přiblížilo originálu, ale ty od Incognita k nim patří. Blueymu se také povedlo způsobit senzaci svou interpretací klasické písně skupiny America Tin Man, kde velice jemně skloubil aranžmá s žesti s vokální akrobacií Carleen Anderson, která je tak jednou z nejpůsobivějších coververzí alba. Carleen Anderson je také hlavní vokalistkou hitu Summer In The City (Lovin’ Spoonful).

Celé album je uvedeno skladbou a další coververzí, Everybody Loves The Sunshine s vokálem Joy Rose, kde je ruka Incognita velice patrná, a Bluey zde tak přetváří dvě skladby od významných autorit, které ovlivnily jeho tvorbu, Roye Ayerse a Earth, Wind & Fire.

**Nejlepší album Incognita?

**

Bees + Things + Flowers je označováno za jedno z nejlepších alb Incognita. Zatímco u desek jako No Time Like The Future nebo Life Stranger Than Fiction převažuje taneční tón, Beneath The Surface a Bees + Things + Flowers jsou do značné míry soulové.

Pro Blueyho jsou alba Incognita způsobem, jak se dostat na pódium. Tvrdí totiž, že „Incognito je živá kapela”.

A vy ji budete moci již brzy vidět i u nás, neboť jedna z nejlepších jazz-funkových skupin přijede i do naší metropole, a to v rámci turné, kdy navštíví i Litvu nebo Japonsko. Ůžete se tak těšit na pověstné Blueyho proslovy během koncertů, které se staly už legendární. V pauze mezi skladbami je schopen strávit 10 minut mluvením o rasismu a způsobech, jak mu čelit. Extrémně multikulturní sestava Incognita demonstruje antirasismus sama o sobě: „Nehledě na barvu pleti nebo vyznání, jsme jeden národ v rytmu groove. Buďte v míru!,” říká Bluey.

 
**Incognito nechce zůstat inkognito

**

Bluey bývá označován za „Bona jazz-funku”. Ačkoli je to na první pohled podivné srovnání, Bluey je, podobně jako Bono, politicky, sociálně a mezinárodně smýšlející muž, který se zajímá o problémy menšin, oběti války a teroru a během svých rozhovorů využívá média k tomu, aby přitáhl pozornost čtenářů, posluchačů a diváků právě k těmto tématům. Pravidelně také nahrává singly ve prospěch charity; posledním příkladem je CD Give And Let Live, na se spojili kromě Blueyho umělci Chakou Khan, Steve Winwood, Omar a Amp Fiddler. Shromáždili tak peníze na pomoc obětem tsunami v Asii a také postiženým krizí v Darfuru na jihu Súdánu.

**Co je na Incognito „nej“?

**

Fanoušci Incognita jsou rozptýleni po celém světě a zahrnují nejrůznější skupiny lidí. Někteří z nich oceňují taneční talent Incognita, jiní texty písní a jejich melodie. Hudební komunita od instrumentalistů po hudební profesory oceňuje aranžmá skupiny s křišťálově čistými žesti i koncertní vystoupení obvykle v sestavě s 12 hudebníky.

Vstupenky na pražský koncert zakoupíte v pokladně Lucerna Music Baru a v sítích Ticketpro, Ticketportal, Ticketstream za 350,– Kč + poplatky distributora, na místě v den koncertu za 450,– Kč. Začátek koncertu od 20 hodin.

 

**INCOGNITO: Bees & Things & Flowers

**

**Seznam skladeb

**

Everybody Loves The Sunshine (Roy Ayers)

Everyday (2006 acoustic version)

Summer In The City (Lovin’ Spoonful)

Always There (2006 acoustic version)

Raise (new composition by Bluey)

Still A Friend Of Mine (2006 acoustic version)

Tin Man (America)

Crave (new composition by Bluey)

Deep Waters (2006 acoustic version)

You Are Golden (new composition by Bluey)

That’s The Way Of The World (Earth, Wind & Fire)

 

Více informací na:

www.incognito.org.uk

www.musicbar.cz

www.dsmacku.com

 

Líbí se vám článek?
Sdílejte ho prosím

 

Copyright 2000-2018 RadiaCZ s.r.o., IČO: 06533434
Sídlo: Koperníkova 794/6, Vinohrady, 120 00 Praha 2
Spisová značka: C 283817 vedená u Městského soudu v Praze

 

Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.