Na Hradě vystoupí mladé jazzové zpěvačky

  • Na Hradě vystoupí mladé jazzové zpěvačky Fotogalerie (18)
    • 20.04.2007
    • Tisk

    V Míčovně Pražského hradu se bude 25. dubna od 20.00 hodin konat další z jazzových večerů z cyklu Jazz na Hradě. Tentokrát se v něm představí čtveřice mladých zpěvaček, které dokáží, že v projevu jazzových vokalistů nemusí hrát hlavní roli klasická pěvecká technika, zdůrazňující hlasový rozsah, témbr, plnost a krásu tónu nebo přesnou intonaci. Pro jazzové „bel canto“ je důležitá výrazová autentičnost, originalita a schopnost vstřebat tradiční bluesovou formu a evergreenové standardy. Seznamte se s Petrou Ernyeiovou, Barborou Řeháčkovou, Evou Emingerovou, Janou Fabiánovou a Petrou Vlkovou. Představitelky mladé generace nastupujících jazzových zpěvaček koncertu na Hradě připomenou známou pravdu že dobrý jazzový vokalista by měl pěveckou techniku umocnit výrazovou autentičností a originalitou.

    Sdílejte článek:

**Petra Ernyeiová – hudba od dětství

**

Petra Ernyeiová měla k hudbě blízko již od dětství. Vyrostla v rodině renomovaného tradicionalisty, a tak synkopy vstřebávala už s mateřským mlékem. Již v 18 letech debutovala na festivalu v americkém Sacramentu a po návratu prošla Originálním Pražským Synkopickým Orchestrem Pavla Klikara. Následovalo působení v Pražském Swingovém Orchestru Jana Matouška.
První album s názvem Who Loves YouPetra stylově zasadila do 30. let. Druhé album Blue And Sentimentalzna­menalo posun o jednu swingovou dekádu dál. Vedle účinkování ve velkých kapelách spolupracuje Ernyeiová také s malými skupinami, nejčastěji s kvartetem Jakuba Šafra.

**
**

**Barbora Řeháčková – slavná „z legrace“

**

Již od šesti let hrála na housle a hudební vzdělání později doplnila studiem zpěvu. S folklórním souborem Jičíňáček zpívala a tančila v mnoha zemích Evropy. Absolvovala teplickou konzervatoř a poté působila tři roky jako violistka teplické Severočeské filharmonie. Pak si „jednou z legrace“ zazpívala s kolegy filharmoniky na plese, a pak už nechávala violu stále častěji odpočívat. Naprosto ji okouzlilo a zlákalo zpívání s jazzmeny jako jsou např. etrMalásekFrantišek KopSvatopluk KošvanecVladimír ŽižkaZdeněk ZdeněkJiří Růžička nebo Vít Fiala. Barbořinými pěveckými idoly jsou Ella Fitzgerald a Vlasta Průchová. Vystupuje s big bandem Felixe Slováčka Swin­gbandem Ferdinanda Havlíka nebo Bohemia Big Bandem Bohuslava Volfa.

**Eva Emingerová – od sportu k jazzu

**

Eva Emingerová na jazzovou scénu vstoupila jako sportovkyně. Objevila se poprvé s „doktorským“ Dixielandem FVL UK v době, kdy ještě její prioritou byla volejbalová reprezentace. Profesionální sport ale postupně vytlačily čím dál častější nabídky na jazzovou spolupráci – namátkou lze jmenovat Swing Band Ferdinanda Havlíka, Classic Jazz Collegium, OPSO, ale také Semafor, kde zpívala s Jiřím Suchým.
Na začátku nového tisíciletí se s triem Matěje Benkastylově posunula k modernímu mainstreamu a nahrála alba Sophisticated lady a Colors of my life. Zejména tím druhým se podle Jiřího Černého „přiblížila barevné duze, kde sídlí komorní píseň moderního jazzu, okouzlující svou chytrostí i prostotou. Taková, o jaké se zdává všem zpěvačkám na světě.“

**Jana Fabiánová – porazila Anetu Langerovou

**

Všestranná umělkyně se odmalička věnuje hudbě herectví a tanci. Několik let žila ve Švýcarsku, kde začala nejen psát hudbu a texty ale také zpívat s jazzovými kapelami. Po návratu do Prahy začala spolupracovat se skupinouDecli­neRádiem 1DJ Neo apod. Zlom v její kariéře přinesl rok 2003 kdy v soutěži Rozjezdy pro hvězdy porazila Anetu Langerovou a odnesla si ocenění v anketě Český Slavík Mattonni 2003. Po dvou „populárních“ albech vydala na sklonku roku 2006 jazzový titul sestavený z nahrávek vystoupení v klubu Krásný ztráty. Jana Fabiánová zpívá hraje na klávesy didgeridoo (dechový, obvykle eukalyptový hudební nástroj australských domorodců) a djembe (západoafrická obdoba conga) a vytvořila také několik divadelních a filmových rolí.

**Petra Vlková – big beat převládl nad klavírem

**

Petra Vlková se díky mamince – učitelce klavíru – věnovala hře na tento nástroj do svých 19 let. Na střední škole začala v různých kapelách zpívat „big beat“ a během vysokoškolského studia získala další zkušenosti na komerčních angažmá v Brně, ale také např. v Norsku a Rakousku. Po prvních jazzových krůčcích, o které se pokusila během studia na konzervatoři, postoupila dál, když si ve svém rodišti zazpívala s Vyškovským big bandem. Jazzový chlebíček ale pořádně ochutnala až před čtyřmi lety, kdy se po přestěhování do Prahy setkala s jazzmeny jako jsou Mirek Linka, Jiří Růžička, Adam Tvrdý, Jan Greifoner nebo Vít Fiala.

Zpracováno dle TZ Aleše Bendy

 
Vstupenky na středeční koncert zakoupíte v Kapli sv. Kříže na II. hradním nádvoří každý den od 9.00 do 18.00 hod. Tel.: +420 224 373 483, v P&J Music, prodejnaěJMW-Dittrichova 9, Praha 2, tel.: 224 922 830, www.pjmusic.cz.

Vstupenky v síti TICKETSTREAM včetně všech hypermarketů GLOBUS a cestovních kanceláří ČEDOK a FIRO TOUR, www.ticketstream.cz , tel.224 263 049, e-mail: ticket@ticketstream.cz.
Na tuto akci můžete zakoupit e-tickets, které si zaplatíte a vytisknete z pohodlí svého domova.

Bohemia Tiket, order@bohemiaticket.cz Malé náměstí 13, Praha 1, tel. 224 227 832; Na Příkopě 16, Praha 1, tel. 224 215 031.

Líbí se vám článek?
Sdílejte ho prosím

 

Copyright 2000-2018 RadiaCZ s.r.o., IČO: 06533434
Sídlo: Koperníkova 794/6, Vinohrady, 120 00 Praha 2
Spisová značka: C 283817 vedená u Městského soudu v Praze

 

Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.