Album „soulového otce“ obsazuje přední příčky hitparád

  • Album „soulového otce“ obsazuje přední příčky hitparád Fotogalerie (21)
    • 02.05.2007
    • Tisk

    Nové album Johna Cockera Hymn For My Soul opět potvrdilo dávno známý fakt, že zpěvák je u nás velmi oblíbený. Tato soulová a rocková legenda se ve studiu obklopila veskrze zajímavými spolupracovníky (producent Ethan Johns dělal s Razorlight nebo Kings Of Leon, James Gadson bubnoval pro Justina Timberlakea, klávesák Dave Palmer začínal v Jethro Tull, jeho kolega Mike Finnigan hrál s Jimi Hendrixem atd.) a měla nepochybně šťastnou ruku s výběrem repertoáru (Bob Dylan, Stevie Wonder či Solomon Burke). Výsledkem byla šestnáctá příčka v prodejní ČR hitparádě týden po vydání alba…

    Sdílejte článek:

**První singl byl propadák

**

Anglický rockový zpěvák pochází ze Sheffieldu (nar. 1944) a bývá někdy dokonce označován za „otce bílého soulu”. Svou dráhu odstartoval roku 1960 ve skupině The Cavaliers a to jako bubeník. Kapela se po třech letech změnila na Vance Arnold & The Avengers a Joe Cocker začal vystupovat jako zpěváka, z jehož projevu byl patrný vliv Raye Charlese.

Roku 1964 nahrál první singl I´ll Cry Instead, původně od Beatles, který byl ovšem propadák. Ve stejné době začal spolupracovat s baskytaristou a pianistou Chrisem Staintonem. Jejich spolupráce však trvala velice dlouho a Stainton se stal nejen Cockerovým dlouholetým spolupracovníkem, ale i spoluautorem části jeho písní. Stejného roku se Cocker přidal ke skupině The Big Blues, a absolvoval s ní evropské turné.

Společná kapela
j Po návratu z něj založili společně s Chrisem Staintonem skupinu The Grease Band. Kapela nebyla rozhodně špatná, ale úspěchu dosáhla až později, a to díky singlu Marjorine (čtyři roky starou Staintonovou písní) a především s osobitou verzí beatlesovské With A Little Help From My Friends. Tato skladba byla dokonce první v anglické hitparádě. Po některých personálních změnách v kapele vystoupili Joe Cocker s Grease Bandem na legendárním festivalu ve Woodstocku. Nic ale nezabránilo následnému rozpadu kapely.

**Léta s drogami a alkoholem

**

O dva roky později, v roce 1970 podnikl Joe Cocker americké turné se skupinou Mad Dogs & Englishmen. Jedná se o formaci několika desítek hudebníků. O dva roky později se však Cocker opět vrátil ke Staintonovi ve skupině Joe Cocker & The Chris Stainton Band. A zde začaly i jeho drogové problémy, jichž se nemohl zbavit několik let. Navíc je provázel i alkohol. Na nějakou dobu upadl ne přímo v zapomnění, ale rozhodně se musel zdržovat v ústraní. Svůj návrat na hudební scénu se mu podařil až v další dekádě.

V roce 1982 například nazpíval velmi úspěšný duet s Jennifer Warnes – Up Where We Beliny, který se rovněž umístil v americké hitparádě na první příčce. Spolu s návratem na scénu začal i velice často koncertovat a kromě několika úspěšných filmových písní z této doby bylo velmi dobře přijato i album (26). Tuto svou pevnou pozici udržel Cocker i po celá 90. léta. „Já už bych dávno nemusel zpívat,“ říká, když se ho zeptáte, proč jako jedna z mála rockových hvězd woodstocké generace stále ještě nahrává a tolik koncertuje*. „Ale mám pocit, že stále ještě existuje publikum, které o to stojí. Proč B. B. King hrál ještě v osmdesáti? Protože bylo ještě dost lidí, kteří ho chtěli slyšet. A protože měl pocit, že má chuť i sílu jim něco říct.“
*
**Díla producentů?

**

Mohlo by se zdát, že Rockerovy písně jsou jeho životní zpovědí, Ale není tomu docela tak. „Nemám u sebe zápisník, kam si píšu, která píseň se mi tak líbila, že bych ji mohl natočit. Existuje pár písní, které se mi líbily před dvaceti nebo třiceti roky a i po letech mám pocit, že bych jim mohl něco ze sebe dát. Ale v praxi je to většinou tak, že za mnou přijde producent, přinese mi skladbu a řekne, že tohle by mohlo být přesně pro mě. Někdy se trefí, jindy ne. A ne je taky dost často,“ dodává Cocker*.

**
Hymn For my Soul

**

Na nové Rockerově desce je více než patrný vliv Raye Charlese. Pro Cockera je Charles prvním zpěvákem, který zpíval gospelovou hudbu se světským obsahem. Přitom Hymn For my Soul nemá být gospelovou deskou. Je uvedena skladbou You Haven’t Done Nothing od Stevieho Wondera, o níž se traduje, že ji Wonder napsal o Robertu Nixonovi a o jeho přístupu k vietnamské válce. Tuto skutečnost ale Cocker při její interpretaci nevěděl a bez nadsázky uvádí, že jeho zájmem je celosvětový mír. Za mírovou píseň považuje i titulní skladbu. Posuďte sami…

 

Líbí se vám článek?
Sdílejte ho prosím

 

Copyright 2000-2018 RadiaCZ s.r.o., IČO: 06533434
Sídlo: Koperníkova 794/6, Vinohrady, 120 00 Praha 2
Spisová značka: C 283817 vedená u Městského soudu v Praze

 

Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.