American Doll Posse – feministické nebo duchovní album?

  • American Doll Posse – feministické nebo duchovní album? Fotogalerie (1)
    • 21.04.2007
    • Tisk

    Tori Amos, označovaná za otevřenou a kreativní písničkářku, vydala své již deváté studiové album American Doll Pose. Zde ukazuje Tori tvář, jakou ještě neznáme: Vystupuje zde jako pět odlišných postav, které, zkombinované, tvoří jednu celistvou bytost. Amos a čtyři další postavy společně vytvářejí jakýsi portrét zobrazující roli ženy v dnešní době. Novinka je jedním z Amosiných nejpestřejších alb – a to pokud jde o témata i hudbu. Z některých výroků Tori je možné se domnívat, že se zpěvačka buď zbláznila, nebo vstoupila skutečně reálně do duchovního světaJ Posuďte sami.

    Sdílejte článek:

**Podivný vznik alba

**

Ani Amos zprvu nevěděla, jak album dopadne a jak ho „uchopit“, když se náhle začaly vynořovat tyhle holky… A její piano náhle získalo inspiraci. Něco bylo ale jinak: „Už když ty písničky začaly vznikat, skoro jsem je slyšela v jejich konečné podobě,“*říká Tori. „Obvykle se utvářejí postupně. Společně s tím jsem si všimla, a úplně se mi z toho zatočila hlava, že se tam rýsují různé póly.“* Těmito póly myslí písničkářka odlišné hlasy, odlišné archetypy, které byly všechny připravené nezávisle a rozdílně se vyvíjet. Každá postava má svůj vlastní vzhled a módní vkus a každá toho má hodně co říci o své roli v patriarchálním světě a o poutech, kterými byla svázána.
**Děvka nebo matka?

**

[ /files/UserFi­les/Image/Tori­Amos3.jpg 200×251 .(){vspace:5, hspace:5, border:1, align:left} *]„Protože jsem dcerou kazatele a vyznám se v politice náboženství, tak si opravdu začínám uvědomovat, že se dnes nacházíme ve velmi pravicovém křesťanském období, které ženy dělí buď na matky nebo děvky. Je to hrozně černobílé. Jako hráčka na piáno rozumím černé a bíle velmi dobře. Ale mimo klávesy takovéhle dělení prostě není přípustné.“*Amos se tedy zaměřila na dobu, kdy byla femininita se všemi svými odlišnými stránkami považována za božskou. *„Vrátila jsem se zpět k řeckému pantheonu. A znovu jsem začala poslouchat hudbu na demosnímcích a náhle jsem viděla, které povahové rysy jdou dohromady a propojují se se skladbami.“
*
**Poznejte je všechny čtyři

**

Isabel (HisTORIcal) – fotografka, je inspirována Artemis a ze všech postav je nejvíce otevřeně politická. Album otevírá skladbou Yo George, pokřikem na našeho vrchního velitele, kterým se vyptává na děsivě temnou cestu, na níž nás zavedl, a CD uzavírá protiválečným hymnem Dark Side of the Sun.

Clyde (CliTORIdes) vychází z Persefony; netají žádné své citové rány, ale zůstává idealistkou. Snaží se přijít na to, v co věří, a vypořádat se zklamáními, kterými za svůj život prošla. O ní vypovídají skladby Girl Disappearing nebo procítěná balada Roosterspur Bridge.

Pip (ExpiraTORIal) představuje Athénu, která se jako bojovnice vypořádává s tématy s energií i přirozeností. Váží se k ní skladby Teenage Hustling a Body and Soul.

Santa (SanaTORIum)od­kazuje k Afroditě a je ze všech nejsmyslnější, v písních Secret Spell a You Can Bring Your Dog nebo v retru Programmable Soda.

**Album je vrcholem Toriny kariéry?

**

Amos nahrávala svou desku ve vlastním studiu Martian Engineering v anglickém Cornwallu. Podle hudebních magazínů je Torino nové album dosavadním vrcholem zpěvaččiny kariéry, neboť se na mnoha svých předešlých albech věnovala jedinému tématu. Momentálně se však Amos domnívá, že je potřeba nadále rozvíjet všechny postavy: „V následujících měsících bude mít každá z těchto žen svůj vlastní blog a jejich osobnosti se budou rozvíjet tím, jak budou odhalovat své já. Poznáte tyhle holky prostřednictvím fotografií, prostřednictvím písniček a díky tomu, co o sobě napíšou. Jejich vztahy budou stále komplikovanější. Moc se mi tenhle nápad vytvořit multimediální projekt založený na improvizaci líbí. Improvizace před masovým publikem… Díky tomu se může těchto pět žen prozkoumávat a rozvíjet a nebudou nijak omezovány a kroceny, jako by tomu bylo u čistě obrazového média. Touto cestou se budou učit a porostou nám všem před očima.“
**Navíc i turné…

**

Tori v květnu vyjede se svým albem na turné, jež potrvá až do prosince. Koncert každý večer zahájí jedna z postav, a uvede Tori.  „Samozřejmě, že každá bude mít svou vlastní šatnu, jsou to přece samostatné ženy. Takže až do zvukové zkoušky v daný den nebudu vědět, která z nich večer zahájí. Myslím, že to bude záležet na tom, co se bude dít ve světě.“J J
Přejeme Tori hodně štěstí.

Líbí se vám článek?
Sdílejte ho prosím

 

Copyright 2000-2018 RadiaCZ s.r.o., IČO: 06533434
Sídlo: Koperníkova 794/6, Vinohrady, 120 00 Praha 2
Spisová značka: C 283817 vedená u Městského soudu v Praze

 

Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.